ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Facebook-ի իր էջում տեսանյութ է հրապարակել, թե ինչպես է 2009 թվականի հուլիսի 1-ին ընդհատակից դուրս գալիս եւ ներկայանում Գլխավոր դատախազություն: Նրան ուղեկցում է փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը:
Փաշինյանը հենց դատախազության շենքի մոտ լրագրողների հետ կարճ զրույցում նշել է. «Միանշանակ վստահ եմ, որ իմ այս քայլը դրական է, եւ միանշանակ վստահ եմ, որ այն մեր պայքարին նոր շունչ է հաղորդելու: Կասկած չունեմ, որ մեր պայքարը հաղթանակով է ավարտվելու:
Հետո ինձ կձերբակալեն, հետո կալանքի սանկցիա կտան, հետո կդատապարտեն հնարավորինս երկար տարիների ազատազրկման... Ես Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի եմ, եւ ինձ հետ որեւէ բան լինել չի կարող: Ես սրանում վստահ եմ»:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян на своей странице в «Facebook» обнародовал видеоматериал, рассказывающий о том, как он 1 июля 2009 года выходит из «подполья» и направляется в Генеральную прокуратуру. Его сопровождает адвокат Тигран Атанесян.
В короткой беседе с журналистами у здания Генпрокуратуры Пашинян тогда заявил: «Однозначно убежден, что этот мой шаг положительный, и уверен, что он придаст новое дыхание нашей борьбе. Я не сомневаюсь, что наша борьба завершится  победой.
Меня задержат, дадут санкцию на арест, затем приговорят к как можно большему количеству лет лишения свободы… Я – гражданин Республики Армения, и со мной ничего не может случиться. Я в этом уверен».