Հաշվի առնելով Սեւանա լճի վրա ներգործող մի շարք բացասական ազդեցությունները, մշակվել է մի ծավալուն փաստաթուղթ, որը ներկայացվել է ԵՄ գործընկերներին: Այս մասին այսօր` հունիսի 2-ին, Սեւանա լճի ծաղկման թեմայով լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Իրինա Ղափլանյանը:
Վերջինիս խոսքով` անցած տարի կառավարության կողմից առաջարկվել ԵՄ-ի աջակցության միջոցով իրականացնել Սեւանի էկոհամակարգի վերականգնման ծրագիր, որի համար նախատեսվել է 5 մլն եվրո եւ այդ ծրագրի շրջանակներում նախատեսվել են իրականացնել համալիր միջոցառումներ:
Խոսելով փաստաթղթի մասին` մասնագետը նշում է, որ իրենք մանրամասն կազմել են այն` փորձելով վերջինիս մեջ ներառել բոլոր այն խնդիրները, որոնք առկա են Սեւանա լճում եւ այն միջոցառումների իրականացումը, որն անհրաժեշտ է լճի վերականգնման համար:
«Եթե մենք Սեւանա լճի հետ կապված խնդիրները բաժանենք 2 խմբի, ապա այն կունենա 2 հիմնական ուղղվածություն: Մեկը Սեւանի ջրի որակական, մյուսը քանակական խնդիրն է: Քանակական խնդրի մասին խոսելիս հարկ է նշել, որ դեռեւս 2001 թվականից Սեւանա լճի օրենքի մեջ արձանագրվեց այն փաստը, որ Սեւանի ջրի մակարդակը պետք է բարձրացվեր, որպեսզի վերականգնվեր լճի էկոհամակարգը:
Դա տեղի պետք է ունենա անընդհատ ջրի քանակական ներհոսքով եւ նվազեցնելով արտահոսքը Սեւանա լճից:
Երկրորդը` Սեւանա լճի որակի խնդիրն է, որն առաջացել է կենցաղային ջրերի եւ այլ կեղտաջրերի ներհոսքից: Մեր կազմած փաստաթղթում մենք մանրամասն այդ երկու ուղղությունների մասին գրել եւ ներկայացրել ենք մեր ԵՄ գործընկերներին»,-նշում է Իրինա Ղափլանյանը:

YEREVAN. – Taking into account a number of negative effects influencing on Lake Sevan, a comprehensive document has been developed and submitted to the European Union (EU) partners. Deputy Minister of Environment Irina Ghaplanyan told this to reporters Tuesday, regarding the flourishing of Lake Sevan.
According to her, last year the government proposed to implement, with the support of the EU, a program to restore the ecosystem of Lake Sevan, for which 5 million euros are envisioned, and comprehensive measures are planned to be implemented within the framework of this project.
Speaking about this document, the deputy minister stated that they have prepared it in detail.
"If we divide the problems related to Lake Sevan into two groups, it will have two main directions. One is the qualitative, the other is the quantitative problem of the water of [Lake] Sevan.
Speaking about the quantitative problem, it should be noted that since 2001, the law on Lake Sevan has registered the fact that the water level of [Lake] Sevan would be raised in order to restore the lake's ecosystem.
The second is the problem of the quality of Lake Sevan [water], which has arisen from the inflow of domestic water and other wastewater. In the document we prepared, we wrote in detail about those two directions, and presented [them] to our EU partners," Ghaplanyan said.