«Երևանի այլընտրանքային քաղաքապետարան» նախաձեռնության ղեկավար Սոնա Աղեկյանին այսօր՝ հունիսի 26-ին, ոստիկանները բերման ենթարկեցին Սահմանադրական դատարանի մոտից։
Սոնա Աղեկյանը ՍԴ էր եկել առանց դիմակի, ոստիկանները նրա նկատմամբ վարչական իրավախախտման վերաբերյալ արձանագրություն ցանկացան կազմել, սակայն Աղեկյանը անձնագիր չուներ իր հետ, այդ պատճառով ոստիկանները նրան տարան ոստիկանության բաժին։
Լրագրողների հետ զրույցում Սոնա Աղեկյանը նշեց, որ անձնագրի փոխարեն իր հետ է ՀՀ հպարտ քաղաքացու անձնագիրը։
«Սրա վրա 2020 թվականի պահուստային ֆոնդից տրամադրվեց 3,5 միլիարդ, ես ուզում եմ պահանջել եւ ասել՝ այդ 3,5 միլիարդ դրամով ինչո՞ւ չէինք պայքարում կորոնավիրուսի դեմ, այդ ժամանակ ամբողջ աշխարհը պայքարում էր»,- նշեց նա։

Sona Aghekyan, a former member of the Yerevan Council of Elders and head of the Yerevan Alternative Municipality initiative, was apprehended Friday by the police near the Constitutional Court of Armenia.
Aghekyan had come to the Constitutional Court without a mask, the police wanted to fine her, but she did not have a passport with her, and so the police took her to a police station.
In a conversation with journalists, Sona Aghekyan stated that instead of an actual passport, she has the passport of a proud citizen of the Republic of Armenia. "3.5 billion [drams] were provided on this from the reserve fund of 2020. I want to demand and say, why weren’t we fighting against the coronavirus with that 3.5 billion drams? At that time, the whole world was fighting,” she said.