Այս փուլում գույքահարկի հաշվարկման կարգը փոխելը վաղաժամ է: Այս մասին այսօր, հուլիսի 2-ին, քննարկման ժամանակ ասաց տնտեսագետ եւ BMS բանկային կառավարման դպրոցի հիմնադիր Աշոտ Օսիպյանը:
Նրա խոսքերով՝ բարեփոխման նպատակը գույքահարկի հարաբերակցության ավելացումն է՝ այժմյան 0,2%-ից մինչեւ 2%, սակայն սա չպետք է լինի ինքնանպատակ, պետք է հաշվի առնել բնակչության եկամտի մակարդակը: «Հայաստանը չպետք է համեմատվի Ղազախստանի հետ, որտեղ գործում է հարկային նման համակարգ, եւ նույնիսկ հարեւան Վրաստանի հետ: Մենք պետք է համեմատվենք ինքներս մեզ հետ եւ փնտրենք զարգացման մեր սեփական ուղին»,- ասաց նա:
Սրա հետ մեկտեղ, գույքահարկի հարաբերակցությունը ՀՆԱ-ին ավելացնել հնարավոր է ոչ միայն հաշվարկված հարկային բազայի ընդլայնման, այլեւ գույքի ծավալի ավելացմամբ, շինարարության ծավալների մեծացման եւ ստվերից գույքը հանելու միջոցով: Նա ընդգծեց, որ Հայաստանում կան անշարժ գույքի բազմաթիվ օբյեկտներ, որոնք գրանցված չեն, կամ ունեն անավարտ շինարարության կարգավիճակ, եւ, հետեւաբար, հարկերը չեն վճարում ամբողջությամբ: Միաժամանակ, Օսիպյանը համաձայնեց անշարժ գույքի հարկը վերանայելու անհրաժեշտության հետ, բայց ոչ այս փուլում: «Համավարակի պայմաններում երկրները խուսափում են հարկային ոլորտի բարեփոխումներից, ներկայում պետությունները հիմնականում կենտրոնացած են ֆինանսական ներարկումների միջոցով տնտեսության խթանման վրա»,- ասաց նա:
Նա ընդգծեց, որ արդեն այսօր անշարժ գույքի շուկայում դիտարկվում են բացասական սպասումներ, եւ այս բարեփոխումը միայն կուժեղացնի դրանք: Ավելին, բարեփոխումը բացասաբար կանդրադառնա շինարարության ոլորտի վրա: «Շինարարական ընկերությունները նախընտրում են խուսափել էլիտար շենքերի շինարարությունից, Երեւանի կենտրոնում շինարարությունից, որովհետեւ այլեւս անշարժ գույքի այս կատեգորիայի պահանջարկ չի լինի»,- ասաց Օսիպյանը: Իր հերթին, տնտեսական հարցերով խորհրդարանական հանձնաժողովի ղեկավար Բաբկեն Թունյանը նշեց, որ Երեւանի կենտրոնում նոր շինությունների տեղ արդեն չկա: Եթե բարեփոխումը հանգեցնի բյուջետային բնակարանների շինարարության ծավալի ավելացմանը, ապա սա միայն ողջունելի կլինի: «Եթե Երեւանի կենտրոնում շինարարության փոխարեն սկսեն կառուցապատել Արաբկիր, Դավիթաշեն եւ մյուսլ համայնքները, ապա կարելի կլինի դրական համարել այս բարեփոխումը»,- ասաց նա:

Изменение порядка расчета налога на имущество на данном этапе преждевременно. Об этом сегодня, 2 июля, на обсуждениях заявил экономист, основатель Школы банковского управления BMS Ашот Осипян.
По его словам, целью реформы является увеличение соотношения налога на имущество с нынешних 0,2% до 2%, но это не должно быть самоцелью, необходимо учитывать уровень доходов населения. «Не следует сравнивать Армению с Казахстаном, где действует аналогичная система налогообложения, и даже с соседней Грузией. Мы должны сравниваться с собой и искать свой путь развития», - заявил он.
Помимо этого увеличить соотношение налога на имущество к ВВП возможно не только посредством расширения расчетной базы налога, но также увеличением объемов имущества, путем увеличения объемов строительства и выведения имущества из тени. Он подчеркнул, что в Армении есть множество объектов недвижимости, которые  не регистрируются, либо имеют статус незавершенного строительства, а посему и не выплачивают налога в полном объеме. Вместе с тем Осипян согласился с необходимостью пересмотра налога на недвижимость, но не в этот период. «В условиях пандемии страны избегают реформирования налоговой сферы, в настоящее время государства в основном сконцентрированы на стимулировании экономики путем финансовых вливаний», - заявил он.
Он подчеркнул, что уже сегодня наблюдаются негативные ожидания на рынке недвижимости, а эта реформа лишь усилит их. Более того, реформа негативно отразится и на сфере строительства. «Строительные компании предпочтут избегать строительства элитных зданий, строительства в центре Еревана, потому что спроса на эту категорию недвижимости больше не будет», - заявил Осипян. В свою очередь, глава парламентской комиссии по экономическим вопросам Бабкен Тунян отметил, что в центре Еревана уже и нет места для нового строительства. Если реформа приведет к росту объемов строительства бюджетного жилья, это можно будет только приветствовать. «Если вместо строительства в центре Еревана начнут застраивать общины Арабкир, Давидашен и проч., можно будет считать эту реформу позитивной», - считает он.