2019 թվականի համար պետական ​​բյուջեի եկամուտների չափը 1 տրիլիոն 496 միլիարդ դրամ էր սահմանվել: Հետագայում մեկ տարվա ընթացքում այդ ցուցանիշը վերանայվել է եւ կազմել 1 տրիլիոն 609 միլիարդ դրամ: Այս մասին հունիսի 8-ին Ազգային ժողովում մշտական խորհրդարանական ​​հանձնաժողովների համատեղ նիստին 2019 թվականի պետական ​​բյուջեի կատարողականի մասին զեկույցի քննարկմանն ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը:
Ընդ որում, ըստ նրա, պետական ​​բյուջեն փաստացի իրացվել է 1 տրիլիոն 565 միլիարդ դրամի չափով: «Ինչպես եւ ակնկալվում էր, բյուջեի եկամուտների հիմնական բաղադրիչը հարկային եկամուտներն էին՝ 93.5 տոկոս»,- նշեց Ջանջուղազյանը:
Տարբեր միջոցառումների իրականացման համար 1 տրիլիոն 402 միլիարդ դրամ էր նախատեսված, սակայն ՀՀ տնտեսության դրական միտումների պատճառով այդ ցուցանիշը վերանայվել է եւ կազմել 1 տրիլիոն 488 միլիարդ դրամ: «Հարկային եկամուտների փաստացի ծավալը 1 տրիլիոն 464 միլիարդ դրամ է կազմել»,- շեշտեց Ֆինանսների նախարարության ղեկավարը:
Ըստ Ատոմ Ջանջուղազյանի՝ 2019-ին պետական ​​բյուջե հարկային եկամուտների ներհոսքի պատճառով հնարավոր եղավ 62 միլիարդ դրամով ավելի շատ միջոցներ ներգրավել , քան իսկզբանե նախատեսված էր:

На 2019 год размер доходов госбюджета был определен в 1 трлн. 496 млрд. драмов. Впоследствии за год данную цифру пересмотрели, и она составила 1 трлн. 609 млрд. драмов. Об этом на совместном заседании постоянных парламентских комиссий Национального Собрания в ходе обсуждения отчета об исполнении государственного бюджета за 2019 год заявил 8 июня министр финансов Армении Атом Джанджугазян.
При этом, по его словам, госбюджет был фактически реализован на 1 трлн. 565 млрд. драмов. «Как и следовало ожидать, основной составляющей доходной части бюджета стали налоговые поступления – 93,5%», - заметил Джанджугазян.
На реализацию различных мероприятий было предусмотрено реализовать 1 трлн. 402 млрд. драмов, но благодаря позитивным тенденциям в экономике Армении данная цифра была пересмотрена и составила 1 трлн. 488 млрд. драмов. «Фактическая величина налоговых поступлений составила 1 трлн. 464 млрд. драмов», - подчеркнул глава Минфина.
Как отметил Атом Джанджугазян, в 2019 году за счет налоговых поступлений в госбюджет удалось привлечь на 62 млрд. драмов больше средств, чем изначально планировалось.