Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց Սահմանադրության փոփոխությունների մասին նախագիծը: Նախագծին կողմ քվեարկեց 88 պատգամավոր:
Ամեն ինչ տեղի ունեցավ շատ արագ. իշխող ուժը ներկայացրեց նախագիծը, ինքը քննարկեց, ինքն էլ քվեարկեց։ Մոտ մեկուկես ժամվա ընթացքում նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց։
Նշենք, որ «Լուսավոր Հայաստան» և «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունները նիստին չէին մասնակցում:
Նախագծի երկրորդ ընթերցումը նախատեսված է այսօր՝ երեք ժամից։
Նշենք, որ աղմկահարույց նախագիծը իշխանություններն ուղարկել էին Վենետիկի հանձնաժողով, որն այսօր հրապարակել է իր կարծիքը։ Եզրակացության 82–րդ կետով հանձնաժողովն ափսոսանք էր հայտնել, որ Ազգային ժողովը նախագիծն օրակարգ է մտցրել այն օրը, երբ պիտի հրապարակվեր հանձնաժողովի կարծիքը, նաև նշել էր, որ ՀՀ ԱԺ նախագիծը չի համապատասխանում հանձնաժողովի կարծիքում եղած առաջարկներին։ Մյուս վիճահարույց հարցը նախագիծը Սահմանադրական դատարան ուղարկելն է, որը ԱԺ–ն չի արել, որը, սակայն, ըստ Վենետիկի հանձնաժողովի խորհուրդների, պետք է արվեր։
Այսօր լրատվամիջոցներում տեղեկություն տարածվեց, որ իշխող «Իմ քայլը» խմբակցությունում առավոտից բուռն քննարկումներ են, եւ այս իրավիճակի պատասխանատու համարվում է արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը, որին մեղադրում են ավելորդ շտապողականության մեջ: Վերջինս պատգամավորներին վստահեցրել է, թե որեւէ խնդիր չի լինի, եւ եզրակացությունը դրական կլինի, սակայն, փաստորեն, ամեն դեպքում բացասական դրույթներ կան։
Փոփոխությունների համաձայն, ՍԴ այն դատավորները, ովքեր պաշտոնավարել են 12 և ավել տարի, կհեռացվեն ՍԴ-ից, իսկ դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը կշարունակի պաշտոնավարել, սակայն չի լինի ՍԴ նախագահ:
Նշենք, որ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության 54 պատգամավորների կողմից ներկայացված նախագծով առաջարկվում է փոփոխություններ կատարել Սահմանադրության 213-րդ հոդվածում: Ըստ այդմ, նախատեսվում է, որ դադարեցվում են ՍԴ այն դատավորների լիազորությունները, որոնք պաշտոնավարել են 12 տարուց ավելի: Մնացած դատավորները շարունակում են պաշտոնավարել մինչեւ կլրանա նրանց ՍԴ դատավորի պաշտոնում 12 տարին: Բացի այդ, սահմանվում է, որ ՍԴ դատարանի նախագահի պաշտոնավարումը դադարում է, որից հետո ՍԴ նախագահն ընտրվում է Սահմանադրության 166-րդ հոդվածով սահմանված կարգով, որն իրականացվում է ՍԴ դատարանի դատավորների` սույն հոդվածի 1-ին մասի հիմքով առաջացած թափուր տեղերը համալրելուց հետո:

На внеочередном заседании Национальное Собрание Армении 22 июня в первом чтении проголосовало за проект о внесении поправок в Конституцию. «За» проголосовали 89 депутатов, решившись переписать редакцию Основного закона, принятую на референдуме.
Отметим, что партии «Светлая Армения» и «Процветающая Армения» бойкотировали внеочередное заседание НС.
Проект, представленный 54 депутатами от правящего блока «Мой шаг», предлагает внести изменения в статью 213 Конституции Армении.
В соответствии с поправками, полномочия судей Конституционного суда, которые находились в должности более 12 лет, должны быть прекращены. Остальные судьи продолжают работать до истечения 12 лет в качестве судей КС.
Кроме того, предусматривается, что срок полномочий председателя Конституционного суда прекращается, после чего, в соответствии со статьей 166 Конституции, которая вводится в действие после восполнения вакансий, избирается новый председатель Конституционного суда.
Отметим, что в 82-ом пункте заключения Венецианской комиссии выражено сожаление по поводу того, что Национальное Собрание внесло проект в повестку в день, когда было опубликовано ее мнение. ВК также отметила, что данная инициатива не соответствует мнению Комиссии по представленным предложениям. Другим спорным вопросом является отправка законопроекта в Конституционный суд, что так и не было сделано Национальным Собранием. Отметим, что по рекомендации Венецианской комиссии, данная инициатива  должна была быть направлена на рассмотрение КС.