2019 թվականին Հայաստանի տնտեսությունը շարունակել է զարգանալ ավելի արագ, քան 2018-ին, եւ 7.6 տոկոս տնտեսական աճ էր գրանցվել: Այս մասին հունիսի 5-ին ՀՀ Ազգային ժողովի մշտական ​​խորհրդարանական հանձնաժողովի համատեղ նիստին 2019 թվականի պետական ​​բյուջեի կատարման մասին զեկույցի քննարկման ժամանակ ասացՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյան:
Ընդ որում, ըստ նրա, նույն ժամանակահատվածում համաշխարհային տնտեսությունն աճել է 2.9 տոկոսով, իսկ ԵՄ-ում եւ ԵՏՄ-ում միջին աճը համապատասխանաբար եղել է 1.4 եւ 1.6 տոկոս: «Միեւնույն ժամանակ, 12-ամսյա գնաճը 2019 թվականին 0.7 տոկոս է կազմել, իսկ միջին գնաճը` 1,4 տոկոս»,- հայտնել է Գրիգորյանը՝ նշելով, որ պետական ​​բյուջեի կապիտալ ծախսերը գերազանցել են պետական ​​բյուջեի դեֆիցիտի գումարը: Միեւնույն ժամանակ, փոխվարչապետը շեշտեց, որ անցած տարվա սեպտեմբերի 26-ին Հայաստանը հաջողությամբ 500 մլն դոլարի չափով 4.2 տոկոս եկամտաբերությամբ արտարժույթով պարտատոմսեր է տեղաբաշխել կապիտալի միջազգային շուկայում:

YEREVAN. – In 2019, Armenia's economy continued to grow faster than in 2018, and a 7.6% economic growth was recorded. Deputy Prime Minister Mher Grigoryan stated this during Friday’s debates on the 2019 state budget performance report, at the joint sitting of the standing committees of the National Assembly.
At the same time, according to him, the world economy grew by 2.9% in the same period, while the average economic growth in the EU and the EEU was 1.4% and 1.6%, respectively. "At the same time, the 12-month inflation in 2019 was 0.7% [in Armenia], and the average inflation—1.4 percent," Grigoryan added, noting that the state budget's capital expenditures of the country had exceeded the deficit of this state budget.
Also, the deputy PM stressed that on September 26 last year, Armenia successfully placed foreign currency bonds—in the amount of $500 million and with a 4.2% yield—in the international capital market.