Հաշվի առնելով Սեւանա լճի վրա ներգործող մի շարք բացասական ազդեցությունները, մշակվել է մի ծավալուն փաստաթուղթ, որը ներկայացվել է ԵՄ գործընկերներին: Այս մասին այսօր` հունիսի 2-ին, Սեւանա լճի ծաղկման թեմայով լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Իրինա Ղափլանյանը:
Վերջինիս խոսքով` անցած տարի կառավարության կողմից առաջարկվել ԵՄ-ի աջակցության միջոցով իրականացնել Սեւանի էկոհամակարգի վերականգնման ծրագիր, որի համար նախատեսվել է 5 մլն եվրո եւ այդ ծրագրի շրջանակներում նախատեսվել են իրականացնել համալիր միջոցառումներ:
Խոսելով փաստաթղթի մասին` մասնագետը նշում է, որ իրենք մանրամասն կազմել են այն` փորձելով վերջինիս մեջ ներառել բոլոր այն խնդիրները, որոնք առկա են Սեւանա լճում եւ այն միջոցառումների իրականացումը, որն անհրաժեշտ է լճի վերականգնման համար:
«Եթե մենք Սեւանա լճի հետ կապված խնդիրները բաժանենք 2 խմբի, ապա այն կունենա 2 հիմնական ուղղվածություն: Մեկը Սեւանի ջրի որակական, մյուսը քանակական խնդիրն է: Քանակական խնդրի մասին խոսելիս հարկ է նշել, որ դեռեւս 2001 թվականից Սեւանա լճի օրենքի մեջ արձանագրվեց այն փաստը, որ Սեւանի ջրի մակարդակը պետք է բարձրացվեր, որպեսզի վերականգնվեր լճի էկոհամակարգը:
Դա տեղի պետք է ունենա անընդհատ ջրի քանակական ներհոսքով եւ նվազեցնելով արտահոսքը Սեւանա լճից:
Երկրորդը` Սեւանա լճի որակի խնդիրն է, որն առաջացել է կենցաղային ջրերի եւ այլ կեղտաջրերի ներհոսքից: Մեր կազմած փաստաթղթում մենք մանրամասն այդ երկու ուղղությունների մասին գրել եւ ներկայացրել ենք մեր ԵՄ գործընկերներին»,-նշում է Իրինա Ղափլանյանը:

С учетом ряда негативных воздействий, оказываемых на озеро Севан, разработан объемный документ, который представлен партнерам из ЕС. Об этом заявила на встрече с журналистами 2 июня заместитель министра окружающей среды Армении Ирина Капланян.
По ее словам, в прошлом году Правительство предложило реализовать программу восстановления экосистемы Севана при поддержке ЕС, для чего предусмотрено выделение 5 млн. евро. В рамках данной программы предусмотрена реализация комплексных мероприятий.
Говоря о документе, чиновник отметила, что они его составили детально, пытаясь включить в него все проблемы, касающиеся Севана, а также реализацию тех мероприятий, которые нужны для восстановления озера. «Если мы разделим проблемы с озером Севан на две группы, то будут два основных направления. Одно – качественная, а второе – количественная проблема севанской воды. Говоря о количественной проблеме, следует отметить, что еще в 2001 году в законе «Об озере Севан» зафиксировали, что уровень воды должен быть повышен, для восстановления экосистемы. Это должно быть сделано при помощи постоянного количественного внутреннего потока воды и уменьшения внешнего забора из озера Севан. Что касается проблемы качества, то она возникла из-за потока бытовых и других сточных вод. В нашем документе мы все подробно написали и представили партнерам ЕС», - отметила замминистра.