ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարությունը դիմորդների ծնողներին կոչ է անում պահպանել հակահամաճարակային կանոնները եւ կորոնավիրուսային համավարակի ժամանակ եւ զերծ մնալ քննական կենտրոններ այցերից, որտեղ անցկացվելու են ընդունելության քննությունները: Այս մասին մայիսի 27-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նիստին, պատասխանելով պատգամավորների հարցերին, հայտարարեց կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը:
Նա, մասնավորապես, նշեց, որ ընդունելության քննությունները չեն անցկացվելու առցանց ռեժիմով, այլ կկազմակերպվեն քննական կենտրոններում:
«Մենք ավելացրել ենք քննական կենտրոնների թիվը՝ պարետի եւ առողջապահության նախարարության պահանջներին հետեւելու համար: Այժմ դիմակներ եւ ախտահանիչ նյութեր են ձեռք բերվում: Ես ծնողներին կխնդրեի զերծ մնալ քննական կենտրոններ այցերից՝ մարդկանց կուտակումներից խուսափելու համար: Որքան քիչ մարդ ուղեկցի մեր դիմորդներին, այնքան մեծ է հավանականությունը, որ մենք կկարողանանք ապահով կերպով իրականացնել բոլոր միջոցառումները»,- ասաց նախարարը:
Արայիկ Հարությունյանը նաեւ հավելեց, որ ընդունելության քննությունների ընթացակարգերին կարելի է ծանոթանալ Dimord.am կայքում:

Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении призывает родителей абитуриентов соблюдать антиэпидемические правила и требования в период пандемии коронавируса, и воздержаться от посещения экзаменационных центров, где будут проходить вступительные экзамены. Об этом на заседании Национального Собрания Армении заявил 27 мая министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян, отвечая на вопросы депутатов.
Он в частности заметил, что вступительные экзамены не будут проходить в онлайн режиме, а будут организованы в экзаменационных центрах.
«Мы увеличили количество экзаменационных центров с целью соблюдения требований комендатуры и Министерства здравоохранения. Сейчас закупаются маски и дезинфицирующие средства. Я бы попросил родителей воздержаться от посещения экзаменационных центров, чтобы избежать скопления людей. Чем меньше людей будет сопровождать наших абитуриентов, тем выше вероятность того, что мы сможем безопасно осуществить все мероприятия», - сказал министр.
Араик Арутюнян также добавил, что с процедурами вступительных экзаменов можно ознакомиться на сайте Dimord.am.