Ոստիկանությունը պարզաբանել է ՍԴ դատավոր Հրանտ Նազարյանի հետ կապված միջադեպը: Նշենք, որ այսօր ՍԴ դատավորը ցանկացել է մտնել ՍԴ շենք, սակայն նրան ոստիկանները թույլ չեն տվել:
Պարզաբանման մեջ, մասնավորապես, ասվում է.
«22.06.2020 թվականին ՀՀ Ազգային Ժողովի կողմից ընդունված եւ 26. 06. 2020 թվականին ուժի մեջ մտած ՀՀ Սահմանադրության 213-րդ հոդվածում կատարված փոփոխությունների հիման վրա՝ մինչեւ Սահմանադրության 7-րդ գլխի ուժի մեջ մտնելը նշանակված եւ Սահմանադրական դատարանի անդամի կամ դատավորի պաշտոնում ընդհանուր տեւողությամբ ոչ պակաս, քան 12 տարի պաշտոնավարած Սահմանադրական դատարանի անդամի (դատավորի) լիազորությունների ժամկետը համարվում է ավարտված, եւ պաշտոնավարումը դադարում է:
Սահմանադրական նորմերի անմիջական գործողության տրամաբանությունից ելնելով` արձանագրում ենք, որ եթե լրացել է Սահմանադրական դատարանի անդամի կամ դատավորի` այդ պաշտոնում պաշտոնավարման ընդհանուր տեւողությամբ ոչ պակաս, քան 12 տարին, ապա Սահմանադրական դատարանի անդամի (դատավորի) լիազորությունները համարվում են դադարած:
Նորմի համակարգային վերլուծությունը թույլ է տալիս արձանագրելու, որ սահմանադրական դատարանի արդեն նախկին անդամներն իրավունք չունեն մուտք գործելու Սահմանադրական դատարանի վարչական շենք: Սահմանադրական դատարանի շենքում անցագրային ռեժիմի հետ կապված հարցերը կարգավորված են սահմանադրական դատարանի աշխատակարգի 3-րդ հավելվածով»։

The Police have clarified the incident linked to judge of the Constitutional Court of Armenia Hrant Nazaryan. Nazaryan wanted to enter the building of the Constitutional Court, but police officers prevented him from entering.
The clarification particularly reads as follows:
“Based on the amendments made to Article 213 of the Constitution of Armenia adopted by the National Assembly of Armenia on June 22, 2020 and entered into force on June 26, 2020, the term of powers of a member (judge) of the Constitutional Court having been appointed and having served not less than a total of 12 years as a member or judge of the Constitutional Court prior to entry into force of Chapter 7 of the Constitution shall be deemed to be expired, and service shall be terminated.
Based on the logic of direct effect of constitutional norms, we record that if the period of no less than 12 years of service of a member or judge of the Constitutional Court has expired, the powers of the member (judge) of the Constitutional Court shall be deemed to be terminated.
The systemic analysis of the norm allows us to state that the already former members of the Constitutional Court are not entitled to enter the building of the Constitutional Court. The issues related to the checkpoint regime in the building of the Constitutional Court are regulated by Annex No 3 to the Rules of Procedure of the Constitutional Court.”