Ryanair ավիաընկերությունը Lufthansa-ի դուստր-ընկերությունից բողոք է ներկայացրել ԵՄ հակամենաշնորհային մարմիններին՝ կապված գների ֆիքսման անօրինական բանակցությունների հետ, որոնք իբր տեղ են գտել Lufthansa-ի իտալական Air Dolomiti ստորաբաժանման եւ երեք այլ իտալական ավիաընկերությունների միջեւ, հայտարարել է Ryanair-ի իրավաբան Յուլիուշ Գոմորեկը, հայտնում է Reuters-ը։
Բողոքում նաեւ տեղեկատվություն է տրվում Ավստրիայում գների ֆիքսման մասին՝ Lufthansa-ի ավստրիական Austrian Airlines ստորաբաժանման մասնակցությամբ։
«Ես կարող եմ հաստատել, որ գների ֆիքսման կարտելի մասին բողոքը ներկայացվել է Եվրահանձնաժողովին»,- լրագրողներին հայտարարել է Գոմորեկը։
Գոմորեկը նաեւ նշել է, որ Իտալիայում, որտեղ Lufthansa-ն դուստր-ընկերություն ունի, բանակցություններ են ընթանում մյուս երեք ավիաընկերությունների հետ այն մասին, թե ինչ գնային մակարդակում իրենք կարող են իրենց հարմարավետ զգալ։
Եվրահանձնաժողովը հայտնել է, որ ստացել է բողոքը եւ կքննարկի այն։
Անցյալ շաբաթ Գոմորեկը բողոքել էր մրցակցության հարցերով ԵՄ հանձնակատար Մարգրետ Վեստագերին՝ կոչ անելով միջոցներ ձեռնարկել Lufthansа-ի Air Dolomiti, Alitalia, Neos եւ Blue Panorama դուստր-ընկերությունների դեմ։

Авиакомпания Ryanair подала жалобу в антимонопольные органы ЕС по поводу незаконных переговоров о фиксировании цен, якобы имевших место между итальянским подразделением авиакомпании  Lufthansa - Air Dolomiti и тремя другими итальянскими авиакомпаниями, заявил главный юрист Ryanair Юлиуш Гоморек, сообщает Reuters
В жалобе также приводится информация о фиксировании цен в Австрии с участием австрийского подразделения Lufthansa - Austrian Airlines.
«Я могу подтвердить, что жалоба о картеле с фиксированием цен была подана в Еврокомиссию», - заявил Гоморек журналистам.
«В Австрии, где у Lufthansa есть дочерняя компания, в контексте финансовой помощи этой дочерней компании, есть представители в правительстве, проводящие переговоры о потенциальном введении минимальных цен», - сказал он.
Гоморек также отметил, что Италия, в которой у Lufthansa есть дочерняя компания, проводятся переговоры о возможности обсуждения  с тремя другими авиакомпаниями о том, на каком ценовом уровне они могут чувствовать себя комфортно.
Еврокомиссия сообщила, что получила жалобу и рассмотрит ее.
На прошлой неделе Гоморек пожаловался главе кабинета  комиссара ЕС по вопросам конкуренции  Маргрет Вестагер   - Ким Йоргенсен, призвав предпринять действия против дочерних компаний Lufthansа - Air Dolomiti, Alitalia, Neos и and Blue Panorama.