Ես եւ իմ գործընկերները շատ ենք խոսել քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածի մի քանի ծայրահեղ անհասկանալի դրույթների մասին: Վենետիկ հանձնաժողովը ծանոթանալով 300.1 հոդվածի այդ դրույթներին՝ «փաստացի վերացնել», «իրավական համակարգում դադարեցնել», արձանագրել է, որ դրանք այն աստիճանի անորոշ են, որ նույնիսկ միգուցե թարգմանության խնդիր կա, որ այդ հարցերն այդպես են ձեւակերպված եւ առհասարակ դրանց չի անդրադարձել: Այս մասին, այսօր՝ հունիսի 19-ին, լրագրողների հետ զրույցում նշեց Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններից Արամ Վարդեւանյանը:
«Վենետիկի հանձնաժողովն ուսումնասիրել է ընդհուպ մինչեւ Կորեայում առկա փորձը եւ եկել է եզրահանգման, որ առհասարակ սահմանադրական կարգի նկատմամբ ոտնձգությունները պարտադիր իրենց մեջ ունենում են բռնության կամ բռնության սպառնալիքի տարր: 300.1 հոդվածում մենք չունենք այդպիսի ձեւակերպումներ, ունենք «փաստացի վերացում», որը ոչ միայն մեզ համար է անհասականալի, այլեւ Վենետիկի հանձնաժողովի 4 փորձագետների կարծիքով, թարգմանության թվացյալ խնդիր է:
Վենետիկի հանձնաժողովը արձանագրել է, որ «սահմանադրական կարգի տապալումը» այնպիսի ձեւակերպմամբ, որը կա ՀՀ-ում, բառացի եմ նշում՝ «նմանը չկա միջազգային փորձում»:
Վենետիկի հանձնաժողովը իր եզրափակիչ հատվածում արձանագրել է եւս մի շատ կարեւոր բան, որ երբ նման տեսակի լայն մեկնաբանման հոդվածներ են լինում, դրանք պարունակում են անորոշության ռիսկեր, իսկ նման ռիսկեր պարունակելիս դրանց պետք է մեկնաբանվեն նեղ ձեւով՝ հօգուտ անձի իրավունքների:
Իմ կարծիքը հետեւյալն է. 300.1-ի ձեւակերպումն այնպիսին է, որ այն հնարավորություն չի տալիս նեղ մեկնաբանելու: Իսկ այդպիսի մեկնաբանություն չտալով խախտվում է Վենետիկի հանձնաժողովի պահանջը»,-ասաց պաշտպանը:
Նա ընդգծեց, որ սահմանադրական կարգի նկատմամբ ոտնձգությունները միջազգային փորձում բռնության կամ բռնության սպառնալիքի ձեւով են. «Հայաստանն օգտագործել է «փաստացի վերացնել» ձեւակերպումը, որի մեջ կարելի է տեսնել ամեն ինչ: Հենց դրանով խախտել է որոշակիությունը: Առհասարակ սահմանադրական կարգն անորոշ հասկացություն է, բայց անորոշությունը զսպվում է արարքի էլեմենտով, այն է՝ բռնությամբ կամ բռնության սպառնալիքով, որը այն դարձնում է որոշակի»,-ասաց Վարդեւանյանը:

Мои коллеги и я много говорили о некоторых крайне непонятных положениях статьи 300.1 Уголовного кодекса Армении. Венецианская комиссия, ознакомившись с этими положениями статьи 300.1, - «фактическое устранение», «прекращение в правовой системе», констатировала, что они настолько расплывчаты, что могут даже возникнуть проблемы с переводом. Об этом заявил на встрече с журналистами 19 июня адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна Арам Вардеванян.
«Венецианская комиссия изучила имеющийся опыт, вплоть до Кореи, и пришла к выводу о том, что в целом посягательства на конституционный строй обязательно включают в себя элемент насилия или угрозы насилия.
В статье 300.1 нет таких формулировок, у нас есть «фактическое устранение», что непонятно не только нам, но и, по мнению четырех экспертов Венецианской комиссии, вызывает проблемы с переводом.
ВК констатировала, что формулировки «свержение конституционного строя», существующей в Республике Армения, говорю дословно, «нет в международной практике». Венецианская комиссия в заключительной части констатировала еще один важный момент: когда бывают такие широко интерпретируемые статьи, то они содержат риски неопределенности, а при содержании таких рисков они должны быть интерпретированы в узкой форме, в пользу прав личности.
Мое мнение следующее: формулировка 300.1 такова, что не допускает узких комментариев. А без предоставления такого комментария нарушается требование Венецианской комиссии», - заявил Вардеванян.
Он отметил, что Армения использовала формулировку «фактическое устранение», в котором можно увидеть все. «Тем самым нарушена определенность. В целом конституционный порядок является неопределенным понятием, но неопределенность сдерживается элементом поступка, это насилие или угроза насилия, что делает все определенным», - заключил адвокат.