Հայաստանն ու Ադրբեջանը պայմանավորվել են սահմանին բաժանել ռադիոհաճախականությունները։ Այս մասին այսօր խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2019թ․ պետական բյուջեի կատարողականը քննարկելու ժամանակ ասաց բարձրտեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը։
Այսպես, նրա խոսքերով, Ժնեւում 2019թ․ Էլեկտրակապի միջազգային միության հետ համագործակցությամբ երեք հանդիպում է անցել Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ։
Քննարկման թեման, ինչպես նշեց նախարարը, այն խնդիրներն էին, որոնք ծագում են սահմանին հաճախականությունների հետ կապված։
«Մինչ այժմ Բաքվի հետ բանակցությունները անարդյունք են եղել, կողմերը չեն կարողացել պայմանավորվել, թե որ հաճախականությունները պետք է օգտագործի Հայաստանը, եւ որը՝ Ադրբեջանը։ Սակայն վերջին երեք հանդիպումները արդյունք տվեցին։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել 134 հաճախականությունների շուրջ, եւ այժմ դրանք ազատ օգտագործվում են մեր կողմից»,- ասաց նախարարը։

Армения и Азербайджан договорились разделить радиочастоты на границе. Об этом на совместном заседании постоянных парламентских комиссий в ходе обсуждения отчета об исполнении государственного бюджета на 2019 год заявил 8 июня министр высокотехнологичной промышленности Акоп Аршакян.
Так, по его словам, при сотрудничестве с Международным союзом электросвязи в Женеве в 2019 году прошли три встречи с представителями Азербайджана.
Темой обсуждения, как отметил министр, стали проблемы, которые возникают с частотами на границе.
«До сих пор переговоры с Баку проходили безрезультатно, стороны не могли договориться, какие частоты будет использовать Армения, а какие – Азербайджан. Однако три последние встречи дали результат. Достигнута договоренность о 134 частотах, и сейчас они свободно используются нами», - сказал министр.