Ես եւ իմ գործընկերները շատ ենք խոսել քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածի մի քանի ծայրահեղ անհասկանալի դրույթների մասին: Վենետիկ հանձնաժողովը ծանոթանալով 300.1 հոդվածի այդ դրույթներին՝ «փաստացի վերացնել», «իրավական համակարգում դադարեցնել», արձանագրել է, որ դրանք այն աստիճանի անորոշ են, որ նույնիսկ միգուցե թարգմանության խնդիր կա, որ այդ հարցերն այդպես են ձեւակերպված եւ առհասարակ դրանց չի անդրադարձել: Այս մասին, այսօր՝ հունիսի 19-ին, լրագրողների հետ զրույցում նշեց Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններից Արամ Վարդեւանյանը:
«Վենետիկի հանձնաժողովն ուսումնասիրել է ընդհուպ մինչեւ Կորեայում առկա փորձը եւ եկել է եզրահանգման, որ առհասարակ սահմանադրական կարգի նկատմամբ ոտնձգությունները պարտադիր իրենց մեջ ունենում են բռնության կամ բռնության սպառնալիքի տարր: 300.1 հոդվածում մենք չունենք այդպիսի ձեւակերպումներ, ունենք «փաստացի վերացում», որը ոչ միայն մեզ համար է անհասականալի, այլեւ Վենետիկի հանձնաժողովի 4 փորձագետների կարծիքով, թարգմանության թվացյալ խնդիր է:
Վենետիկի հանձնաժողովը արձանագրել է, որ «սահմանադրական կարգի տապալումը» այնպիսի ձեւակերպմամբ, որը կա ՀՀ-ում, բառացի եմ նշում՝ «նմանը չկա միջազգային փորձում»:
Վենետիկի հանձնաժողովը իր եզրափակիչ հատվածում արձանագրել է եւս մի շատ կարեւոր բան, որ երբ նման տեսակի լայն մեկնաբանման հոդվածներ են լինում, դրանք պարունակում են անորոշության ռիսկեր, իսկ նման ռիսկեր պարունակելիս դրանց պետք է մեկնաբանվեն նեղ ձեւով՝ հօգուտ անձի իրավունքների:
Իմ կարծիքը հետեւյալն է. 300.1-ի ձեւակերպումն այնպիսին է, որ այն հնարավորություն չի տալիս նեղ մեկնաբանելու: Իսկ այդպիսի մեկնաբանություն չտալով խախտվում է Վենետիկի հանձնաժողովի պահանջը»,-ասաց պաշտպանը:
Նա ընդգծեց, որ սահմանադրական կարգի նկատմամբ ոտնձգությունները միջազգային փորձում բռնության կամ բռնության սպառնալիքի ձեւով են. «Հայաստանն օգտագործել է «փաստացի վերացնել» ձեւակերպումը, որի մեջ կարելի է տեսնել ամեն ինչ: Հենց դրանով խախտել է որոշակիությունը: Առհասարակ սահմանադրական կարգն անորոշ հասկացություն է, բայց անորոշությունը զսպվում է արարքի էլեմենտով, այն է՝ բռնությամբ կամ բռնության սպառնալիքով, որը այն դարձնում է որոշակի»,-ասաց Վարդեւանյանը:

YEREVAN. – My colleagues and I have talked a lot about some extremely incomprehensible provisions of Article 300.1 of the Criminal Code. The Venice Commission, getting familiarized with these provisions—“de facto abolishing" and "terminating in the legal system—of Article 300.1, noted that they are so vague that perhaps there is even a translation problem that these issues are worded in such a way, and it did not addressed them at all. Aram Vardevanyan, an attorney of Armenia’s second President Robert Kocharyan, stated this in a press conference Friday.
"The Venice Commission (…) has concluded that, in general, encroachments on the constitutional order necessarily have in them an element of violence or a threat of violence. In Article 300.1 we have no such wording (…).
The Venice Commission noted that with the wording ‘overthrow of the constitutional order,’ which there is in the Republic of Armenia, I mention it literally, ‘there is no such thing in the international track-record.’
In its closing sections, the Venice Commission noted another very important thing that when there are such types of articles with broad interpretation, they contain risks of uncertainty, and when such risks are contained, they must be narrowly interpreted—in favor of the rights of the individual.
My opinion is as follows: The wording of [Article] 300.1 is such that it does not allow narrow interpretation. And without giving such an interpretation, the requirement of the Venice Commission is violated," the attorney added, in particular.