Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը «ստատուսներ են փոխանակել»։
Փաշինյանն իր ֆեյսբուքյան էջում կիսվել է այսօր՝ մայիսի 27–ին, Ազգային ժողովում հարցուպատասխանի ժամանակ Հայաստանից արտահանված մաքսանենգ ծխախոտի վերաբերյալ հարցի տեսանյութով և հետևյալ գրառումն արել.
«Սերժը Միշիկից, տատիկը Սերժից, թոռնիկը տատիկից, փիսիկը թոռնիկից, մուկը փիսիկից. հա քաշեցին, քաշքշեցին, Միշիկին ցեխից չհանեցին»։
Սրան իր պատասխան՝ Միքայել Մինասյանը կիսվել է Փաշինյանի ստատուսով ու գրել.
«Որքան եփես, ականջները միևնույն է հում են մնում...
Ու այս անմակարդակ խփնվածը պնդում է, որ ինքն առաջնո՞րդ է։ Երկրի անվտանգության երաշխավո՞ր... Երկիրը համավարակից պաշտպանո՞ղ… Լու՞րջ:

Prime Minister Nikol Pashinyan and ex-Ambassador of Armenia to the Vatican Mikayel Minasyan have ‘exchanged Facebook statuses’ with each other.
On his Facebook page, Pashinyan shared the video in which he responded to a question regarding contraband cigarettes exported from Armenia in parliament and wrote the following:
“Serzh pulled Mishik, the grandmother pulled Serzh, the grandchild pulled the grandmother, the kitten pulled the grandchild, the mouse pulled the kitten, they pulled and pulled, but they still couldn’t pull Mishik out of the dirt.”
In response to this, Mikayel Minasyan shared Pashinyan’s Facebook status and wrote the following:
“Whatever you say to a person may go in one ear and out the other…
And this crazy person, who is at no level, claims that he is a leader, the guarantor of the country’s security and the one who will protect the country from the pandemic? Seriously?