SpaceX ամերիկյան ընկերության ղեկավար Իլոն Մասկը շաբաթ կայացած կառավարող անձնակազմով Crew Dragon տիեզերանավի մեկնարկից հետո հիշել է Ռոսկոսմոսի գործադիր տնօրեն Դմիտրի Ռոգոզինի կատակը բատուտի մասին, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
2014 թվականին Ռոգոզինը՝ մեկնաբանելով ամերիկյան պատժամիջոցներն ընդդեմ ռուսական տիեզերական ոլորտի, կատակով առաջարկել է ԱՄՆ-ին տեղափոխել աստղագնացներ Միջազգային տիեզերակայան բատուտի միջոցով։ 2011 թվականին աստղագնացներին տեղափոխում էին ՄՏԿ ռուսական «Սոյուզներիով»։
«Բատուտն աշխատում է»,-ասել է Մասկը Crew Dragon-ի հաջողված մեկնարկին նվիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ։ Այնուհետեւ նա եւ մամուլի ասուլիսին մասնակցած Օդագնացության եւ տիեզերական տարածության հետազոտությունների ազգային վարչության (NASA) տնօրեն Ջեյմս Բրայդենսթայնը փոխանակվել են հայացքներով եւ ծիծաղել։ «Դա ներքին կատակ է»,-պարզաբանել է SpaceX-ի ղեկավարը։
Անձնակազմի միջոցով կառավարվող Falcon 9 հրթիռը ուղղվել է դեպի ՄՏԿ շաբաթ ԱՄՆ Արեւելյան ափի ժամանակով 15:22-ին Քարանեվալ հրվանդանում գտնվող տիեզերակայանից։ Մեկնարկն իրականացվել է երկրորդ փորձից․ չորեքշաբթի մեկնարկը չեղարկվել է հաշվարկային ժամանակից 17 րոպե առաջ տիեզերակայանում անբարենպաստ եղանակային պայմանների պատճառով։
Ներկայիս մեկնարկն առաջինն է, երբ ԱՄՆ տարածքից ամերիկյան տիեզերանավով տիեզերք է ուղեւորվել անձնակազմով կառավարվող տիեզերանավը։ ՄԿՏ տիեզերանավը կհասնի կիրակի՝ ԱՄՆ Արեւելյան ափի ժամով 10:27-ին։

Глава американской компании SpaceX Илон Маск после первого пилотируемого запуска корабля Crew Dragon в субботу к Международной космической станции (МКС) вспомнил о шутке генерального директора Роскосмоса Дмитрия Рогозина про батут, сообщает ТАСС
В 2014 году занимавший тогда пост вице-премьера России Рогозин, комментируя американские санкции против российской космической отрасли, в шутку предложил США доставлять астронавтов на МКС с помощью батута. С 2011 года, после завершения программы использования возвращаемых кораблей Space Shuttle, астронавтов доставляли на МКС российскими «Союзами».
«Батут работает», - сказал Маск на пресс-конференции, посвященной успешному запуску Crew Dragon. После чего он и также участвовавший в пресс-конференции директор Национального управления по аэронавтике и исследованию космического пространства (NASA) Джеймс Брайденстайн переглянулись и рассмеялись. «Это внутренняя шутка», - пояснил глава SpaceX.
Ракета-носитель Falcon 9 с пилотируемым кораблем Crew Dragon стартовала к МКС в субботу в 15:22 по времени Восточного побережья США с космодрома на мысе Канаверал. Запуск был осуществлен со второй попытки: в среду старт был отменен за 17 минут до расчетного времени из-за неблагоприятных погодных условий в районе космодрома.
Нынешний запуск - первый за девять лет пилотируемый полет, осуществляемый с территории США на американском космическом корабле. Стыковка корабля с МКС, как ожидается, состоится в воскресенье в 10:27 по времени Восточного побережья США.