Ագային անվտանգության մասին օրինագծի պատճառով Հոնկոնգի դեմ պատժամիջոցներ սահմանելու ԱՄՆ հայտարարությունները միայն վախեցնելու համար են, այսօր մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Հոնկոնգի վարչակազմի ղեկավար Քերի Լեմը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Սա ամբողջությամբ վախեցնելու համար է: Այսպես կոչված, «պատժամիջոցները» միանգամայն անհիմն են: Հոնկոնգի հատուկ կարգավիճակը պայմանավորված է «մեկ երկիր, երկու համակարգ» սկզբունքով եւ Հիմնական օրենքով, օտարերկրյա պետությունների, այսպես կոչված, «պատժամիջոցները» չեն ազդի Հոնկոնգի վրա»,- հայտարարել է Լեմը՝ այսօր ժամանելով Պեկին կենտրոնական իշխանությունների հետ ազգային անվտանգության օրինագծի քննարկման համար:
Նա հավելել է, որ «հատուկ ինքնավար շրջանի կառավարությունը լիովին աջակցում է համապատասխան օրենսդրական աշխատանքը, իսկ ազգային անվտանգությունը գլխավոր առաջնահերթությունն է»:
Լեմն ընդգծել է, որ Հոնկոնգում ազգային անվտանգության մասին օրինագծի մշակումը Չինաստանի կենտրոնական կառավարության սահմանադրական պարտականությունն է եւ Հոնկոնգի մասին հոգածության դրսեւորում:
Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի պատգամավորները մայիսի 28-ին ընդունել էին «Հոնկոնգի հատուկ վարչական շրջանում ազգային անվտանգության ապահովման իրավական համակարգի եւ իրավակիրառական մեխանիզմների ստեղծման ու կատարելագործման մասին որոշումը»: Բանաձեւը Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի մշտական կոմիտեին պատվիրակում է հատուկ Հոնկոնգի համար ազգային անվտանգության մասին օրինագծի մշակումը:
Ազգային անվտանգության մասին պատրաստվող օրինագիծը հարուցել էր Հոնկոնգի հակակառավարական ուժերի եւ մի շարք արեւմտյան պաշտոնյաների դժգոհությունը, որում նրանք տեսել էին ինքնավարության վերահսկողության խստացման Պեկինի ցանկությունը: ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն արդեն սպառնացել է պատժամիջոցներ կիրառել եւ հետ կանչել Հոնկոնգի հատուկ կարգավիճակը: Չինաստանը հերքել է ցանկացած քննադատություն եւ հայտարարել, որ Հոնկոնգի հարցերը բացառապես ներքին գործ են:
Օրինագծով նախատեսվում է քայքայիչ եւ անջատողական գործունեության արգելում: Այն նախատեսում է կենտրոնական կառավարության տապալմանն ուղղված հովանավորչության ցանկացած տեսակի, ինչպես նաեւ ահաբեկչության եւ դրսից միջամտության արգելք:

Заявления со стороны США ввести санкции в отношении Гонконга из-за законопроекта о нацбезопасности лишь запугивание, заявил на пресс-конференции в среду глава администрации Гонконга Кэрри Лэм, передает РИА Новости
«Это в полной мере запугивание. Так называемые «санкции» совершенно необоснованны. Особый статус Гонконга обусловлен принципом «одна страна, две системы» и Основным законом, так называемые «санкции»  иностранных государств не повлияют на Гонконг», - заявила Лэм, прибывшая в среду в Пекин для обсуждения с центральными властями законопроекта о национальной безопасности.
Она добавила, что «правительство специального автономного района полностью поддерживает соответствующую законодательную работу, а национальная безопасность является главным приоритетом».
Лэм подчеркнула, что разработка законопроекта о нацбезопасности в Гонконге является конституционной обязанностью центрального правительства КНР и проявлением заботы о Гонконге.
Депутаты Всекитайского собрания народных представителей приняли 28 мая «Решение о создании и совершенствовании правовой системы и правоприменительных механизмов по обеспечению национальной безопасности в специальном административном районе Гонконг». Резолюция делегирует Постоянному комитету ВСНП разработку законопроекта о национальной безопасности специально для Гонконга.
Готовящийся законопроект о нацбезопасности вызвал недовольство антиправительственных сил Гонконга и ряда западных чиновников, которые увидели в нем желание Пекина ужесточить контроль над автономией. Президент США Дональд Трамп уже пригрозил применить санкции и отозвать специальный статус Гонконга. Китай отверг любую критику и заявил, что вопросы Гонконга являются исключительно его внутренним делом.
Законопроект предусматривает запрет на подрывную и сепаратистскую деятельность. Он предполагает запрет на любые виды подстрекательства, направленные на свержение центрального правительства, а также терроризм и вмешательство извне.