ԵՏՄ անդամ երկրների ղեկավարների վերջին նիստից հետո սկսել են կարծիքներ հնչել, որ Ռուսաստնը մերժել է Հայաստանի եւ Բելառուսի գազի սակագնի նվազեցման վերաբերյալ առաջարկը: Այո, մեր կողմից առաջարկ է եղել այն մասին, որ գազի տարանցման եւ ուղղակի մատակարարումների գները պետք է միատեսակ լինեն ԵՏՄ բոլոր 5 անդամ երկրների համար: Այս մասին հունիսի 11-ին ՀՀ Ազգային ժողովում մշտական խորհրդարանական ​​հանձնաժողովների համատեղ նիստին 2019 թվականի պետական ​​բյուջեի կատարողականի վերաբերյալ զեկույցի քննարկման ժամանակ ասաց փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը՝ պատասխանելով պատգամավորների հարցերին:
Ինչպես նշեց փոխվարչապետը, այս առաջարկը մերժվել է:
«Սակայն, եթե ուղիղ ասենք, ռուսական կողմը մերժել է ոչ թե բուն սկզբունքը, այլ այն գաղափարը, որ գինը պետք է հավասար լինի բոլոր 5 երկրների համար: Նրանք ասացին, որ պատրաստ են գինը զիջել 4 երկրի, բայց ոչ 5-ին, քանի որ Ռուսաստանում առանձնահատկություն կա, եւ այն քննարկումը, որը վերաբերում էր Ռուսաստանի նախագահի բարձրաձայնած ավելի խոր ինտեգրմանը, կապված էր սրա հետ: Այսինքն՝ եթե խոսքը այդքան բարձր մակարդակով միասնության մասին է, ապա խոսք պետք է գնա նաեւ ավելի բարձր մակարդակով ինտեգրման մասին: Ինչո՞ւ եմ այս ամենն ասում: Պարզապես մենք պետք է հասկանանք, որ եթե 2019 թվականին կատարվել էր այդպիսի մեծ աշխատանք, ապա տարվա վերջին հանկարծ պարզվեց, որ այդ առաջարկը ուղղակի աջակցություն չստացավ, չի ընդունվում, եւ դրանով ամեն ինչ ավարտվում է»,- ասաց նա:
Ընդ որում՝ Գրիգորյանը հայտնեց, որ իրենք արդեն մի կետով համաձայնագիր ունեն, ըստ որի՝ ռուսական կողմը համաձայնում է, որ գազի տարանցման եւ մատակարարման գինը, ինչը փաստացի կազմում է կապույտ վառելիքի արժեքի 80 տոկոսը, սահմանվելու է միասնական մակարդակի շրջանակում:
«Ես չեմ ասի, թե մենք այս հարցում ինչ դիրքորոշում ունենք: Մենք այդ մասին կխոսենք մի փոքր ավելի ուշ, բայց արդեն պաշտոնական մակարդակով: Բայց բելառուսական կողմը պնդում է, որ գինը պետք է միատեսակ լինի ԵՏՄ բոլոր անդամ երկրների համար: Այսինքն՝ կա՛մ գինը կդառնա բոլորի համար միասնական, կա՛մ Ռուսաստանը լրացուցիչ սուբսիդիաների պատճառով այդ հնարավորությունը կկորցնի»,- պարզաբանեց փոխվարչապետը՝ հույս հայտնելով, որ իրենց կհաջողվի գալ ընդհանուր հայտարարի:

После последнего заседания глав государств стран-членов ЕАЭС стали озвучиваться мнения, что Россия отказалась от предложения Армении и Белоруссии по снижению тарифа на газ. Да, с нашей стороны прозвучало предложение о том, что цены за транзит и за прямую поставку газа должны быть одинаковыми для всех 5 стран-членов ЕАЭС. Об этом на совместном заседании постоянных парламентских комиссий в ходе обсуждения отчета об исполнении государственного бюджета на 2019 год заявил 11 июня вице-премьер Мгер Григорян, отвечая на вопросы депутатов.
Это предложение, как отметил вице-премьер, было отклонено.
«Однако российская сторона, если говорить прямо, отвергла не сам принцип, а идею о том, что цена должна быть равной для всех 5 стран. Они сказали, что согласны уступить цену 4 странам, но не для пяти, поскольку в России есть особенность, и то обсуждение, которое было по части более глубокой интеграции, озвученной президентом России, было связано с этим. То есть если речь идет о столь высоком уровне единства, то и речь должна идти о более высоком уровне интеграции. Зачем я все это говорю? Просто мы должны понять, что если в 2019 году была проведена такая большая работа, то в конце года вдруг выяснилось, что это предложение просто не встретило поддержку, не принимается, и на этом все закончилось. Это не так», - сказал он.
При этом Григорян сообщил, что у них уже есть соглашение по одному пункту, согласно которому российская сторона соглашается на то, что цена на транзит и поставку газа, что составляет практически 80% стоимости голубого топлива, будет установлена в рамках единого уровня.
«Я не скажу, какая у нас позиция по данному вопросу. Мы об этом поговорим чуть позже, но уже на официальном уровне. Но белорусская сторона настаивает на том, что цена должна быть одинаковой для всех стран-членов ЕАЭС. То есть либо цена станет единой для всех, либо Россия, из-за дополнительных субсидий, потеряет эту возможность», - пояснил вице-премьер, выразив надежду, что им удастся прийти к общему знаменателю.