Հայաստանում 2019-ին գնաճը նախատեսված ցուցանիշից ցածր է եղել: Այս մասին այսօր ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում ԿԲ գործունեության մասին տարեկան զեկույցի քննարկման ժամանակ հայտարարեց ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը:
Նրա խոսքով՝ 2018-ի վերջին գնաճը կազմել է 1,8%:
«Դրամավարկային քաղաքականության ծրագրի համաձայն՝ ԿԲ-ն նախապատվություն է տվել գնաճի աստիճանական վերականգնմանը: Մեկ տարում գնաճը ձեւավորվել է կանխատեսված ցուցանիշից ցածր, ինչը պայմանավորված է մի քանի գործոններով»,-ասաց Գալստյանը:
Առաջին հերթին, ինչպես նշեց ԿԲ նախագահը, հարկային-բյուջետային քաղաքականությունն ավելի զսպող է եղել, քան նախատեսված է «Պետական բյուջեի մասին» օրենքով: Երկրորդ հերթին, ԱՄՆ-Չինաստան առեւտրային պատերազմի ֆոնին ձեւավորվել է պահանջարկ, որը զգալիորեն թույլ է եղել:
«Միեւնույն ժամանակ, ԿԲ վերլուծությունը ցույց է տվել, որ ցածր գնաճը նպաստում է նաեւ որոշ կառուցվածքային գործոնների վրա, ինչպես օրինակ՝ կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումների շրջանակում առանձին ապրանքային շուկաներում մրցակցության մեծացման արդյունքում կազմակերպությունների պարգեւավճարների նվազեցումը: Արդյունքում նկատվում է համախառն պահանջարկի նվազեցում, եւ տարին ամփոփվել է ցածր գնաճով»,-նշեց Մարտին Գալստյանը:
Նա նաեւ հիշեցրեց, որ տարվա երկրորդ կեսին ԿԲ-ն երկու անգամ նվազրել է վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը՝ 6%-ից մինչեւ 5,5%:

YEREVAN. – Inflation in Armenia in 2019 was lower than the planned indicator. Martin Galstyan, new governor of the Central Bank of Armenia (CBA), stated this at Monday’s sitting of the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs of the National Assembly, during the discussion of the annual report on the CBA activities.
According to him, the last inflation in 2018 was 1.8 percent. "According to the monetary policy program, the Central Bank has given priority to the gradual recovery of inflation. In one year, the inflation was formed lower than the expected indicator," Galstyan said.
"A decrease in gross demand is noticed, and the year ended with low inflation," he added, in particular.
Also, the new head of the CBA recalled that in the second half of the year, the bank twice reduced the refinancing rate—from 6 percent to 5.5 percent.