ՄԻԵԴ-ում Ադրբեջանի ներկայացուցիչ Չինգիզ Ասկերովը կարծում է, թե Գուրգեն Մարգարյանի սպանության գործով ՄԻԵԴ որոշումը չի պարտավորեցնում Բաքվին, հաղորդում է Trend-ը:
Մեկնաբանելով «Մակուչյանն ու Մինասյանն ընդդեմ Ադրբեջանի եւ Հունգարիայի» գործով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումը՝ Ասկերովը հայտարարել է, որ Բուդապեշտում այդ իրադարձությունների մասնակից սպաների հարազատները Ադրբեջանի եւ Հունգարիայի դեմ բողոք են ներկայացրել ՄԻԵԴ:
«Ադրբեջանի եւ Հունգարիայի կառավարությունները մասնակցել են այդ գործընթացին: Տվյալ գործընթացը շարունակվում է արդեն երկար տարիներ, եւ այդ որոշումը սպասելի էր, քանի որ ավելի վաղ Եվրոպական դատարանը առանցքային որոշումներ է ընդունել Եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ եւ 14-րդ հոդվածներով, որոնք նախատեսում են կյանքի իրավունք եւ խտրականության արգելք: Ըստ էության, Եվրոպական դատարանը որոշում է ընդունել իր նախադեպային իրավունքի հիման վրա: Սակայն ես չեմ համաձայնի հայկական կողմի մեկնաբանության հետ: Դա վերաբերում է կյանքի իրավունքի նյութական ասպեկտի խախտման հարցին»,-ասել է նա:
Նա նաեւ նշել է, որ ՄԻԵԴ որոշման գնահատման համար պետք է ուշադրություն դարձնել ՄԻԵԴ-ում Պորտուգալիան ներկայացնող դատավոր Պինտու դե Ալբուկերկեի կարծիքին. «Եթե դիտարկենք նրա հատուկ կարծիքը, ապա կարելի է տեսնել՝ ինչ էր ուզում հայկական կողմը Եվրոպական դատարանի որոշումից: Հայկական կողմն ուզում էր հասնել կյանքի իրավունքի նյութական ասպեկտի հարցում Ադրբեջանին միջազգային-իրավական պատասխանատվության ենթարկելուն: Հունգարիան Սաֆարովին արտահանձնել է Բաքվին, սակայն ՄԻԵԴ-ը պաշտոնական Բուդապեշտի գործողություններում խախտումներ չի գտել: Այլ կերպ ասած՝ Ռամիլ Սաֆարովն արտահանձնվել է օրինական հիմունքներով, եւ Ադրբեջանը Կոնվենցիայի դրույթներին համապատասխան ընդունել է նրան: Սակայն ամենահետաքրքիրը պորտուգալացի դատավորն ասում է ամենավերջում: Նա կարծում է, որ զոհերի համար արդարությունը վերականգնվել է, եւ այդ գործը կփոխանցվի Եվրոպական դատարանի Մեծ Պալատ, եւ դատարանը կգտնի Կոնվենցիայի բոլոր «ցանկալի» խախտումները: Այսինքն՝ ես չէի ասի, թե տվյալ դատավորի կարծիքը ոչ անաչառ է»:
Ադրբեջանի լիազոր ներկայացուցիչը հավելել է, որ ներկայումս վաղաժամ է խոսել քայլերի մասին, որոնք ձեռնարկելու է Ադրբեջանի կառավարությունը. «Որոշումը միայն այսօր է հրապարակվել, եւ Ադրբեջանը 3 ամիս ժամանակ ունի, որ քննարկի գործը Եվրոպական դատարանի Մեծ պալատ փոխանցելու հարցը: Եվ ես ուզում եմ նշել, որ ընդհանուր բնույթի միջոցառումների տեսակետից այս որոշումը ադրբեջանական կողմի վրա ոչ մի պարտավորություն չի դնում: Կան միայն անհատական միջոցառումներ, որոնց համաձայն՝ Ադրբեջանը հայցվորներին կվճարի դատական ծախսերը, այսինքն՝ նրանց փաստաբանների աշխատանքի դիմաց: Որոշման մեջ հաստատված չէ ոչ մի փոխհատուցում, այդ թվում նյութական կամ բարոյական վնասի: Ուստի այս պահին դժվար է ասել՝ հետո ինչ-որ գործողություններ կձեռնարկվե՞ն Եվրոպական դատարանում որոշման բողոքարկման համար»:
«Ես չգիտեմ՝ սա լոբբիստների՞ ձեռքի գործն է, թե՞ Հայաստանի կառավարության, բայց հայցվորին պաշտպանում են այն նույն անձինք, որոնք սովորաբար Ադրբեջանի դեմ բողոքներում հանդես են գալիս Հայաստանի կողմում, նրանք բրիտանացի փաստաբաններ են: Հայկական կողմն, իհարկե, հետագայում այս որոշման լոբբինգ կանի, որպեսզի որեւիցե եվրոպական քաղաքական շրջանակում դա ինչ-որ կերպ օգտագործի Ադրբեջանի դեմ: Բայց ես եւս մեկ անգամ կցանկանայի նշել, որ այս որոշումը Ադրբեջանի վրա ոչ մի միջազգային-իրավական պարտավորություն չի դնում»,- հայտարարել է Ասկերովը:

The decision of the European Court of Human Rights (ECHR) regarding case on the murder of Gurgen Margaryan, an Armenian army officer, does not impose any international legal obligations on Azerbaijan, the latter’s representative to the ECHR, Chingiz Asgarov, told about this to Trend.
