Հունիսի 10-ին քաղաքացիական հասարակության աշխատանքային խումբը հրապարակել է Ադրբեջանում քաղբանտարկյալների թարմացված ցուցակը: Այն 108 անուն է ներառում: Ցուցակում կա 4 լրագրող՝ Արազ Գուլիեւը, Էլչին Իսմայիլին, Զիա Ասադլին եւ Փոլադ Ասլանովը:
Ըստ Turan-ի՝ «քաղաքական եւ հասարակական ակտիվիստների» խմբում ներառված է 12 անուն՝ Ֆուադ Ահմեդլին, Օրհան Բահիշլին, Սալեհ Ռուստամովը, Ագուլ Մահարամովը, Բաբեկ Հասանովը, Փաշա Ումուդովը, Թոֆիգ Յագուբլուն, Զամին Սալաեւը, Գորխմազ Ալիեւը, Ագուլ Գումբատովը, Նիամեդին Ահմեդով Սաիդը: Նրանք բոլորը Ադրբեջանի ազգային ճակատի կուսակցության անդամներ են:
Թոֆիգ Յագուբլուն «Մուսավաթ»-ի անդամ է, իսկ Սալեհ Ռուստամովը Ազգային ճակատի նախկին անդամ է:
Ամենամեծ խումբը հավատացյալներն են՝ 43 անուն, այդ թվում՝ Նարդարանի դեպքերի գործով, Իսլամական կուսակցության եւ այլ գործերով դատապարտվածները:
Ցուցակում նաեւ երեք ցմահ դատապարտյալ կա՝ Ադրբեջանի Ոստիկանության հատուկ նշանակության ուժերի անդամներ Էլչին Ամիրասլանովը, Արիֆ Կազիմովը եւ Սաֆա Պոլադովը, ովքեր արդեն գրեթե քառորդ դար գտնվում են բանտում:
«Պատանդ» է ճանաչվել Էմին Սագիեւը՝ քաղաքական միգրանտ Թյուրքել Ազերթուրքի ազգականը: Եւս երեք քաղբանտարկյալ «Սաիդ Դադաշբեյլի» խմբից են:
Ցանկում են նաեւ 2018-ի Գյանջայի իրադարձությունների գործով դատապարտյալները:
2019 թվականի նոյեմբերի 25-ին նախորդ ցուցակի հրապարակումից հետո 11 անձ ազատ է արձակվել, 4-ը՝ դատարանի որոշմամբ, 4-ը՝ ժամկետի ավարտից հետո, 2-ին ներում է շնորհվել, մեկը տեղափոխվել է տնային կալանքի տակ:
Միեւնույն ժամանակ, ցուցակում ընդգրկվել էր 7 մարդ՝ Թոֆիգ Յագուբլուն, Զամին Սալաեւը, Գորխմազ Ալիեւը, Ագիլ Գումբատովը, Նիյամեդին Ահմեդովը, Սաիդ Մամեզադեն եւ Ֆիրուդին Զեյնալովը:
Ագուլ Գումբատովը ցուցակում ընդգրկվել է, քանի որ նրան քաղաքական պատճառներով հոգեբուժարան էին նստեցրել:
Աշխատանքային խումբը նշում է նաեւ իշխանությունների կողմից քաղաքական նկատառումներով ավելի մեծ ճնշում գործադրելը՝ օգտվելով համավարակի պատճառով հայտարարված կարանտինից: Բերման ենթարկվածներից շատերը ծեծի եւ խոշտանգումների են ենթարկվել:
Խոշտանգումների են ենթարկվել նաեւ Յասամալի շրջանում հուլիսի 7-ին ոստիկանության կողմից ձերբակալված 11 քաղաքացիական անձինք: Աշխատանքային խումբը դատապարտում է բռնարարքները եւ նվաստացնող վերաբերմունքը մարդկանց նկատմամբ, ոստիկանության կողմից տեսանյութերի տարածումը սեփական անօրինությունների մասին:
Աշխատանքային խումբն Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ է արել չօգտագործել համավարակի ճգնաժամը մարդու իրավունքների ոտնահարման նպատակով, դադարել ճնշել քննադատական ​​ձայները եւ ուժով ցրել բողոքի խաղաղ ցույցերը:
ԱԽ-ում ընդգրկված են քաղաքացիական հասարակության նշանավոր ներկայացուցիչներ: Կառույցի համակարգողը հայտնի իրավապաշտպան Ինթիգամ Ալիեւն է:

Рабочая группа гражданского общества 10 июня обнародовала обновленный список политзаключенных в Азербайджане.  В него включены 108 имен. В нем  4 журналиста: Араз Гулиев, Эльчин Исмаиллы, Зия Асадли и Полад  Асланов.
Как сообщает Turan, в группе «политические и общественные активисты» 12 имен: Фуад Ахмедли, Орхан Бахышлы, Салех Рустамов, Агыль Магеррамов, Бабек Гасанов, Паша Умудов, Тофиг Ягублу, Замин Салаев, Горхмаз Алиев, Агыль Гумбатов, Ниямеддин Ахмедов и Саид Мамедзаде. Все они члены ПНФА.
Тофиг Ягублу  - член «Мусават» , а  Салех Рустамов бывший член Народного фронта.
Самую большую группу составляют верующие, там 43 имени, в том числе осужденные по Нардаранским событиям,  по делу Исламской партии и др.
В списке также трое пожизненно осужденных. Это члены бывшего ОПОН Эльчин Амирасланов, Ариф Казымов и Сафа Поладов, которые находятся в тюрьме уже почти четверть века.
«Заложником» признан Эмин Сагиев – родственник политэмигранта Тюркеля Азертюрка. Еще трое политзаключенных из группы «Саида Дадашбейли».
Также в списке 42 осужденных по Гянджинским событиям 2018 г.
После обнародования предыдущего списка 25 ноября 2019 г. на свободу вышли 11 человек, 4 решениями судов, 4 по завершению срока, 2 были помилованы, одного перевели под домашний арест.
В то же время, в список были включены 7 человек: Тофиг Ягублу, Замин Салаев, Горхмаз Алиев, Агыль Гумбатов, Ниямеддин Ахмедов, Саид Мамедзаде и Фирудин Зейналов.
Агыль Гумбатов включен в список потому, что его посадили в психушку по политическим мотивам.
Рабочая группа также указывает на усиление давления властей на граждан по политическим мотивам, использую карантин из-за пандемии.  Многие из задержанных в полиции избивались и подвергались пыткам.
Пыткам подверглись и задержанные полицией 11 мирных граждан 7 июля в Ясамальском районе. Рабочая группа осуждает эти издевательства и унизительное обращение с людьми, распространение полицией видео о собственных беззакониях.
Рабочая группа призвала власти Азербайджана не использовать кризис в связи с пандемией для нарушений прав человека, прекратить подавлять критические голоса и пресекать силой мирные протесты.
В РГ входят видные представители гражданского общества. Координатором структуры является известный правозащитник Интигам Алиев.
Конституционный суд Азербайджана утвердил итоги президентских выборов
Европейские наблюдатели подвергли критике…
ЕС: Выборы президента Азербайджана прошли при отсутствии прозрачности
Хотя подготовка к выборам велась эффективно, избирательный процесс характеризовался заглушением критических голосов и отсутствием политических альтернатив…