ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները (Իգոր Պոպով՝ Ռուսաստան, Ստեֆան Վիսկոնտի՝ Ֆրանսիա եւ Էնդրյու Շոֆեր՝ ԱՄՆ) հունիսի 29-30-ը անցկացրել են առանձին եւ համատեղ տեսակոնֆերանսներ՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարներ Զոհրաբ Մնացականյանի եւ Էլմար Մամեդյարովի հետ` տարածաշրջանում հանրային առողջության ոլորտում տիրող իրավիճակը, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ընթացիկ դինամիկան եւ խաղաղ գործընթացում հետագա քայլերը քննարկելու համար: Այս քննարկումներին մասնակցել է նաեւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ (PRCIO) Անջեյ Կասպրշիկը: Այս մասին ասված է տեսակոնֆերանսի արդյունքներով համանախագահների հայտարարության մեջ:
Համանախագահներն ընդգծել են խաղաղության եւ բարենպաստ առարկայական բանակցությունների համար մթնոլորտի ստեղծման եւ աջակցության կարեւորությունը։ Նրանք դրական են գնահատել տեղերում հարաբերական կայունությունը եւ գոհունակություն են հայտնել, որ կողմերը շարունակում են օգտագործել կապի գոյություն ունեցող ուղիղ խողովակները` էսկալացիայից խուսափելու համար: Միաժամանակ, հղում կատարելով 2019-ի մարտի 9-ի իրենց հայտարարությանը, համանախագահները մտահոգությամբ նշել են, որ վերջին սադրիչ հայտարարությունները, հրահրիչ հռետորաբանությունը եւ հնարավոր քայլերը, որոնք ուղղված են տեղերում իրավիճակը շոշափելի միջոցներով փոխելուն, կարող են խաթարել կարգավորման գործընթացը:
Համանախագահները ընդգծել են, որ հակամարտության ռազմական լուծում գոյություն չունի: Նրանք կողմերին կոչ են արել լրացուցիչ քայլեր ձեռնարկել հրադադարի ամրապնդման համար եւ բնակչությանը պատրաստել խաղաղության: Համանախագահները նաեւ ընդգծել են PRCIO-ի ղեկավարությամբ մոնիթորինգը վերսկսելու անհրաժեշտությունը, հենց որ թույլ տան պայմանները:
Համանախագահներն ու արտգործնախարարները պայմանավորվել են հուլիսին անցկացնել եւս մեկ համատեղ տեսակոնֆերանս եւ հնարավորինս շուտ անձամբ հանդիպել:

The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Igor Popov of the Russian Federation, Stéphane Visconti of France, and Andrew Schofer of the United States of America)‎ met separately and jointly via video conference on 29-30 June with Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan and Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov to discuss the public health situation in the region, current dynamics in the Nagorno-Karabakh conflict, and next steps in the peace process. Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office (PRCIO) Andrzej Kasprzyk also participated in these discussions.
The Co-Chairs emphasized the importance of promoting and maintaining an atmosphere conducive to peace and favorable to substantive negotiations. They assessed positively the relative stability on the ground and expressed satisfaction that the sides continue to use existing direct communication links to avoid escalation. Recalling their statement of 9 March, 2019, however, the Co‑Chairs noted with concern that recent provocative statements, inflammatory rhetoric, and possible steps intended to change the situation on the ground in tangible ways could undermine the settlement process.
The Co‑Chairs stressed that there is no military solution to the conflict. They urged the sides to take additional steps to strengthen the ceasefire and to prepare the populations for peace. The Co-Chairs also stressed the urgency of resuming monitoring exercises under the leadership of the PRCIO as soon as conditions allow.
The Co‑Chairs and Foreign Ministers‎ agreed to hold another joint video conference in July and to meet in person as soon as possible.