Մենք բազմիցս նշել ենք, որ չենք հանդուրժի սպառնալիքիներն ու ուժի լեզուն։ Այս մասին մայիսի 27-ին Ազգային ժողովի նիստում հայտարարեց ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը՝ պատասխանելով Ադրբեջանի ռազմատենչ հռետորաբանության վերաբերյալ պատգամավորների հարցերին։
Նա, մասնավորապես, նշեց, որ հայկական կողմի դիրքորոշումը Հայաստանի հանդեպ սպառնալիքների եւ ուժի կիրառման հարցում պարզ է։
«Մենք նշել ենք , որ կկարողանանք պատասխանել նման քայլերին։ Սակայն մենք մտադիր չենք այդպիսի երկխոսության մեջ մտնել։ Մենք ունենք մեր հետեւողական դիրքոշորումը ղարաբաղյան հակամարտության համաշխարհային կարգավորման հարցում՝ Ղարաբաղի մասնակցությունը բանակցություններին, խաղաղության մթնոլորտի ստեղծումը, որն անհրաժեշտ է այդ հարցի լուծման ահմար։ Ես մեր հայտարարություններին անհարկի զգացմունքային երանգ հաղորդելու անհրաժեշտություն չեմ տեսնում»,- ընդգծեց նախարարը։

Мы не раз отмечали, что не потерпим угроз и языка силы. Об этом на заседании Национального Собрания Армении заявил 27 мая министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян, отвечая на вопросы депутатов относительно воинственной риторики Азербайджана.
Он в частности отметил, что позиция армянской стороны в вопросе угроз и применении силы в отношении Армении ясна.
«Мы отмечали, что сможем ответить на подобные шаги. Но мы не намерены вступать в такой диалог. У нас есть своя последовательная позиция в вопросах мирного урегулирования карабахского конфликта, участия Карабаха в переговорах, создания атмосферы мира, необходимой для решения данного вопроса. Я не вижу необходимости придавать нашим заявлениям ненужный эмоциональный оттенок», - подчеркнул министр.