ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Սիրիայից դուրս բերեց ամերիկյան զորքերը եւ թույլ տվեց, որ Թուրքիան միանա «Իսլամական պետության» դեմ մղվող մարտին՝ չնայած իր վարչակազմի եւ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի նախազգուշացումներին: Այս մասին «Սենյակը, որտեղ դա տեղի է ունեցել» իր հուշագրության մեջ գրում է ազգային անվտանգության հարցերով ԱՄՆ նախագահի նախկին խորհրդական Ջոն Բոլթոնը: Հուշերի պատճենը հայտնվել է Ahval-ի տրամադրության տակ, որը մեջբերում է Թուրքիային վերաբերող հատվածները:
2018-ի դեկտեմբերի 14-ին կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում Թրամփը թուրք գործընկեր Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին ասել է, թե Բոլթոնը կպատրաստի հայտարարություն այն մասին, որ ԱՄՆ-ը հաղթել է ԻՊ-ի դեմ պայքարում եւ հետագա գործողությունները թողնում է Թուրքիայի վրա, որպեսզի նա լուծի Սիրիայում խմբավորման մնացուկների հարցը:
Բոլթոնը բացահայտել է զրույցի մանրամասները, որոնք նախորդել են Թուրքիայի ռազմական ներխուժմանը Սիրիա, որին դեմ էին ԱՄՆ-ի շատ քաղաքական գործիչներ եւ ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցները:
Էրդողանի զանգից հետո Թրամփը խնդրել է Բոլթոնին՝ «Հանգիստ լուծեք այդ հարցը, մենք հեռանում ենք [Սիրիայից], քանի որ ԻԳԻԼ-ի վերջը տրված է»։
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ հետագա հեռախոսազրույցում Թրամփը անտեսել է Բոլթոնի նախազգուշացումը ԻԳԻԼ-ի եւ քրդերի ճակատագրի մասին, որոնք միավորվել էին Միացյալ Նահանգների եւ ՆԱՏՕ-ի հետ՝ ջիհադականների զինված խմբավորման դեմ: «Թրամփը ընդհատեց նրան (Մակրոնին)՝ ասելով, որ մենք ԻԳԻԼ-ի վերջը տվել ենք, եւ որ Թուրքիան ու Սիրիան հոգ կտանեն մնացածի մասին,- գրում է Բոլթոնը,- Մակրոնը պատասխանեց, որ Թուրքիան կենտրոնացած է քրդերի վրա հարձակվելու վրա, եւ փոխզիջման կգնա ԻԳԻԼ-ի հետ»:
Մակրոնի մտահոգությունը կրկնել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն, ով ասել է, որ «Էրդողանին չի հետաքրքրում ԻԳԻԼ-ը»: Միեւնույն ժամանակ, Բոլթոնը նշել է, որ ինքն ու Պոմպեոն համաձայնել են, որ ԱՄՆ-ի եւ Թուրքիայի տեսակետները քրդերի վերաբերյալ միշտ տարբեր են եղել:
Բոլթոնը գրում է, որ Էրդողանը փորձում էր վստահեցնել Թրամփին քրդերի հարցում:
«Էրդողանը ամբողջ ուժով փորձում էր ասել, որ սիրում է քրդերին, սակայն հավելեց, որ YPG-PYD-PKK-ն (Ազգային ինքնապաշտպանության քրդական ջոկատները, Դեմոկրատական միությունը եւ Քրդական աշխատավորական կուսակցությունը) մանիպուլյացիայի են ենթարկում քրդերին եւ չեն ներկայացնում նրանց: Մենք նախկինում լսել էինք այս ամենը, եւ դա Էրդողանի ռեժիմի ստանդարտ քարոզչությունն էր»,- նշել է Բոլթոնը:

Президент США Дональд Трамп вывел американские войска из Сирии и позволил Турции вступить в битву против «Исламского государства», несмотря на предупреждения его администрации и президента Франции Эммануила Макрона. Об этом в своих мемуарах пишет бывший советник по нацбезопасности Джон Болтон. Копия мемуаров оказалась в распоряжении портала Ahval, который приводит отрывки по части Турции.
В ходе телефонной беседы 14 декабря 2018 года Трамп сказал турецкому коллеге  Реджепу Тайипу Эрдогану, что Болтон подготовит заявление о том, что Соединенные Штаты выиграли борьбу против ИГИЛ и оставляют на Турции дальнейшие действия, что  разобраться с остатками группы в Сирии.
Болтон раскрыл подробности разговора, предшествовавшего турецкому военному вторжению в Сирию, против которого выступили многие политики США и союзники по НАТО.
После звонка Эрдогана Трамп попросил Болтона «решить это тихо, мы уходим из [Сирии], потому что с ИГИЛ покончено».
В последующем телефонном разговоре с французским президентом Эммануэлем Макроном Трамп проигнорировал его предупреждение  об ИГИЛ и судьбе курдских бойцов, объединившихся с Соединенными Штатами и НАТО против вооруженной группировки джихадистов. «Трамп отмахнулся от него (Макрона), сказав, что мы закончили с ИГИЛ, и что Турция и Сирия позаботятся об остальном», - пишет  Болтон. «Макрон ответил, что Турция сосредоточена на нападении на курдов и пойдет на компромисс с ИГИЛ».
Обеспокоенность Макрона повторил госсекретарь США Майк Помпео, который сказал, что «Эрдогану нет дела до ИГИЛ». Между тем, Болтон отметил, что он и Помпео согласились с тем, что взгляды США и Турции на курдов были «непримиримыми».
Болтон пишет, что Эрдоган пытался заверить Трампа в отношении курдов.
«Эрдоган старался изо всех сил сказать, что он любит курдов, но добавил, что YPG-PYD-PKK (Курдские отряды народной  самообороны, Демократический союз и Курдская рабочая партия) манипулируют курдами и  не представляют  их. «Мы слышали все это раньше, и это была стандартная пропаганда режима Эрдогана», - отметил Болтон.