Ֆրանսիական կառավարությունը չեղարկել է հրամանագիրը, որը թույլ է տալիս հիվանդանոցների բժիշկներին, որպես COVID-19-ով պացիենտների բուժման միջոց, նշանակել հիդրոքսիքլորոխին, հայտնում է Reuters-ը։
Որոշումն ընդունվել է այն բանից հետո, երբ ԱՀԿ-ն հայտարարել է, որ անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ դադարեցնում է մալարիայի դեմ դեղամիջոցի զանգվածային փորձարկումը COVID-19-ով պացիենտների վրա։
Հրամանագրի չեղարկումը, որը փաստացի նշանակում է, որ դեղամիջոցն այժմ արգելված է, հայտարարվել է կառավարության պաշտոնական հաղորդագրության մեջ եւ հաստատվել է առողջապահության նախարարության կողմից։
Մարտի վերջին Ֆրանսիան թույլ էր տվել հիդրոքսիքլորոխինի օգտագործումը, որը մալարիայից բացի, թույլատրվում է գայլախտի եւ ռեւմատիկ արտրիտի բուժման համար, հատուկ իրավիճակներում՝ նոր կորոնավիրուսով պացիենտների համար։
Բրիտանական The Lancet բժշկական ամսագիրը հայտնում է, որ հիդրոքսիքլորոխին ստացած պացիենտների մոտ մահացության բարձր ցուցանիշ եւ ոչ պարբերական սրտխփոց է եղել։

Французское правительство отменило указ, разрешающий врачам больниц назначать гидроксихлорохин в качестве лечения пациентов, страдающих тяжелыми формами COVID-19, передает Reuters.
Решение принято после того, как ВОЗ заявила о том, что из соображений безопасности приостанавливает масштабное испытание лекарства от малярии на пациентах с COVID-19.
Отмена указа, который фактически означает, что препарат теперь запрещен, была объявлена в официальном бюллетене правительства и подтверждена заявлением министерства здравоохранения.
В конце марта Франция разрешила использование гидроксихлорохина, который помимо малярии разрешен для лечения волчанки и ревматоидного артрита, в особых ситуациях для лечения пациентов с COVID-19.
Британский медицинский журнал The Lancet сообщает, что у пациентов, получающих гидроксихлорохин, были повышенные показатели смертности и нерегулярное сердцебиение.