ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Facebook-ի իր էջում տեսանյութ է հրապարակել, թե ինչպես է 2009 թվականի հուլիսի 1-ին ընդհատակից դուրս գալիս եւ ներկայանում Գլխավոր դատախազություն: Նրան ուղեկցում է փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը:
Փաշինյանը հենց դատախազության շենքի մոտ լրագրողների հետ կարճ զրույցում նշել է. «Միանշանակ վստահ եմ, որ իմ այս քայլը դրական է, եւ միանշանակ վստահ եմ, որ այն մեր պայքարին նոր շունչ է հաղորդելու: Կասկած չունեմ, որ մեր պայքարը հաղթանակով է ավարտվելու:
Հետո ինձ կձերբակալեն, հետո կալանքի սանկցիա կտան, հետո կդատապարտեն հնարավորինս երկար տարիների ազատազրկման... Ես Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի եմ, եւ ինձ հետ որեւէ բան լինել չի կարող: Ես սրանում վստահ եմ»:

Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan has posted on his Facebook page a video showing how he came out of the underground and presented himself at the Prosecutor General’s Office on July 1, 2009. Pashinyan was accompanied by advocate Tigran Atanesyan.
At the entrance to the building, Pashinyan stated the following during a short conversation with reporters: “I am definitely certain that this step that I am taking is a positive step, and I am definitely certain that this will convey new air to our struggle. I have no doubt that our struggle will end with victory. I will be detained, then there will be a sanction for arrest, and then they will sentence me to jail for as many years as possible…I am a citizen of the Republic of Armenia, nothing can happen to me, and I am sure of that.”