Երկրորդ եռամսյակում Իսպանիայի տնտեսությունը COVID-19-ի համավարակի պատճառով կարող էր կրճատվել ռեկորդային 16-21.8 տոկոսով՝ նախքան տարվա երկրորդ կեսին վերականգնվելը, հայտնել է Իսպանիայի բանկը, փոխանցում է Reuters-ը:
Ապրիլ-հունիս ամիսներին կտրուկ անկումը, որը տեղի կունենա տարվա առաջին երեք ամիսներին արտադրության 5.2 տոկոսով անկումից հետո, ռեցեսիայի կհանգեցնի:
Կենտրոնական բանկն ակնկալում է, որ տնտեսությունը կսկսի վերականգնվել տարվա երկրորդ կեսին, ընդ որում, ՀՆԱ-ն այս տարի հավանաբար կկրճատվի 9-11.6 տոկոսով, որն ավելի լավատեսական սցենար է, քան դրա 9.5-12.4 տոկոսով անկման վերջին կանխատեսումը :
«Երկրորդ եռամսյակում համաճարակի պահպանմանն ուղղված միջոցառումներից տուժած ժամանակահատվածը շատ ավելի երկար կտեւի, եւ տնտեսական անկումը շատ ավելի բարձր կլինի»,- հայտարարել է Կենտրոնական բանկը՝ չնայած նրան, որ Իսպանիան անցած ամիս սկսել է աստիճանաբար մեղմացնել սահմանափակումները:
Կենտրոնական բանկը նաեւ ավելի լուրջ եւ պակաս հավանական սցենար է կանխատեսել, որի համաձայն 2020 թվականին տնտեսությունը կարող է կրճատվել մինչեւ 15.1 տոկոսով՝ հայտարարելով, որ ներկայիս անորոշության պատճառով չի կարող բացառել «ավելի անբարենպաստ սցենարները»:
Այս վատագույն սցենարը հաշվի կառնի «նոր վարակների ինտենսիվ դրվագները», որոնք ազատության սահմանափակման լրացուցիչ եւ խիստ միջոցներ կպահանջեն:

Экономика Испании может сократиться на рекордные 16% -21,8% во втором квартале из-за пандемии COVID-19, прежде чем начнет восстанавливаться во второй половине года, заявил Банк Испании, передает Reuters.
Резкое сокращение в апреле-июне, которое произойдет после падения объема производства на 5,2% в первые три месяца года, приведет к рецессии.
Центральный банк ожидает, что экономика начнет восстанавливаться во второй половине года, при этом ВВП, вероятно, сократится на 9-11,6% в целом в этом году, что является более оптимистичным сценарием, чем его последний прогноз сокращения на 9,5-12,4%.
«Во втором квартале период, затронутый мерами по сдерживанию пандемии, будет значительно более продолжительным, и спад в экономике будет значительно выше», - заявил центральный банк, несмотря на то, что Испания начала в прошлом месяце постепенно ослаблять ограничения.
Центральный банк также предусмотрел более серьезный и менее вероятный сценарий, при котором экономика может  сократиться до 15,1% в 2020 году, заявив, что он не может исключить «более неблагоприятные сценарии» из-за текущей неопределенности.
Этот сценарий наихудшего случая будет учитывать «интенсивные эпизоды новых инфекций!, которые потребуют дополнительных и строгих мер по ограничению свободы.