Fitch միջազգային վարկանիշային գործակալությունը քիչ հավանական է համարում նավթի գների անկումը բարելի դիմաց 30 դոլարից զգալիորեն ավելի ցածր: Այս մասին նշված է գործակալության մամուլի հաղորդագրության մեջ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք կարծում ենք, որ բարելի դիմաց 30 դոլարից զգալիորեն ավելի ցածր նավթի գնանկման սթրեսային սցենարը հիմա քիչ հավանական է: Շուկան 2020 թվականի երկրորդ կեսին ավելի շուտ կբախվի արտադրության դեֆիցիտին՝ պահանջարկի աստիճանական բարելավման եւ առաջարկի կրճատման պատճառով»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Եվս մեկ ամսով նավթի արդյունահանման ռեկորդային կրճատումը երկարաձգելու մասին ՕՊԵԿ+ համաձայնագիրը պետք է արագացնի շուկայում հավասարակշռության վերականգնումը, կարծում է Fitch-ը: Սակայն առայժմ պարզ չէ՝ այսօրվա դրությամբ նավթի գների վերականգնումն արդյո՞ք կայուն է: ՕՊԵԿ+-ի մեջ չմտնող երկրներում, հատկապես ԱՄՆ-ում հումքի արդյունահանումը զգալի ազդեցություն կունենա պահանջարկի եւ առաջարկի հաշվեկշռի վրա: Տարվա առաջին կեսին կուտակված նավթի պաշարների նորմալացումը կտեւի մի քանի ամիս, կանխատեսում է գործակալությունը:
Նավթի բարելի դիմաց 40 դոլար գինը կարող է հանգեցնել ԱՄՆ ընկերությունների արդյունահանման ծավալների աճի, ինչը կսահմանափակի շուկայում գների վերականգնումը: 30 դոլար գնի դեպքում արտադրողներն ի վիճակի կլինեն կայունացնել իրենց արդյունահանումը, նշում է Fitch-ը:
Ըստ Fitch-ի գնահատականների՝ ՕՊԵԿ+ երկրները արդյունահանումը մայիսին մարտի համեմատ կրճատել են օրական գրեթե 7,5 մլն բարելով: Հունիսին գործարքի անդամ երկրների ընդհանուր կրճատումները պետըք է գերազանցեն օրական 9 մլն բարելը:
Ապրիլին Fitch-ը 2020 թվականին Brent տեսակի նավթի միջին տարեկան գնի կանխատեսումը պահպանել էր բարելի դիմաց 35 դոլարի մակարդակում: Ընդ որում՝ բարելի դիմաց մինչեւ 45 դոլար գնաճ է սպասվում 2021 թվականից ոչ շուտ, իսկ մինչեւ 53 դոլար՝ 2022 թվականից ոչ շուտ:

Международное рейтинговое агентство Fitch считает маловероятным падение цен на нефть значительно ниже $30 за баррель. Об этом говорится в пресс-релизе агентства, передает ТАСС
«Мы считаем, что стрессовый сценарий с падением цен значительно ниже $30 за баррель сейчас маловероятен. Рынок, скорее всего, столкнется с дефицитом производства во второй половине 2020 г. из-за постепенного улучшения спроса и сокращения предложения», - сказано в сообщении.
Соглашение ОПЕК+ о продлении рекордного сокращения добычи нефти еще на один месяц должно ускорить восстановление равновесия на рынке, считает Fitch. Однако пока неясно, является ли восстановление цен на нефть на сегодняшний день устойчивым. Добыча сырья в странах, не входящих в ОПЕК+, особенно в США, будет оказывать значительное влияние на баланс спроса и предложения. Нормализация запасов нефти, накопленных в первой половине года, затянется на несколько месяцев, прогнозирует агентство.
Цена нефти в $40 за баррель может привести к увеличению объемов добычи компаний США, что ограничит восстановление цен на рынке. При цене в $30 производители будут в состоянии стабилизировать свою добычу, пишет Fitch.
По оценкам Fitch, страны ОПЕК+ сократили добычу примерно на 7,5 млн баррелей в сутки в мае по отношению к марту. В июне совокупные сокращения стран-участников сделки должны превысить 9 млн баррелей в сутки.
В апреле Fitch сохранил прогноз по среднегодовой цене нефти Brent в 2020 году на уровне $35 за баррель. При этом рост цены до $45 за баррель ожидается не ранее 2021 года, а до $53 за баррель - не ранее 2022 года.