Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը տեսակապի միջոցով մասնակցել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստին: Նիստի օրակարգում ընդգրկված էին 15 հարցեր, որոնց թվում է նաեւ նոր կորոնավիրուսային վարակի տարածման հետ կապված համատեղ հայտարարությունը:
Փոխվարչապետը հանդես է եկել ելույթով, որտեղ մասնավորապես ասել է.
«Խորհրդի հարգելի նախագահ,
Կառավարությունների հարգելի ղեկավարներ,
Հարգելի Սերգեյ Նիկոլայի,
Հայկական կողմի անունից անկեղծորեն ողջունում եմ բոլորիդ:
Մեր հանդիպումը տեղի է ունենում հեռահար կերպով, բայց մենք անկեղծորեն հույս ունենք, որ մոտ ապագայում նոր կորոնավիրուսային համավարակով պայմանավորված իրավիճակը կտրուկ կփոխվի, եւ հնարավոր կլինի հանդիպումների անցկացումը դեմ առ դեմ ձեւաչափով:
Այս պայմաններում, երբ աշխարհի բոլոր պետությունները կանգնած են սահմաններ չճանաչող համավարակի հետ կապված մարտահրավերների առջեւ, ջանքերի միավորման անհրաժեշտությունն ակնհայտ է:
Կորոնավիրուսի սպառնալիքի վերացման նպատակով անհրաժեշտ համատեղ քայլերը նախաձեռնելու եւ բազմակողմ համագործակցությանը նոր խթան հաղորդելու մեր երկրների պատրաստակամության հերթական հաստատումը ավելորդ չի լինի: Այս կապակցությամբ պատեհաժամ եւ ընդունելի ենք համարում նոր կորոնավիրուսային վարակի տարածման կապակցությամբ ԱՊՀ կառավարությունների ղեկավարների հայտարարության ընդունման վերաբերյալ մեր ռուսաստանյան բարեկամների նախաձեռնությունը:
Համոզված ենք, որ համատեղ անհետաձգելի միջոցառումների ընդունումը, այդ թվում՝ տնտեսական եւ սոցիալական բնույթի, թույլ կտա առաջ շարժվել համավարակի դեմ պայքարում եւ դրա հետեւանքների հաղթահարման գործում:
Ելնելով դրանից՝ մենք մտադիր ենք ԱՊՀ շրջանակներում այսուհետ եւս շարունակել համագործակցության ամրապնդումը՝ մեր երկրների սանիտարա-համաճարակաբանական եւ ֆինանսա-տնտեսական անվտանգության հուսալի ապահովման նպատակով:
Պետք է նշեմ, որ այսօրվա դրությամբ մենք ունենք կորոնավիրուսային համավարակի հետեւյալ վիճակագրությունը՝ արձանագրված են հիվանդության 8676 դեպք, բուժման մեջ են գտնվում 5212 հիվանդ, առողջացել են 3297 մարդ, եւ ցավոք, մահացել է 120 մարդ:
Արտակարգ դրության ժամանակահատվածում մեր կողմից նախաձեռնված կարանտինային միջոցառումները պայմաններ ապահովեցին առողջապահական համակարգի սովորական ռեժիմով գործառնության համար: Մենք նաեւ ավելացրել ենք թեստերի, ԹԱՕ սարքավորումների, բժշկական դիմակների ռեսուրսները, կազմակերպել ենք մասնագետների վերապատրաստում:
Այնուհետեւ մենք գնացել ենք արտակարգ դրության ռեժիմի թուլացմանը եւ, ըստ էության, թույլատրել ենք տնտեսական գործունեության բոլոր տեսակները՝ կանոններին խստագույնս հետեւելու պայմանով, որոնց խախտման դեպքում խիստ տուգանքներ են կիրառվում:
Զուգահեռաբար, մենք փաստացի արդեն կիրարկել ենք շուրջ 20 աջակցության խոշոր միջոցառում սոցիալական ոլորտում, ինչպես նաեւ տնտեսական ոլորտում՝ մասնավորապես հավելյալ իրացվելիություն տրամադրելով բիզնեսին: Այդ իմաստով, կարծում ենք, որ մեր միջոցառումներն ամբողջությամբ վերացրել են այն մեկանգամյա ցնցումը, որը տեղի էր ունեցել սահմանափակումների պատճառով:
Հարգելի Աբդուլլա Նիգմատովի,
Շնորհակալ ենք այսօրվա նիստը անցկացնելու Ձեր նախաձեռնության համար: Ցանկանում եմ ընդգծել, որ հայկական կողմը լիովին աջակցում է ուզբեկական նախագահության նպաստակաուղղված մոտեցումներին, որոնք միտված են համագործակցության դրական դինամիկայի զարգացմանը:
Վերադառնալով այսօրվա նիստի հարցերին՝ ուզում եմ ընդգծել, որ համեմատաբար կարճ պատմական ժամանակահատվածում ԱՊՀ-ն անցել է կենսագործունեության ձեւի եւ միջպետական հարաբերությունների մեթոդների որոնման դժվարին ուղի:
