Այս համաձայնագիրը կարգավորում է կենսաթոշակային ապահովման ոլորտում ԵԱՏՄ անդամ պետությունների քաղաքացիների իրավունքներին վերաբերող հարաբերությունները: Այս մասին հունիսի 15-ին Տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերով մշտական ​​խորհրդարանական հանձնաժողովի նիստին «Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների աշխատողների կենսաթոշակային ապահոման մասին» համաձայնագրի վավերացման վերաբերյալ քննարկմանն ասաց ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի փոխնախարար Սմբատ Սագիյանը:
Նա հիշեցրեց, որ այդ պայմանագիրը ստորագրվել է 2019 թվականի դեկտեմբերի 20-ին Սանկտ Պետերբուրգում: «Հաշվի առնելով Համաձայնագրի կարեւորությունը նոր իրողությունների համատեքստում՝ Հայաստանի աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությունը նպատակահարմար է համարում ​​վավերացնել այն»,- նշեց Սագիյանը:
Սույն Համաձայնագրով աշխատողի կենսաթոշակային իրավունքներն իրացվում են համաձայն այն պայմանների եւ կարգի, որով իրականացվում են ԵԱՏՄ անդամ պետությունների շրջանակներում աշխատող այլ երկրների քաղաքացիների կենսաթոշակային իրավունքները, այսինքն՝ զբաղվածության պետությունում (որտեղ նա աշխատանքային փորձ է ձեռք բերել):
Կենսաթոշակը կփոխանցվի յուրաքանչյուր երկիր՝ իր տարածքում ձեռք բերված ստաժի հաշվարկման եւ վճարման համար՝ իր օրենսդրությանը համապատասխան՝ անկախ այն բանից, թե Պայմանագրի որ անդամ երկրի քաղաքացի է շահառուն հանդիսանում: Ընդ որում, կենսաթոշակի չափը չի կարող կրճատվել, իսկ վճարումը չի կարող դադարեցվել Համաձայնագրի մեկ այլ պետությունում ապրելու հիման վրա:
Համաձայնագրի՝ ուժի մեջ մտնելուց հետո ստացված աշծատանքային ստաժի համար կենսաթոշակը սահմանվում եւ վճարվում է այն անդամ պետության կողմից, որի տարածքում ձեռք է բերվել այդ ստաժը:

This agreement regulates the relations related to the rights of the citizens of member states of the Eurasian Economic Union with regard to the provision of pensions. This is what Deputy Minister of Labor and Social Affairs of Armenia Smbat Sagiyan said during a discussion on ratification of the Agreement on Provision of Pensions to Workers in Member States of the Eurasian Economic Union held as part of the session of the Standing Committee on Regional and Eurasian Integration of the National Assembly of Armenia today.
Sagiyan recalled that the Agreement was signed on December 20, 2019 in Saint Petersburg and added that the Ministry of Labor and Social Affairs finds ratification of the Agreement appropriate, taking into consideration the importance of the Agreement in the context of the new realities.
By this Agreement, the pension rights of a worker shall be exercised in accordance with the terms and procedure through which the pension rights of the citizens of other countries working within the framework of member states of the Eurasian Economic Union are exercised, that is, in the country where the citizen has gained work experience.
The amount of the pension may not be reduced, and payment may not be discontinued based on residency in another member state to the Agreement.
The pension for work experience gained upon entry into force of the Agreement shall be prescribed and paid by the member state in the territory of which the work experience was gained.