Ոստիկանությունը պարզաբանել է ՍԴ դատավոր Հրանտ Նազարյանի հետ կապված միջադեպը: Նշենք, որ այսօր ՍԴ դատավորը ցանկացել է մտնել ՍԴ շենք, սակայն նրան ոստիկանները թույլ չեն տվել:
Պարզաբանման մեջ, մասնավորապես, ասվում է.
«22.06.2020 թվականին ՀՀ Ազգային Ժողովի կողմից ընդունված եւ 26. 06. 2020 թվականին ուժի մեջ մտած ՀՀ Սահմանադրության 213-րդ հոդվածում կատարված փոփոխությունների հիման վրա՝ մինչեւ Սահմանադրության 7-րդ գլխի ուժի մեջ մտնելը նշանակված եւ Սահմանադրական դատարանի անդամի կամ դատավորի պաշտոնում ընդհանուր տեւողությամբ ոչ պակաս, քան 12 տարի պաշտոնավարած Սահմանադրական դատարանի անդամի (դատավորի) լիազորությունների ժամկետը համարվում է ավարտված, եւ պաշտոնավարումը դադարում է:
Սահմանադրական նորմերի անմիջական գործողության տրամաբանությունից ելնելով` արձանագրում ենք, որ եթե լրացել է Սահմանադրական դատարանի անդամի կամ դատավորի` այդ պաշտոնում պաշտոնավարման ընդհանուր տեւողությամբ ոչ պակաս, քան 12 տարին, ապա Սահմանադրական դատարանի անդամի (դատավորի) լիազորությունները համարվում են դադարած:
Նորմի համակարգային վերլուծությունը թույլ է տալիս արձանագրելու, որ սահմանադրական դատարանի արդեն նախկին անդամներն իրավունք չունեն մուտք գործելու Սահմանադրական դատարանի վարչական շենք: Սահմանադրական դատարանի շենքում անցագրային ռեժիմի հետ կապված հարցերը կարգավորված են սահմանադրական դատարանի աշխատակարգի 3-րդ հավելվածով»։

Полиция Армении выступила с заявлением, попытавшись объяснить, на каком основании судья Конституционного суда Грант Назарян не был допущен в здание КС. Ранее сообщалось об инциденте, когда высокопоставленные полицейские чины лично озаботились тем, чтобы не пустить судью Назаряна в здание.
В пояснении полиции отмечается: « На основании изменений в статье 213 Конституции, принятых НС 22.06.2020 и вступивших в силу 26.06.2020 г, полномочия судьи, назначенного до вступления в силу главы 7 Конституции и пробывшего на посту не менее 12 лет, считаются завершенными и прекращаются.
Исходя из логики непосредственного действия конституционных норм, констатируем, что если срок полномочий члена или судьи Конституционного суда составляет не менее 12 лет, то полномочия члена (судьи) Конституционного суда считаются прекращенными.
Системный анализ нормы позволяет констатировать, что уже бывшие члены Конституционного суда не имеют права входить в административное здание Конституционного суда. Вопросы, связанные с пропускным режимом в здании КС, регулируются 3-м приложением регламента КС».
Между тем, в силу еще не вошли поправки в конституционный закон о КС, прямо касающиеся предполагаемой отставки судей. Только на основании этого закона могут быть прекращены полномочия судей. Получается, в полиции несколько поторопились, запретив фактически действующему судье войти в здание КС.