Վստահ եմ, որ համակարգային մոտեցումը կընկնի հաստատման համար մեզ ներկայացված՝ մինչեւ 2030 թվականը Անկախ պետությունների համագործակցության տնտեսական զարգացման ռազմավարության առաջին փուլի (2021-2025թթ.) իրականացման միջոցառումների ծրագրի մշակման գործընթացի հիմքում:
Շահագրգիռ պետությունների միջեւ բազմակողմ ռազմական եւ ռազմատեխնիկական համագործակցությունը դիտարկում ենք որպես անվտանգության ապահովման գործում զգալի ներդրում: Միաժամանակ, չենք կարող ուշադրություն չդարձնել նման համագործակցության փաստացի ձեւաչափին:
ԱՊՀ մասնակից պետությունների զինված ուժերի կապի համատեղ (միացյալ) համակարգի մասին համաձայնագրի ընդունումը հիմնված է միասնական կազմակերպա-տեխնիկական մոտեցումների վրա՝ հիմքում ունենալով դրա զարգացման եւ կատարելագործման տեսակետերի ընդհանրությունը: Վստահ ենք, որ դրա իրականացումը թույլ կտա ապահովել կառավարման անհրաժեշտ որակ՝ առկա ռեսուրսների առավել լիարժեք եւ արդյունավետ օգտագործման հաշվին:
Միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարի շրջանակներում խիստ կարեւորելով բազմակողմ համագործակցությունը՝ կողմ ենք ղրղզական կողմի առաջարկին ԱՊՀ մասնակից պետությունների հակաահաբեկչական կենտրոնի տնօրենի տեղակալի նշանակման առաջարկին:
Մենք մտադրված ենք խորացնել կրթության եւ մշակույթի ոլորտներում համագործակցությունը: Մեր կարծիքով, ԱՊՀ-ն զգալի ներուժ ունի ժամանակակից պահանջներին համապատասխանող կրթական համակարգի ձեւավորման գործընթացում:
Այս համատեքստում ԱՊՀ ցանցային համալսարանի հիմնադրման եւ գործունեության վերաբերյալ համաձայնագրի ստորագրումը համապատասխանում է կադրերի պատրաստման որակը բարձրացնելու մեր ընդհանուր ձգտմանը՝ բարձրագույն կրթական եւ լրացուցիչ մասնագիտական համատեղ ուսումնական ծրագրերի իրականացման ցանցային ձեւի ներդրման միջոցով: Մեր կարծիքով հետագայում դա բարենպաստ ազդեցություն կունենա համատեղ գիտական եւ գիտատեխնիկական ծրագրերի իրականացման վրա:
Ցանկանում եմ նաեւ վերահաստատել մշակութային բազմազանության պահպանմանը եւ մշակույթների երկխոսության զարգացմանը մեր հանձնառությունը մեր ժողովուրդների միջեւ վստահության եւ փոխըմբռնման ամրապնդման նպատակով: Այս առումով հույսեր ենք կապում մշակույթի բնագավառում 2021-2025 թվականների համար նախատեսված ԱՊՀ մասնակից պետությունների համագործակցության միջոցառումների իրականացման հետ:
Ընդհանուր առմամբ ուզում եմ ընդգծել, որ ԱՊՀ տարածքում համագործակցության շրջանակներում համատեղ գաղափարների եւ նախագծերի իրականացման համար կան բոլոր անհրաժեշտ նախադրյալները եւ հնարավորությունները:
Մեր կարծիքով, որ այդ ներուժը պետք է լիարժեք օգտագործել՝ ակտիվացնելով ԱՊՀ տարածքում երիտասարդական համագործակցությունը եւ ընդլայնելով գործընկերային հարաբերությունները ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի ազգային կազմակերպությունների միջեւ:
Ամփոփելով ուզում եմ տեղեկացնել, որ հայկական կողմը աջակցում է համաձայնեցված բոլոր փաստաթղթերի ընդունմանը:

Вице-премьер Мгер Григорян посредством видеосвязи принял участие в заседании Совета глав правительств СНГ. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе Правительства республики.
В повестку заседания были включены 15 вопросов, в том числе и совместное заявление глав правительств государств участников СНГ в связи с распространением новой коронавирусной инфекции.
Вице-премьер выступил с речью, в которой, в частности, отметил:
«Уважаемый председатель Совета,
уважаемые главы правительств,
уважаемый Сергей Николаевич,от имени армянской стороны искренне приветствую вас всех.
Наша встреча проходит в дистанционном режиме, но мы искренне надеемся, что уже в ближайшем будущем ситуация с пандемией новой короновирусной инфекции кардинально изменится, и станет возможным проведение встреч в очном формате.
