ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Սիրիայից դուրս բերեց ամերիկյան զորքերը եւ թույլ տվեց, որ Թուրքիան միանա «Իսլամական պետության» դեմ մղվող մարտին՝ չնայած իր վարչակազմի եւ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի նախազգուշացումներին: Այս մասին «Սենյակը, որտեղ դա տեղի է ունեցել» իր հուշագրության մեջ գրում է ազգային անվտանգության հարցերով ԱՄՆ նախագահի նախկին խորհրդական Ջոն Բոլթոնը: Հուշերի պատճենը հայտնվել է Ahval-ի տրամադրության տակ, որը մեջբերում է Թուրքիային վերաբերող հատվածները:
2018-ի դեկտեմբերի 14-ին կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում Թրամփը թուրք գործընկեր Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին ասել է, թե Բոլթոնը կպատրաստի հայտարարություն այն մասին, որ ԱՄՆ-ը հաղթել է ԻՊ-ի դեմ պայքարում եւ հետագա գործողությունները թողնում է Թուրքիայի վրա, որպեսզի նա լուծի Սիրիայում խմբավորման մնացուկների հարցը:
Բոլթոնը բացահայտել է զրույցի մանրամասները, որոնք նախորդել են Թուրքիայի ռազմական ներխուժմանը Սիրիա, որին դեմ էին ԱՄՆ-ի շատ քաղաքական գործիչներ եւ ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցները:
Էրդողանի զանգից հետո Թրամփը խնդրել է Բոլթոնին՝ «Հանգիստ լուծեք այդ հարցը, մենք հեռանում ենք [Սիրիայից], քանի որ ԻԳԻԼ-ի վերջը տրված է»։
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ հետագա հեռախոսազրույցում Թրամփը անտեսել է Բոլթոնի նախազգուշացումը ԻԳԻԼ-ի եւ քրդերի ճակատագրի մասին, որոնք միավորվել էին Միացյալ Նահանգների եւ ՆԱՏՕ-ի հետ՝ ջիհադականների զինված խմբավորման դեմ: «Թրամփը ընդհատեց նրան (Մակրոնին)՝ ասելով, որ մենք ԻԳԻԼ-ի վերջը տվել ենք, եւ որ Թուրքիան ու Սիրիան հոգ կտանեն մնացածի մասին,- գրում է Բոլթոնը,- Մակրոնը պատասխանեց, որ Թուրքիան կենտրոնացած է քրդերի վրա հարձակվելու վրա, եւ փոխզիջման կգնա ԻԳԻԼ-ի հետ»:
Մակրոնի մտահոգությունը կրկնել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն, ով ասել է, որ «Էրդողանին չի հետաքրքրում ԻԳԻԼ-ը»: Միեւնույն ժամանակ, Բոլթոնը նշել է, որ ինքն ու Պոմպեոն համաձայնել են, որ ԱՄՆ-ի եւ Թուրքիայի տեսակետները քրդերի վերաբերյալ միշտ տարբեր են եղել:
Բոլթոնը գրում է, որ Էրդողանը փորձում էր վստահեցնել Թրամփին քրդերի հարցում:
«Էրդողանը ամբողջ ուժով փորձում էր ասել, որ սիրում է քրդերին, սակայն հավելեց, որ YPG-PYD-PKK-ն (Ազգային ինքնապաշտպանության քրդական ջոկատները, Դեմոկրատական միությունը եւ Քրդական աշխատավորական կուսակցությունը) մանիպուլյացիայի են ենթարկում քրդերին եւ չեն ներկայացնում նրանց: Մենք նախկինում լսել էինք այս ամենը, եւ դա Էրդողանի ռեժիմի ստանդարտ քարոզչությունն էր»,- նշել է Բոլթոնը:

US President Donald Trump withdrew American troops from Syria and allowed Turkey to take over the battle against Islamic State despite warnings from his administration and French President Emanuel Macron, former national security adviser John Bolton revealed in his book ‘The Room Where It Happened’, which is due to be published next week.
According to Ahval, it has obtained a copy of the publication.
Thus, during phone talks on December 14, 2018, Trump told Turkish counterpart Recep Tayyip Erdogan that Bolton would prepare a statement that the US had won the fight against ISIS and left further action on Turkey to deal with the rest of the group in Syria.
Bolton revealed the details of the conversation preceding the Turkish military invasion of Syria, which was opposed by many US politicians and NATO allies.
After Erdogan’s call, Trump asked Bolton to “work it out quietly but that we were leaving [Syria] because ISIS is finished”.
In a subsequent phone talk with French President Emmanuel Macron, Trump ignored his warning about ISIS and the fate of Kurdish fighters who had teamed up with the US States and NATO against an armed jihadist group.
“Trump brushed him (Macron) aside, saying we were finished with ISIS, and that Turkey and Syria would take care of any remnants,” Bolton said. “Macron replied that Turkey was focused on attacking the Kurds, and would compromise with ISIS.”
Macron’s concern was echoed by US Secretary of State Mike Pompeo, who said that “Erdogan does not care about ISIS.” Meanwhile, Bolton noted that he and Pompeo agreed that the views of the US and Turkey on the Kurds were "irreconcilable."
Bolton writes that Erdogan tried to reassure Trump about his treatment of the Kurds.
“Erdoğan took pains to say he loved the Kurds and vice versa, but added that the YPG-PYD-PKK (three Kurdish groups in Turkey and Syria, the nine initials of which Erdoğan rattled off as if spelling his own name) were manipulating the Kurds, and did not represent them.