Կորոնավիրուսի շուրջ իրավիճակը ցավոք սրտի, շարունակում է լարվել, երեկ նոր 442 դեպք ենք ունեցել, մահացել է 15 քաղաքացի: Այս մասին այսօր՝ մայիսի 28-ին, պրետատան նիստից հետո կայացած ճեպազրույցի ժամանակ նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ով նաեւ ցավակցություն հայտնեց բոլոր մահացածների ընտանիքի անդամներին, հարազատներին, մտերիմներին:
«Մեր վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ վարակի ամենամեծ օջախը Երեւանն է: Ըստ էության, կարող ենք արձանագրել, որ վարակի պոտենցիալ աղբյուրներն ամենուրեք են՝ աշխատանքի վայրում, տրանսպորտում, փողոցում, հանրային սննդի օբյեկտներում, բանկերում, ամենուր: Հետեւաբար, այս իրավիճակից ելքը հակահամաճարակային կանոնների պահպանումն է՝ դիմակի համատարած կրումը, ձեռքերի ախտահանումը պարբերաբար, սոցիալական հեռավորության պահպանումը:
Պետք է բացառել որեւէ առեւտրային կետում առքուվաճառքի գործարք, երբ եւ գնողը, եւ վաճառողը դիմակով չեն»,-ասաց նա:

Ситуация, к сожалению, продолжает оставаться напряженной, вчера было зарегистрировано 442 новых случаев коронавирус, скончались 15 граждан. Об этом заявил на брифинге после заседания комендатуры 28 мая премьер-министр Армении Никол Пашинян, который также выразил соболезнования членам семей, родным, близким всех умерших.
«Наш анализ показывает, что самый большой очаг инфекции – Ереван. Можно сказать, что потенциальные источники инфекции везде – на рабочем месте, улице, в транспорте, объектах общественного питания, банках, везде. Следовательно, выход из этой ситуации один – соблюдение всех противоэпидеомологических правил, речь идет о повсеместном ношении масок, периодической дезинфекции рук, соблюдении социальной дистанции. Необходимо исключить сделки купли-продажи в какой-либо торговой точке, когда и покупатель, и продавец не в масках», - заявил Пашинян.