Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը դատապարտել է ԱՄՆ-ում աֆրոամերիկացի Ջորջ Ֆլոյդի սպանությունը ոստիկանի կողմից՝ ասելով, որ «ռասիզմը սարսափելի բան է»։
«Ջորջ Ֆլոյդի այդ սպանությունը շատ սարասափելի է։ Ռասիզմը շատ սարսափելի բան է։ Հասարակությունը Միացյալ Նահանգներում շատ բեւեռացած է»,- ZDF ազգային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասել նա։
Պատասխանելով երկրում մոլեգնող ցույցերի եւ անկարգությունների հետ կապված ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի գործողությունների մասին հարցին՝ Մերկելն ասել է, թե առայժմ նա փորձում է «միավորել մարդկանց, հասնել հաշտության», «ԱՄՆ առաջնորդի քաղաքական ոճը շատ վիճելի է»։ «Ես աշխատում եմ աշխարհով մեկ ընտրված նախագահների հետ եւ, իհարկե, ամերիկյան նախագահի հետ, եւ ես հուսով եմ, որ մենք կկարողանանք խաղաղություն բերել այդ երկիր»,- նշել է նա։

German Chancellor Angela Merkel has condemned the death in US police custody of George Floyd as ‘murder’, saying that ‘racism is something terrible’.
“This murder of George Floyd is very terrible. Racism is something terrible. Society in the United States is very polarized,” Merkel said in an interview with ZDF.
Asked about US President’s Donald Trump’s role in the unrest sweeping the country, Merkel said while she tries ‘to bring people together, to seek reconciliation’, the US leader’s ‘political style is a very controversial one’. Asked if U.S. President Donald Trump played a role in polarization, she said his political style was controversial, adding: 'I work with elected presidents around the world and of course with the American president and I hope that we can bring peace to this country.'