ԵՏՄ-ն հարաբերականորեն երիտասարդ կառույց է, սկսել է գործել 2015-ից, հիշեք, թե որքան երկար ճանապարհ անցավ ԵՄ-ն մինչեւ հասավ այսօրվա կազմակերպվածության աստիճանին: Այս մասին, այսօր՝ հունիսի 11-ին, ԱԺ-ումմ լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոաչրայնը:
«Ի դեպ, շատ հետաքրքիր է, որ ժամանակին ԵՄ-ն սկսեց իր համագործակցությունը հենց էներգակիրների հարցում՝ ածուխի եւ պողպատի: Իհարկե, էներգակիրները շատ կարեւոր են. նպատակն այն է, որպեսզի այդ սուբյեկտների տարածքներում լինեն հավասար պայմաններ: իդեալականը, որին ձգտում ենք այն է, որ բոլոր տնտեսվարողները նույն գնով ստանան էներգակիրները: Նախատեսվում է ընդհանուր շուկան ձեւավորել 2025 թվականից, բայց այդ ուղղությամբ ընթանում են շատ ինտենսիվ բանակցություններ: Նպատակն այն է, որ բոլորի համար լինի նույն պայմանները, խտրական չլինի, որովհետեւ ինքնարժեքի մեջ էներգակիրները իրենց դերն ունեն, ու ստացվում է, որ անհավասար պայմաններում են:
Այս պարագայում կա մեկ պայմանավորվածություն՝ Ռուսաստանը բոլոր մյուս սուբյեկտներին գազը վաճառելու է նույն գնով: Սա արդեն մեկ քայլ առաջ է, թեեւ այն իդեալականը չի»,-ասաց Քոչարյանը:
Նա հավելեց, որ Հայաստանը խնդիր ունի գազի տրանզիտի հետ կապված, որը դեռ չի լուծվել. «Դրա շուրջ բուռն քննարկումներ եղան, բայց այդ խնդիրը դեռեւս լուծված չի: ԵՏՄ երկու երկրները՝ Ռուսաստանն ու Ղազախստանը էներգակիր արտահանող երկրներ են, իսկ երեք երկրներ՝ ներկրող: Այդ ուղղությամբ բանակցությունները գնում են»:
ԱԳ փոխնախարարը ընդգծեց, որ պետք է ձեւավորվի միասնական էներգետիկ շուկա. «Բայց այդ ձեւակերպումը ենթադրում է որոշակի կոնկրետությունը, որը ամեն մեկը յուրովի կարող է ընկալել: Դա այն նուրբ խնդիրն է, որտեղ կան շատ լուրջ շահեր»,-ասաց Շավարշ Քոչարյանը՝ հավելելով, որ այսօր ռուսաստանում կան այդ ոլորտում մենաշնորհ ունեցող կազմակերպություններ, որոնք ուզում են իրենց գերշահույթները պահպանել, եթե նույնիսկ միջազգային գներն անկում են ապրում:

The Eurasian Economic Union is a relatively new organization since it was established in 2015, and you may recall how long it took for the European Union to reach the level it is at today. This is what Deputy Minister of Foreign Affairs of Armenia Shavarsh Kocharyan told reporters in parliament today.
“As a matter of fact, what is very interesting is the fact that the European Union launched cooperation when there was a problem with power generators, that is, carbon and steel. Power generators are very important, and the goal is to ensure equal conditions in the territories of the entities of the Eurasian Economic Union. Armenia is aspiring to achieve that which is ideal, that is, the same price for power generators for all economic operators. It is envisaged to shape a common market in 2025, but the talks are very intensive. In this case, the only agreement is that Russia will sell natural gas to all the other entities for the same price. This is already a step forward, but it isn’t ideal,” Kocharyan said, adding that Armenia has a problem with the transit of natural gas. Kocharyan also emphasized that there is a need to shape a common energy market and that this implies specificity.