Արդեն մի քան ամիս է, որ մեր ժողովուրդը պայքարում է անտեսանելի թշնամու՝ կորոնավիրուսի դեմ: Այս մասին, այսօր՝ հունիսի 9-ին պարետատան նիստից հետո կայացած ճեպազրույցի ժամանակ նշեց Արտակարգ իրավիճակների նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանը:
Նրա խոսքով, այս ընթացքում ԱԻՆ 911 ծառայության կողմից սպասարկվել է միայն կորոնավիրուսով պայմանավորված 2264 ահազանգ: Մեր քաղաքացիներից 244-ին տրվել է համապատասխան տեղեկատվություն, 983-ին տրվել է բժշկական խորհրդատվություն987-ին՝ հոգեբանական աջակցություն: Իմ հանձնարարությամբ ԱԻՆ հոգեբանական ծառայությունն անցել է հեռավար ծառայության: Այսինքն քաղաքացիները կարող են հոգեբանական աջակցություն ստանալ տեսակապի միջոցով՝ զանգելով 911»,-ասաց Ցոլակյանը՝ հավելելով, որ ԱԻՆ ծառայությունների աշխատակիցների թիվը կրկնապատկվել է, իսկ 911 ծառայությունը գործում է շուրջօրյա:
«119 փրկարարներ համատեղ ծառայություն են իրականացնում ոստիկանների եւ առողջապահության նխարարության աշխատակիցների հետ՝ այցելելով մեկուսացման մեջ գտնվողն մեր հայրենակիցներին: 20 փրկարարական հաշվարկ ներգրավված է ողջ երկրում ազդարարման աշխատանքներին: Հանրապետությունում իրականացվել է շուրջ 47 հազար վարակազերծման աշխատանքներ:
Ցավոք մեր համակարգում եւս կան վարակակիրներ, որոնք վարակվել են իրենց հարազատներից: Այս ընթացքում ունեցել ենք 35 վարակակիր, որոնցից 20-ը բուժվել եւ վերադարձել են շարք: Նրանցից 15-ը դեռ գտնվում են բուժման մեջ: Ունենք 82 ինքնամեկուսացված»,-ասաց նախարարը՝ ընդգծելով, որ ցանկացած դեպքում՝ բոլորը կարող են զանգել 911, եթե ունեն աջակցության, օժանդակության կարիք:

It has already been a couple of months since the Armenian people began to fight against an invisible enemy, that is, the coronavirus. This is what Minister of Emergency Situations of Armenia Felix Tsolakyan stated during a briefing held after the session of the Commandant’s Office today.
According to him, in this period, the 911 Service of the Ministry of Emergency Situations has responded to 2,264 calls for coronavirus cases alone, 244 citizens have received relevant information, 983 have been provided with medical consulting, and 987 have received psychological support.
“There are 119 rescuers visiting isolated patients along with police officers and employees of the Ministry of Health. Unfortunately, there are also employees of the Ministry of Emergency Situations who have contracted the coronavirus from their relatives. Over the past couple of months, 35 employees have contracted the virus (20 of them have recovered and returned to work and 15 are still under treatment). There are 82 employees who have self-isolated,” the minister said, emphasizing that, in any case, all citizens can call 911, if they need support or assistance.