Մարդիկ երաշխիքներ են ուզում, որ խնդիրներ չեն ունենա գիշերային ակումբից 100 մետր հեռավորությամբ բնակելի շենք կառուցելիս: Այս մասին այսօր Երեւանի ավագանու  նիստի ժամանակ ասաց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Միքայել Մանրիկյանը:
Երեւանի փոխքաղաքապետ Սերգեյ Հարությունյանը պարզաբանեց, որ իրենք օրենք չեն ընդունում, քաղաքային իշխանությունները միայն սահմանել են 100 մետր հեռավորությունը: «Որոշում է ընդունվել 2021 թվականին փոփոխությունների ուժի մեջ մտնելու մասին, որպեսզի բիզնեսը պատրաստ լինի փոփոխություններին: Դրանից բացի՝ տնտեսվարող սուբյեկտներն իրենք պետք է հաշվի առնեն ռիսկերն ու հասկանան՝ որտեղ բիզնես հիմնել»,-նշեց նա:
Երեւանի քաղաքապետարանի առեւտրի եւ սպասարկումների վարչության պետ Հովիկ Սաֆարյանը պարզաբանեց, որ շինարարությանը թույլտվություն տալուց առաջ անհրաժեշտ է պահպանել այդ հեռավորությունը: Երեւանի քաղաքապետարանի քաղաքաշինական գործունեության հատուկ ծրագրերի կարգավորման բաժնի պետ Անդրանիկ Սեդոյանը, իր հերթին, հավելեց, որ նախքան թույլտվություն տալ պետք է ուսումնասիրել տեղանքը:
Նշենք, որ 2019 թվականին Երեւանի Ավագանու խորհուրդը որոշում է ընդունել, որի համաձայն՝ օբյեկտները, որոնք գործունեության սահմանափակումներ են նախատեսում, պետք է գտնվեն բնակելի շենքերից առնվազն 100 մետր հեռավորության վրա: Որոշումն ուժի մեջ կմտնի 2021 թվականին:

Люди хотят гарантий того, что не возникнет проблем, например, если будет построен ночной клуб, где нет жилого здания, а потом будет построено жилое здание, которое будет на расстоянии менее 100 метров. Об этом во время вопроса-ответа в Совете старейшин Еревана 26 мая заявил руководитель фракции «Процветающая Армения» Микаел Манрикян.
Вице-мэр Еревана Сергей Арутюнян пояснил, что не они принимают законы, власти города всего лишь предусмотрели указанное расстояние в 100 метров. «Было принято решение о вступлении изменений в силу в 2021 году, чтобы бизнес был готов к изменениям. Помимо всего прочего, хозсубъекты и сами должны учесть риски и понимать, где основать бизнес»,- отметил он.
Начальник управления торговли и обслуживания аппарата мэрии Еревана Овик Сафарян пояснил, что прежде чем дать разрешение на строительство, застройщика предупреждают о необходимости соблюдать эту дистанцию. Руководитель отдела по особому регулированию градостроительной деятельности мэрии Еревана Андраник Седоян, в свою очередь, добавил, что прежде чем дать разрешение, изучается прилегающая местность. «Кроме того, требования к расстоянию при письменном разрешении жильцов может не соблюдаться»,- подчеркнул он.
Отметим, что Совет старейшин Еревана 2019 году принял решение, по которому объекты, предусматривающие ограничения в деятельности, должны располагаться на расстоянии минимум 100 метров от жилых зданий. Решение вступит в силу в 2021 году.