He made the remark commenting on the ECHR’s decision on the "Makuchyan and Minasyan v. Azerbaijan and Hungary" case.
Asgarov said that relatives of officers who participated in those events in Budapest filed a complaint in ECHR against Azerbaijan and Hungary.
"Azerbaijani and Hungarian governments participated in this process as defendants. This process has been going on for quite some time, and this decision was expected, because earlier the ECHR adopted key decisions on Articles 2 and 14 of the European Convention, which provide for the right to life and the prohibition of discrimination. In essence, the ECHR made a ruling based on its case law," Asgarov said.
"However, I fundamentally disagree with the interpretation of the decision by Armenia. This has to do with violation of the material aspect of the right to life,” he said.
“In order to assess the ECHR’s decision, the attention should be paid to the particular opinion of Paulo Pinto de Albuquerque, the judge representing Portugal in the ECHR. If to consider his particular opinion, it can be seen what Armenia wanted from the ECHR’s decision—they desired to achieve recognition of the international legal responsibility of Azerbaijan on the issue of the material aspect of the right to life,” Asgarov added.
“The second defendant in the case was Hungary, whose authorities extradited Ramil Safarov to Baku, but the ECHR found no violations in actions of Budapest. In other words, Ramil Safarov was legally extradited by the Hungarian government to Azerbaijan, and Azerbaijan actually accepted him in accordance with the provisions of the European Convention. This is the main thing to consider in the ECHR’s decision," he said.
Asgarov went on to say that the most interesting are the closing comments of the Portuguese judge. "He believes that justice for the victims will be restored and that this case will be referred to the ECHR’s Grand Chamber and the court will find all the "desired" violations of the European Convention. This particular opinion of the judge cannot be called impartial,” he said.
Asgarov believes it is yet early to talk about the steps to be further taken by Azerbaijan's government. "The decision was only published on May 26 and Azerbaijan has three months to consider transferring the case to the Grand Chamber, and this decision, from the point of view of general measures, does not impose any obligations on Azerbaijan. There are only individual measures, which mean that Azerbaijan's government will pay the legal fees to the applicants, meaning, the work of their lawyers. No compensation, including for pecuniary nor non-pecuniary damage, is noted in the decision. So for now, it is hard to say if there are any further actions on appealing the decision of the ECHR," he said.
As for any possible involvement of lobbyists in the case, Chingiz Asgarov stated as follows: “I have no idea whether it is the work of the Armenian lobby or the Armenian government, but the applicant is defended by the very people who usually stand on the side of Armenia in complaints against Azerbaijan - the British lawyers. In the future, of course, Armenia will lobby for this decision in order to somehow use it against Azerbaijan in different European political structures. But in any case, this decision does not impose any international legal obligations on Azerbaijan.”
As reported earlier, Ramil Safarov, a lieutenant in the Azerbaijani military, was extradited on August 31, 2012, from Hungary, where he was serving a life sentence—and with no expression of either regret or remorse—for the premeditated axe murder of Armenian lieutenant Gurgen Margaryan, in his sleep, during a NATO Partnership for Peace program in Budapest back in 2004.