Կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով աշխարհը կարող է բախվել գլոբալ պարենային աղետի, եթե շտապ միջոցներ չձեռնարկվեն, նշված է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշի վերլուծական գրառման մեջ, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Նրա խոսքով՝ COVID-19 համավարակը սպառնալիք է ներկայացնում աշխարհի առավել խոցերի հանրույթներին սնունդով ապահովելուն: Գոյություն ունեցող պարենային համակարգերի գործառնությունը կարող է խախտվել նոր գլոբալ ռեցեսիայի եւ կորոնավիրուսով պայմանավորված սահմանափակումների պատճառով, նախազգուշացնում է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարը:
«Սա նաեւ կարող է հանգեցնել ծանր հետեւանքների: Եթե շտապ միջոցներ չձեռնարկվեն, ընթացիկ իրավիճակը կարող է վերածվել գլոբալ պարենային աղետի»,- նշել է Գուտերեշը:
Նրա խոսքով՝ շատ երկրներ արդեն զգում են սննդամթերքի սուր պակասը:
«Դեռեւս մինչեւ համավարակի սկսվելը հարյուր միլիոնավոր մարդիկ քաղցում ու թերսնվում էին»,- նշել է նա:
ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարը մի շարք հանձնարարականներ է տվել: Նրա կարծիքով՝ պետությունները, մասնավորապես, պետք է ապահովեն պարենային հատվածի աշխատողների պատշաճ պաշտպանությունը, համոզվեն, որ հումանիտար օգնության շրջանակում սննդամթերքի չափազանց կարեւոր մատակարարումները առանց խոչընդոտների հասնում են բնակչության առավել խոցելի խմբերին:
Գուտերեշի կարծիքով՝ անհրաժեշտ է առեւտրային միջանցքները բաց պահել եւ ապահովել գյուղատնտեսական արտադրանքի մատակարարումների շղթայի անընդհատությունը:
Դրանից բացի, նրա կարծիքով, անհրաժեշտ է ընդլայնել տեղեկությունների փոխանակման մասշտաբները, որպեսզի առավել օպերատիվորեն ստացվեն տվյալներն «այն մասին, թե ով է տառապում սովից ու թերսնումից, որտեղ են գտնվում եւ ինչպիսի աջակցություն է նրանց անհրաժեշտ ցույց տալ»:
«Երկրները պետք է ապահովեն երաշխավորված հասանելիություն անվտանգ, սննդարար մթերքներին, հատկապես մանկահասակ երեխաների, հղիների եւ կերակրող մայրերի, տարեցների եւ ռիսկի այլ խմբերի ներկայացուցիչների համար»,- նշված է Գուտերեշի գրառման մեջ:
Նա կոչ է արել աջակցություն ցույց տալ երեխաներին, որոնք այլեւս հասանելիություն չունեն դպրոցական սնունդին: «Ներկայումս այս խմբի թվաքանակը կազմում է մոտ 352 միլիոն մարդ»,- նշված է փաստաթղթում:

Мир может столкнуться с глобальной продовольственной катастрофой из-за последствий пандемии коронавируса, если не будут приняты срочные меры, говорится в аналитической записке генсека ООН Антониу Гутерреша, передает РИА Новости.
По его словам, пандемия COVID-19 представляет собой угрозу для обеспечения питанием наиболее уязвимых сообществ в мире. Функционирование существующих продовольственных систем может нарушиться из-за новой глобальной рецессии и ограничений по коронавирусу, предупреждает генсек ООН.
«Это также может привести к тяжелым последствиям. Если не принять срочные меры, текущая ситуация может превратиться в глобальную продовольственную катастрофу», — написал Гутерреш.
По его словам, многие страны уже ощущают острую нехватку продовольствия.
«Еще до начала пандемии сотни миллионов людей испытывали голод и недоедание», — указал он.
Генсек ООН дал ряд рекомендаций. В частности, по его мнению, государствам следует обеспечить надлежащую защиту работников продовольственного сектора, убедиться в том, что критически важные поставки продовольствия в рамках гуманитарной помощи беспрепятственно доходят до наиболее уязвимых групп населения.
Как считает Гутерреш, необходимо удерживать торговые коридоры открытыми и обеспечивать непрерывность цепочек поставок сельскохозяйственной продукции.
Кроме того, по его мнению, нужно расширить масштабы обмена информацией, чтобы более оперативно получать данные «о том, кто страдает от голода и недоедания, где они находятся и какой вид поддержки им необходим».
«Страны должны обеспечить гарантированный доступ к безопасным, питательным продуктам, особенно для малолетних детей, беременных и кормящих женщин, пожилых людей и представителей других групп риска», — сказано в записке Гутерреша.
Он призвал оказать поддержку детям, у которых больше нет доступа к школьному питанию. «В настоящее время численность этой группы составляет около 352 миллионов человек», — говорится в документе.