2019 թվականի համար պետական ​​բյուջեի եկամուտների չափը 1 տրիլիոն 496 միլիարդ դրամ էր սահմանվել: Հետագայում մեկ տարվա ընթացքում այդ ցուցանիշը վերանայվել է եւ կազմել 1 տրիլիոն 609 միլիարդ դրամ: Այս մասին հունիսի 8-ին Ազգային ժողովում մշտական խորհրդարանական ​​հանձնաժողովների համատեղ նիստին 2019 թվականի պետական ​​բյուջեի կատարողականի մասին զեկույցի քննարկմանն ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը:
Ընդ որում, ըստ նրա, պետական ​​բյուջեն փաստացի իրացվել է 1 տրիլիոն 565 միլիարդ դրամի չափով: «Ինչպես եւ ակնկալվում էր, բյուջեի եկամուտների հիմնական բաղադրիչը հարկային եկամուտներն էին՝ 93.5 տոկոս»,- նշեց Ջանջուղազյանը:
Տարբեր միջոցառումների իրականացման համար 1 տրիլիոն 402 միլիարդ դրամ էր նախատեսված, սակայն ՀՀ տնտեսության դրական միտումների պատճառով այդ ցուցանիշը վերանայվել է եւ կազմել 1 տրիլիոն 488 միլիարդ դրամ: «Հարկային եկամուտների փաստացի ծավալը 1 տրիլիոն 464 միլիարդ դրամ է կազմել»,- շեշտեց Ֆինանսների նախարարության ղեկավարը:
Ըստ Ատոմ Ջանջուղազյանի՝ 2019-ին պետական ​​բյուջե հարկային եկամուտների ներհոսքի պատճառով հնարավոր եղավ 62 միլիարդ դրամով ավելի շատ միջոցներ ներգրավել , քան իսկզբանե նախատեսված էր:

YEREVAN. – For 2019, the amount of state budget revenues was set at 1 trillion 496 billion drams. Later that year, this number was revised and changed to 1 trillion 609 billion drams. Minister of Finance Atom Janjughazyan stated this during Monday’s debates on the 2019 state budget performance report, at the joint sitting of the standing committees of the National Assembly of Armenia.
At the same time, according to him, the state budget was actually performed in the amount of 1 trillion 565 billion drams. "As expected, the main component of budget revenues was tax revenues: 93.5 percent," Janjughazyan said.
As per the minister, 1 trillion 402 billion drams were envisaged for the implementation of various measures, but due to the positive trends of the Armenian economy, this indicator was revised and changed to 1 trillion 488 billion drams. "The actual volume of tax revenues amounted to 1 trillion 464 billion drams," the head of the Ministry of Finance stressed.
According to Atom Janjughazyan, in 2019, owing to the tax revenues’ inflow into the state budget, it became possible to include 62 billion drams more than originally planned.