Եգիպտոսում բժշկի են ձերբակալել երկրի փխրուն առողջապահական համակարգի վերաբերյալ հոդվածը հրապարակելուց հետո: Ըստ Reuters-ի, դեղագործը ձերբակալվել էր համացանցում պաշտպանիչ սարքավորումների բացակայության վերաբերյալ գրառումից հետո: Լրագրողը ձերբակալվել էր կորոնավիրուսի վերաբերյալ պաշտոնական տվյալներ ստանալու համար հայց ներկայացնելուց հետո: Հղի կինը ձերբակալվել էր այն բանից հետո, երբ գործընկերուհին  կորոնավիրուսի կասկածվող դեպքի մասին հայտնելու համար օգտվել էր իր հեռախոսից։
Կորոնավիրուսի դեմ պայքարի պայմաններում անվտանգության ծառայությունները փորձում են ճնշել նախագահ Աբդել Ֆաթահ էլ Սիսիի կառավարությանն ուղղված քննադատությունն առողջական ճգնաժամի լուծման վերաբերյալ։
Իրավապաշտպան խմբերի տվյալներով՝ առնվազն 10 բժիշկ եւ 6 լրագրող է ձերբակալվել Եգիպտոսում փետրվարին վիրուսի գրանցվելուց ի վեր: Առողջապահության ներկայացուցիչները նշում են, որ վարչակազմը նախազգուշացրել է իրենց, որպեսզի նրանք լռեն, հակառակ դեպքեւմ պատժվեն: Արտասահմանցի լրագրողներից մեկը ձերբակալման վախից լքել է երկիրը։
Երկուշաբթի օրվա դրությամբ Առողջապահության նախարարությունը գրանցել է 76.253 վարակման դեպք, այդ թվում՝ մահվան 3․343 դեպք՝ ամենաբարձր ցուցանիշն արաբական աշխարհում:
«Ամեն օր, երբ ես գնում եմ աշխատանքի, ես վտանգում եմ ինձ եւ իմ ընտանիքին»,- ասել է բժիշկը Կահիրեում, ով խոսել է անանունության պայմանով՝ վախենալով հաշվեհարդարից: «Ապա նրանք ձերբակալում են իմ գործընկերներին՝ մեզ հաղորդագրություն ուղարկելու համար: Ես լույս չեմ տեսնում թունելի վերջում»:

В Египте арестован врач после публикации  статьи о хрупкой системе здравоохранения страны. Как сообщает Reuters, фармацевт был задержан после поста в  Интернете о нехватке средств защиты. Журналиста арестовали после запроса официальных данных о коронавирусе. Беременная женщина была арестована после того, как коллега воспользовалась ее телефоном, чтобы сообщить о подозреваемом случае коронавируса.
На фоне борьбе с коронавирусом,  службы безопасности пытаются подавить критику в отношении урегулирования кризиса в области здравоохранения со стороны правительства президента Абдель Фаттах эль-Сисси.
По данным правозащитных групп, по крайней мере 10 врачей и шесть журналистов были арестованы с тех пор, как вирус впервые был зарегистрирован в Египте в феврале. Сотрудники  здравоохранения говорят, что администрация предупредила их, чтобы они молчали либо будут наказаны.  Один иностранный  журналист покинул страну, опасаясь ареста.
По состоянию на понедельник министерство здравоохранения зарегистрировало 76 253 случаев инфекции, в том числе 3 343 смерти  - самый высокий показатель смертности в арабском мире.
«Каждый день, когда я иду на работу, я жертвую собой и всей своей семьей», - сказал  врач в Каире, который говорил на условиях анонимности, опасаясь репрессий. «Затем они арестовывают моих коллег, чтобы отправить нам сообщение. Я не вижу света  в конце туннеля».