Թուրքիայում դուք կարող եք լինել գեյ, եթե սատարում եք նախագահ Ռեձջեփ Թայիփ Էրդողանին եւ չեք պահանջում ավելի իրավունքներ, հայտարարել է դիզայներ եւ առաջատար թուրք ԼԳԲՏ-ակտիվիստ Բարբարոս Չանսալը։
Ավելի վաղ Էրդողանի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ֆահրեթին Ալթունն ասել էր, որ ԼԳԲՏ «քարոզչությունը» լուրջ սպառնալիք է ստեղծում Թուրքիայում խոսքի ազատության համար:
«Եթե դուք ռեժիմի եւ Էրդողանի կողմնակից եք, կարող եք միասեռական լինել: Բայց եթե ընդդիմություն եք, դուք մեղսագործ եք»,- Reuters-ի իր հոդվածում նշել է Չանսալը։
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի Կարմիր մահիկի ղեկավար Քերեմ Կինիկը ասել էր, թե «կպայքարի նրանց դեմ, ովքեր խախտում են առողջ արարումը»:
Երկուշաբթի, չհիշատակելով միասեռականությունը, Էրդողանը նախազգուշացրել էր թուրքական ավանդական արժեքների վրա հարձակման մասին: «Որոշ մարդիկ նենգորեն հարձակվում են մեր ազգային եւ բարոյական արժեքների վրա՝ նորմալացնելով այլասերվածությունները, որոնք դատապարտվել են ամբողջ պատմության ընթացքում եւ նպատակ ունեն թունավորել երիտասարդ միտքը»,- ասել է Էրդողանը: Նախագահը բոլոր թուրքերին կոչ է արել դիմակայել «մեր Աստծո կողմից արգելված ցանկացած այլասերվածության եւ նրանց, ովքեր սատարում են դրանք»:
Էրդողանի եւ նրա կառավարության քննադատ Չանսալը 2013 թ. մասնակցել է համաժողովրդական Gezi Park բողոքի ակցիաներին։
2017-ի հունվարին Չանսալը ձերբակալվել է Ստամբուլի օդանավակայանում՝ «մարդկանց թշնամանքի կամ ատելության հրահրելու համար»: Նա YouTube-ի տեսանյութում քննադատել էր թուրքերին Նոր տարին նշելու համար՝ ասելով, որ տասնյակ լրագրողներ բանտարկված են, երեխաները սեռական բռնության են ենթարկվել, եւ կոռուպցիա ու կաշառակերություն է ամենուր

В Турции вы можете быть геем, если поддерживаете президента Реджепа Тайипа Эрдогана и не требуете больше прав, заявил модный дизайнер и ведущий турецкий ЛГБТ-активист Барабарос Чансал.
Ранее официальный представитель Эрдогана Фахреттин Алтун сказал, что «пропаганда» ЛГБТ представляет серьезную угрозу для свободы слова в Турции.
«Если вы сторонник режима и  Эрдогана, вы можете быть гомосексуалистом. Но если вы оппозиция, вы - грешник», - отметил Чансал в своей статьей  Reuters.
Напомним, что главе турецкого Красного Полумесяца Керем Киник  заявил, что «будет бороться против тех, кто нарушает здоровое творение».
В понедельник, не упоминая гомосексуализм, Эрдоган предупредил о нападении на традиционные ценности Турции. «Некоторые люди коварно нападают на наши национальные и моральные ценности, нормализуя извращения, которые были осуждены на протяжении всей истории, и преследуют цель отравить молодые умы», - сказал Эрдоган. Президент призвал всех турок противостоять «любым видам извращений, запрещенных нашим Богом, и тем, кто их поддерживает».
Чансал - критик Эрдогана и его правления принимал участие в общенациональных акциях протеста Gezi Park в 2013 году.
В январе 2017 года Чансал был арестован в аэропорту Стамбула за «подстрекательство людей к враждебности или ненависти». Он критиковал турок в видео на YouTube за празднование Нового года, в котором говорилось, что десятки журналистов оказались в тюрьме, дети подвергались сексуальному насилию, а коррупция и взяточничество повсюду.