Մենք դրական ախտորոշվել էինք նախորդ կիրակի, եւ 7 օր անց բացասական թեստի առկայությունը մեզ ստիպում է, որ մենք վերանայենք մեր վարակվելու ժամկետների ու հանգամանքների մասին պատկերացումները: Այս մասին այսօր՝ հունիսի 8-ին, պարետատան նիստից հետո կայացած ճեպազրույցի ժամանակ նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով նրան, որ ինքն ու իր ընտանիքը կորոնավիրուսը արդեն հաղթահարել են:
«Իհարկե, մենք դրանով մենք զբաղվում ենք, մեր դրական փորձը կօգնի օգտակար հետեւություններ անել: Դրանք մենք կկիսենք հանրության հետ: Մենք գոհունակությամբ արձանագրում ենք, որ հակահամաճարակային կանոնների պահպանման որոշակի դրական դինամիկա է արձանագրվում: Ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել այն մեր հայրենակիցներին, որոնք միանում են հակահամաճարակային շարժմանը»,-ասաց Փաշինյանը նկատելով, որ հակահամաճարակային շարժումն իր արդյունքները կարող է տալ ամենաշուտը մեկ շաբաթից, որովհետեւ վարակի հնարավոր ամենակարճ շրջանը համարվում է 7 օրը:
Անդրադառնալով համաճարակի դեմ պայքարին, Փաշինյանը նշեց. «Մենք համոզված ենք, որ գնում ենք ճիշտ ճանապարհով, որը 100 տոկոսով արդյունավետ կլինի այն պարագայում, եթե մեր քաղաքականության եւ կանոնների պահպանման մեր կոչերը ավելի շատ լսելի լինեն: Ուզում եմ գոհունակությամբ ընդգծել, որ հակահամաճարակային շարժում սկսելու մեր կոչը նույնպես արձագանք է ստացել եւ ես հույս ունեմ, որ կձեւավորվեն կամավորների մաքսիմում երկու հոգանոց խմբեր, որոնք կոնները պահպանելով մեր մյուս  քաղաքացիներին սիրով կիրազեկեն կանոնները պահպանելու կարեւորության մասին: Նրանք կմտնեն շուկաներ, բակեր եւ առանց կոնֆլիկտային իրավիճակներ հրահրելու, սիրով, հոգատարությամբ, եղբայրաբար կհորդորեն, որ բոլորը պահեն կանոնները»,-ասաց նա:

Мы были позитивно диагностированы в минувшее воскресенье, и через 7 дней наличие отрицательного теста заставляет нас пересмотреть свои представления о сроках и обстоятельствах заражения. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на брифинге после заседания комендатуры 8 июня, касаясь того, что он и его семья уже победили коронавирус.
«Конечно, мы этим занимаемся, наш положительный опыт поможет сделать полезные выводы. Мы разделим их с общественностью. Мы с удовлетворением констатируем, что фиксируется определенная положительная динамика соблюдения противоэпидемических правил. Я хочу поблагодарить наших соотечественников, присоединившихся к противоэпидемиологическому движению», - сказал Пашинян, заметив, что это движение даст результат не ранее, чем через неделю.
Говоря о борьбе с эпидемией, Пашинян отметил: «Мы убеждены, что идем по правильному пути, который будет на 100% эффективен в том случае, если наши призывы к политике и соблюдению правил будут услышаны.
Хочу с удовлетворением подчеркнуть, что наш призыв начать противоэпидемическое движение также получил отклик, и я надеюсь, что сформируются группы добровольцев, состоящие из двух человек, которые, сохраняя правила, любезно проинформируют других наших граждан о важности соблюдения правил.
Они будут посещать рынки, дворы и без провоцирования конфликтных ситуаций, с любовью, заботой, по-братски призовут всех соблюдать правила», - сказал он.