Ելնելով ԱՄՆ ներքին անվտանգության նախարարության մասնագետների ուսումնասիրությունից՝ արեւի լույսը ոչ միայն օգտակար վիտամին D-ի աղբյուր է, այլեւ ոչնչացնում է SARS-CoV-2 վիրուսը: Վիրուսը ոչնչացնելու արեւի ազդեցության տեւողությունը կախված է աշխարհագրական լայնությունից եւ օրվա ժամից: Հյուսիսային լայնության 40 աստիճանում կեսօրին, այսինքն դրա համար բարենպաստ միջավայրում վիրուսը գրեթե ամբողջությամբ ապաակտիվանում է 15 րոպեի ընթացքում, հայտնում է HighTech+-ը:
Նախորդ ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ SARS-CoV-2-ը՝ COVID-19 առաջացնող վիրուսը, պլաստիկի եւ պողպատի վրա մնում է երեք օր, իսկ ստվարաթղթի վրա՝ 24 ժամ, եւ որ եղանակային պայմանները առանձնապես չեն ազդում տարածման վրա, եւ որ պաթոգենը կարելի է ապաակտիվացնել այն կես ժամով տաքացնելով մինչեւ 56°C կամ հինգ րոպե տաքացնելով մինչեւ 79°C։
ԱՄՆ կենսաբանական պաշտպանության վերլուծության եւ հակազդման ազգային կենտրոնի գիտնականները SARS-CoV-2-ի ուսումնասիրության արդյունքում եկել են նոր եզրակացությունների՝ արեւի լույսը զգալիորեն նվազեցնում է վիրուսի փոխանցումը արեւի ուղիղ ճառագայթների տակ գտնվող օբյեկտների միջոցով:
Փորձի ընթացքում հետազոտողները պողպատե վահանակների վրա վիրուսի նմուշներ են տեղադրել լամպերի տակ, որոնք նման են բնական լույսին: Արդյունքները ցույց են տվել, որ հյուսիսային լայնության 40 աստիճանի կեսօրին նման պայմաններում վիրուսի 90%-ը 6,8 րոպե հետո կորցնում է ակտիվությունը թքի մեջ, իսկ 14,3 րոպե հետո՝ մշակված միջավայրում, գրում է ZME Science-ը:
40-րդ զուգահեռականի վրա գտնվում են Իսպանիան, Պորտուգալիան, Իտալիան, Հունաստանը, Թուրքիան, Հայաստանը, Ադրբեջանը, Կենտրոնական Ասիան, Չինաստանը, Ճապոնիան եւ ԱՄՆ հարավային նահանգները:
Լույսի ավելի ցածր ինտենսիվության դեպքում նույնպես տեղի է ունենում ապաակտիվացում, բայց ավելի դանդաղ: Առանց արեւի լույսի ազդեցության պաթոգեն ակտիվությունը չի նվազում:
Արեւի լույսը պաշտպանում է կորոնավիրուսից եւս մեկ պատճառով` այն վիտամին D-ի բնական աղբյուր է, որը, բացի շատ առողջ հատկություններից, մեծացնում է վարակիչ հիվանդությունների հանդեպ դիմադրողականությունը։

Судя по исследованию ученых Министерства внутренней безопасности США, солнечный свет — не только источник полезного витамина D, но и разрушитель вируса SARS-CoV-2. Длительность воздействия солнечных лучей для разрушения вируса зависит от географической широты и времени дня. В условный полдень на 40 градусе северной широты вирус почти полностью дезактивируется за 15 минут даже в культивируемой, то есть благоприятной для него среде, передает HighTech+.
Предыдущие исследования показали, что SARS-CoV-2, вирус, вызывающий COVID-19, остается стабильным на пластике и стали в течение трех дней, а на картоне — на протяжении суток; что погодные условия не оказывают на распространение особого эффекта; и что дезактивировать патоген можно, нагревая его до 56 °С в течение получаса или до 79 °С на пять минут.
Ученые из Национального центра анализа и противодействия биологической защите США пришли в результате изучения SARS-CoV-2 к новым выводам: солнечный свет значительно снижает трансмиссию вируса через предметы, находящиеся под действием прямых солнечных лучей.
В ходе эксперимента исследователи поместили образцы вируса на стальные пластинки под лампы, имитирующие естественное освещение. Результаты показали, что в условиях, напоминающих полдень на 40 градусе северной широты, 90% вируса теряет активность через 6,8 минуты в слюне и через 14,3 минуты в культивируемой среде, пишет ZME Science.
На 40-й параллели находятся Испания, Португалия, Италия, Греция, Турция, Армения, Азербайджан, страны Средней Азии, Китай, Япония и южные штаты США.
При меньшей интенсивности света дезактивация также происходит, но медленнее. Без воздействия солнечного света активность патогена не уменьшалась.
Солнечный свет защищает от коронавируса и по другой причине — это природный источник витамина D, который, помимо множества полезных для здоровья свойств, повышает сопротивляемость инфекционным заболеваниям.