В условиях, когда все страны мира стоят перед вызовами в связи с пандемией, не признающей границ, необходимость объединения усилий очевидна.
Очередное подтверждение готовности наших стран предпринимать необходимые совместные шаги и придавать новый импульс многостороннему сотрудничеству в целях устранения угрозы коронавируса не будет излишним. В этой связи, считаем своевременной и уместной инициативу наших российских друзей по принятию Заявления глав правительств СНГ в связи с распространением новой коронавирусной инфекции.
Уверены, что принятие неотложных совместных мер, в том числе экономического и социального характера, позволит продвинуться вперёд в борьбе с пандемией и в преодолении ее последствий.
Исходя из этого, намерены и далее укреплять сотрудничество в рамках Содружества в целях надёжного обеспечения санитарно-эпидемиологической и финансово-экономической безопасности наших стран.
Должен отметить, что на сегодняшний день у нас следующая статистика пандемии коронавируса – зафиксировано 8676 случаев заболевания, в процессе лечения находится 5214 пациентов, выздоровели 3297 и, к сожалению, 120 человек скончались.
Карантинные меры, предпринятые нами в период действия чрезвычайного положения, позволили обеспечить условия функционирования системы здравоохранения в штатном режиме. Мы также нарастили ресурсы тестов, аппаратов ИВЛ, медицинских масок, организовали подготовку специалистов.
Далее, мы пошли на послабления режима чрезвычайного положения и разрешили по сути все виды экономической деятельности - с условием строгого следования протоколам, а в случае их нарушения - применения строгих штрафных мер. Параллельно мы фактически уже имплементировали около 20 крупных мероприятий поддержки в социальной сфере и в сфере экономики, в частности по части предоставление дополнительной ликвидности бизнесу и в этом смысле думаю, что наши мероприятия полноценно сняли тот единовременный шок, который произошел в связи с ограничением.
Уважаемый Абдулла Нигматович, мы благодарны за Вашу инициативу провести сегодняшнее заседание.
Хотел бы отметить, что армянская сторона всецело поддерживает целенаправленные подходы узбекского председательства, ориентированные на наращивание позитивной динамики сотрудничества.
Уважаемые коллеги, возвращаясь к вопросам сегодняшнего заседания, хочу отметить, что за сравнительно короткий исторический период Содружество прошло сложный путь поиска жизнеспособных форм и методов межгосударственных отношений.
Уверен, что системный подход будет заложен при подготовке Плана мероприятий по реализации первого этапа (2021–2025 годы) Стратегии экономического развития Содружества Независимых Государств на период до 2030 года, которая нам предложена для принятия.
Мы рассматриваем многостороннее военное и военно-техническое сотрудничество между заинтересованными государствами, как весомый вклад в обеспечение безопасности. В то же время, мы не можем не обратить внимание на фактический формат такого взаимодействия.
Принятие Соглашения о Совместной объединённой системе связи вооружённых сил государств-участников СНГ основано на общности взглядов ее развития и совершенствования на основе единых организационно-технических подходов. Уверены, что его реализация позволит обеспечить необходимое качествo управления за счёт наиболее полного и эффективного использования имеющихся ресурсов.
Придавая важное значение многостороннему сотрудничеству в рамках противодействия международному терроризму, поддерживаем предложение Кыргызской стороны по назначению заместителя Руководителя Антитеррористического центра государств–участников СНГ.
Мы настроены на углубление сотрудничества в сферах образования и культуры, и, на наш взгляд, существует значительный потенциал для укрепления роли Содружества в процессе формирования системы образования, отвечающей требованиям современности.
В данном контексте подписание Соглашения об учреждении и функционировании Сетевого университета СНГ отвечает нашему общему стремлению повысить качество подготовки кадров путём внедрения сетевой формы реализации совместных образовательных программ высшего образования и дополнительных профессиональных программ. На наш взгляд, в последующем это окажет благоприятное воздействие также на реализацию совместных научных и научно-технических проектов.
Хочу также подтвердить нашу приверженность сохранению культурного разнообразия и развитию диалога культур в целях укрепления доверия и взаимопонимания между нашими народами. И в этой связи возлагаем надежды на реализацию мероприятий сотрудничества государств–участников СНГ в области культуры, намеченных на 21–ый - 25-ые годы.
В целом хочу заметить, что в рамках сотрудничества на пространстве СНГ имеются все предпосылки и возможности, необходимые для реализации совместных идей и проектов.
На наш взгляд, этим необходимо воспользоваться в полной мере, активизируя молодёжное сотрудничество и расширяя партнёрские отношения между национальными организациями физической культуры и спорта на пространстве Содружества.
В завершение хочу сообщить, что армянская сторона поддерживает принятие всех согласованных документов.