Ryanair ավիաընկերությունը Lufthansa-ի դուստր-ընկերությունից բողոք է ներկայացրել ԵՄ հակամենաշնորհային մարմիններին՝ կապված գների ֆիքսման անօրինական բանակցությունների հետ, որոնք իբր տեղ են գտել Lufthansa-ի իտալական Air Dolomiti ստորաբաժանման եւ երեք այլ իտալական ավիաընկերությունների միջեւ, հայտարարել է Ryanair-ի իրավաբան Յուլիուշ Գոմորեկը, հայտնում է Reuters-ը։
Բողոքում նաեւ տեղեկատվություն է տրվում Ավստրիայում գների ֆիքսման մասին՝ Lufthansa-ի ավստրիական Austrian Airlines ստորաբաժանման մասնակցությամբ։
«Ես կարող եմ հաստատել, որ գների ֆիքսման կարտելի մասին բողոքը ներկայացվել է Եվրահանձնաժողովին»,- լրագրողներին հայտարարել է Գոմորեկը։
Գոմորեկը նաեւ նշել է, որ Իտալիայում, որտեղ Lufthansa-ն դուստր-ընկերություն ունի, բանակցություններ են ընթանում մյուս երեք ավիաընկերությունների հետ այն մասին, թե ինչ գնային մակարդակում իրենք կարող են իրենց հարմարավետ զգալ։
Եվրահանձնաժողովը հայտնել է, որ ստացել է բողոքը եւ կքննարկի այն։
Անցյալ շաբաթ Գոմորեկը բողոքել էր մրցակցության հարցերով ԵՄ հանձնակատար Մարգրետ Վեստագերին՝ կոչ անելով միջոցներ ձեռնարկել Lufthansа-ի Air Dolomiti, Alitalia, Neos եւ Blue Panorama դուստր-ընկերությունների դեմ։

Ryanair Airlines has filed a complaint to the EU antitrust authorities about illegal talks between Lufthansa’s Italian unit Air Dolomiti and three Italian airlines to fix prices, Reuters reported referring to Ryanair's chief lawyer Juliusz Gomorek.
The complaint also provides information on alleged price-fixing in Austria involving Lufthansa’s Austrian Airlines.
“I can confirm that the price fixing cartel complaint was filed with the European Commission,” Ryanair’s Juliusz Gomorek told reporters.
“In Austria, where Lufthansa has a subsidiary, in the context of the bailout of that subsidiary, we have government officials talking about potentially introducing minimum prices,” he said.
The European Commission said it had received a complaint and will consider it.
Last week the chief lawyer wrote to European Competition Commissioner Margrethe Vestager’s head of cabinet Kim Jorgensen urging for action against Lufthansa’s Air Dolomiti, Alitalia, Neos and Blue Panorama.