ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները (Իգոր Պոպով՝ Ռուսաստան, Ստեֆան Վիսկոնտի՝ Ֆրանսիա եւ Էնդրյու Շոֆեր՝ ԱՄՆ) հունիսի 29-30-ը անցկացրել են առանձին եւ համատեղ տեսակոնֆերանսներ՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարներ Զոհրաբ Մնացականյանի եւ Էլմար Մամեդյարովի հետ` տարածաշրջանում հանրային առողջության ոլորտում տիրող իրավիճակը, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ընթացիկ դինամիկան եւ խաղաղ գործընթացում հետագա քայլերը քննարկելու համար: Այս քննարկումներին մասնակցել է նաեւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ (PRCIO) Անջեյ Կասպրշիկը: Այս մասին ասված է տեսակոնֆերանսի արդյունքներով համանախագահների հայտարարության մեջ:
Համանախագահներն ընդգծել են խաղաղության եւ բարենպաստ առարկայական բանակցությունների համար մթնոլորտի ստեղծման եւ աջակցության կարեւորությունը։ Նրանք դրական են գնահատել տեղերում հարաբերական կայունությունը եւ գոհունակություն են հայտնել, որ կողմերը շարունակում են օգտագործել կապի գոյություն ունեցող ուղիղ խողովակները` էսկալացիայից խուսափելու համար: Միաժամանակ, հղում կատարելով 2019-ի մարտի 9-ի իրենց հայտարարությանը, համանախագահները մտահոգությամբ նշել են, որ վերջին սադրիչ հայտարարությունները, հրահրիչ հռետորաբանությունը եւ հնարավոր քայլերը, որոնք ուղղված են տեղերում իրավիճակը շոշափելի միջոցներով փոխելուն, կարող են խաթարել կարգավորման գործընթացը:
Համանախագահները ընդգծել են, որ հակամարտության ռազմական լուծում գոյություն չունի: Նրանք կողմերին կոչ են արել լրացուցիչ քայլեր ձեռնարկել հրադադարի ամրապնդման համար եւ բնակչությանը պատրաստել խաղաղության: Համանախագահները նաեւ ընդգծել են PRCIO-ի ղեկավարությամբ մոնիթորինգը վերսկսելու անհրաժեշտությունը, հենց որ թույլ տան պայմանները:
Համանախագահներն ու արտգործնախարարները պայմանավորվել են հուլիսին անցկացնել եւս մեկ համատեղ տեսակոնֆերանս եւ հնարավորինս շուտ անձամբ հանդիպել:

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ (Игорь Попов, Россия, Стефан Висконти, Франция, и Эндрю Шофер, США) 29-30 июня провели отдельные и совместную видеоконференции с  главами МИД Армении и Азербайджана  Зограбом Мнацаканяном и Эльмаром Мамедъяровым для обсуждения ситуации в области общественного здравоохранения в регионе, текущей динамики нагорно-карабахского конфликта и дальнейших шагов в мирном процессе. Личный представитель действующего председателя ОБСЕ (PRCIO) Анджей Каспршик также принял участие в этих обсуждениях. Об этом говорится в заявлении сопредседателей по итогами видеоконференции.
Сопредседатели подчеркнули важность создания и поддержания атмосферы, способствующей миру и благоприятной для предметных переговоров. Они положительно оценили относительную стабильность на местах и выразили удовлетворение тем, что стороны продолжают использовать существующие прямые каналы связи, чтобы избежать эскалации. Вместе с тем, ссылаясь на свое заявление от 9 марта 2019 года, сопредседатели с обеспокоенностью отметили, что недавние провокационные заявления, подстрекательская риторика и возможные шаги, направленные на изменение ситуации на местах ощутимыми способами, могут подорвать процесс урегулирования.
Сопредседатели подчеркнули, что военного решения конфликта не существует. Они настоятельно призвали стороны предпринять дополнительные шаги для укрепления режима прекращения огня и подготовки населения к миру. Сопредседатели также подчеркнули настоятельную необходимость возобновления мониторинга под руководством PRCIO, как только позволят условия.
Сопредседатели и министры иностранных дел договорились провести еще одну совместную видеоконференцию в июле и встретиться лично как можно скорее.
Арам I: Право Арцаха на самоопределение не может быть предметом торга
Право народа на самоопределение является неотъемлемой…
Первый президент Армении и посол России обсудили волнующие общественность вопросы
В ходе беседы были затронуты практически все проблемы…
Варианты пролонгации миссии миротворцев в Нагорном Карабахе: Александров указал на ошибку РФ
МИД России ошибочно рассчитывает, что если …
Представитель США явилась в оккупированный Шуши поговорить о мире между Азербайджаном и Арменией
Согласие и интеграция - два важных пункта сегодняшней повестки…
Католикос Великого дома Киликийского и премьер-министр Канады обсудили карабахский вопрос
Арам I находится в Канаде с патриаршим визитом...
Премьер-министр Армении и спецпредставитель ЕС обсудили процесс нормализации отношений между Ереваном и Баку