ՀՀ կառավարությունն իր այսօրվա՝ հուլիսի 2-ի նիտում հավանություն  տվեց Հայաստանի եւ Ղազախստանի կառավարությունների միջև Հայաստան նավթամթերքի մատակարարումների բնագավառում առևտրատնտեսական համագործակցության մասին համաձայնագրի կնքման առաջարկությանը:
Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նխարար Սուրեն Պապիկյանն ասաց, որ Համաձայնագրի կնքման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է Հայաստանի  և Ղազախստանի միջև նավթամթերքների առաքման ոլորտում համագործակցության հետաքրքրվածությամբ:
«Համաձայնագրով նախապես համաձայնեցված անվանացանկով և չափաքանակներով ԵԱՏՄԱՏԳԱԱ 27 խմբում դասակարգվող ապրանքների Ղազախստանից Հայաստան առաքումը ազատվում է մաքսատուրքի գանձումից:
Համաձայնագրով կողմերի իրավասու մարմինները՝մինչև յուրաքանչյուր տարվա դեկտեմբերի 1-ը կազմում են հաջորդ տարվա Հայաստանի Հանրապետությունում Ապրանքների ներքին սպառման արտադրության, ներմուծման և արտահանման հաշվեկշիռը ՀՀ տարածքում, իսկ միջգերատեսչական արձանագրության կնքմամբ հաստատում են Ղազախստանի Հանրապետությունից Հայաստանի Հանրապետություն առաքվող ապրանքների ցանկը»:
Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը հավելեց, որ սրանով հնարավորություն է տրվելու, որ ղազախական վառելիքը որոշակի ավելի բարելավված պայմաններով ներկրվի Հայաստան. «Դա մեր վառելիքի շուկայում որոշակի մրցակցության հնարավորություն է ստեղծելու: Այսինքն սա ազդելու է Հայաստանում բենզինի շուկայի վրա»:
ՏՄՊՊՀ նախագահ գեղամ Գեւորգյանն էլ նկատեց, որ սրանով կդիֆերսիֆիկացնեն շուկան, կհայտնվեն նոր խաղացողներ:
ՏԿԵ փոխնախարարը Միջպետական ավիացիոն կոմիտեի ղեկավարին է ներկայացրել քաղավիացիայի ոլորտում խնդիրները
Հանդիպման ավարտին Արմեն Սիմոնյանը ՄԱԿ-ի կողմից պարգևատրվել է մեդալով…
ԱՄՆ դոլարի փոխարժեքն այսօր՝ մարտի 31-ին, կազմել է...
ՀԿ-ների ներկայացուցիչների հետ քննարկվել են ԱՍՀ նախարարության 2024թ․ բյուջետային ծախսերի ծրագրերը
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության 2024թ․ բյուջետային ծախսերի արդյունավետության ու քաղաքացիական հասարակության...
Կպարզեցվեն ներդրումային ծրագրեր իրականացնող տնտեսվարողների համար մաքսատուրքից ազատելու ընթացակարգերը
Ըստ հիմնավորման, կառավարության 2021 թ. համապատասխան որոշմամբ հաստատվել էր ներդրումային ծրագրի շրջանակում մաքսատուրքից ազատման...

Казахстан начнет поставлять нефтепродукты в Армению.
Правительство Армении на заседании 2 июля одобрило предложение по заключению соглашения между правительствами Армении и Казахстана о торгово-экономическом сотрудничестве в сфере поставок нефтепродуктов.
Министр территориального управления и инфраструктур Сурен Папикян отметил, что необходимость заключения соглашения обусловлена заинтересованностью в сотрудничестве в сфере поставок нефтепродуктов между Арменией и Казахстаном. «По соглашению, поставки из Казахстана в Армению товаров, классифицируемых в группе 27-ой единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза по заранее согласованным наименованиями и объемам, освобождаются от таможенных выплат. Согласно соглашению, стороны до 1 декабря каждого года будут составлять баланс производства, импорта и экспорта товаров внутреннего потребления на территории Армении на следующий год, а заключением межведомственного протокола будет утверждаться список товаров, поставляемых из Казахстана в Армению», - пояснил Папикян.
В свою очередь, вице-премьер Правительства Тигран Авинян отметил, что тем самым будет дана возможность для импорта казахстанского топлива в Армению на более улучшенных условиях. «Это создаст возможность повысить конкуренцию на нашем рынке топлива, что воздействует на рынок бензина в Армении», - отметил он.
А вот председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении Гегам Геворкян заметил, что тем самым будет диверсифицирован рынок, появятся новые игроки.