Գերմանիայում բնակվող մի խումբ ադրբեջանցի քաղաքական ներգաղթյալներ բողոքի ցույց են անցկացրել Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի նստավայրի դիմաց:
Ըստ ադրբեջանական ԶԼՄ-ների՝ հանրահավաքն անցկացվել է որպես բողոքի նշան Ադրբեջանում ոստիկանության բռնությունների դեմ բողոքի:
Բողոքի ակցիայի մասնակիցները քաղբանտարկյալների նկարներով եւ տարբեր կարգախոսներով պաստառներ էին բերել, ինչպես՝ «Դատել Վիլայաթ Էյվազովին» եւ «Դադարեցրեք ոստիկանության բռնությունը»:
Ցուցարարները դատապարտել են «Ենի Յասամալ» բազմահարկ շենքում արագ արձագանքման գնդի մարտական ​​գործողությունները, որոնք ուղեկցվել էին քաղաքացիների դեմ դաժանությամբ, եւ պահանջել են պատժի ենթարկել նրանց, ովքեր թույլատրել են օպերացիան, մասնավորապես՝ ՆԳ նախարար Վիլայաթ Էյվազովին:
Նախկին «խղճի բանտարկյալ», լրագրող Աֆգան Մուխթարլին կոչ է արել Գերմանիայի կառավարությանը «վերանայել իր վերաբերմունքը բռնապետներին»: Նրա կարծիքով՝ Գերմանիան չպետք է համագործակցի Ադրբեջանի հակաժողովրդավարական ռեժիմի հետ:
«Նավթի եւ գազի հետ կապված խնդիրների պատճառով ԵՄ-ն չպետք է անտարբեր մնա Ադրբեջանում հակաժողովրդավարական գործողությունների, զանգվածային ծեծի եւ քաղաքացիների ձերբակալությունների նկատմամբ»,- ասաց Մուխթարլին:

A group of Azerbaijani political emigrants living in Germany has held a rally in front of the residence of German Chancellor Angela Merkel.
According to Azerbaijani media, the rally was held in protest against police violence in Azerbaijan.
Protesters raised portraits of political prisoners and posters.
Speakers condemned the military operations in the Yeni Yasamal housing district, accompanied by brutality against citizens and demanded the punishment of those who authorized the operation, in particular, the Interior Minister Vilayat Eyvazov.
Reporter Afgan Mukhtarli urged the German government to reconsider its attitude to dictators. According to him, Germany should not cooperate with the anti-democratic regime of Azerbaijan.
The EU should not remain indifferent to anti-democratic actions in Azerbaijan, mass beatings and arrests of citizens, he added.