Կորոնավիրուսի համավարակի հետ կապված ՀՀ-ում իրավիճակը շարունակում է մնալ ծանր. շաբաթ-կիրակի օրերին շուրջ 1000 դեպք ենք ունեցել, Առողջապահական համակարգը շարունակում է աշխատել ծանրաբեռնվածության ռեժիմում: Այս մասին, այսօր՝ հուլիսի 6-ին, պարետատան նիստից հետո կայացած ճեպազրույցի ժամանակ նշեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Մենք ոչ միայն Հայաստանից ենք այսպիսի վատ լուրեր ստանում, այլեւ ամբողջ աշխարհից, որովհետեւ բազմաթիվ երկրներում, որտեղ համարվում էր, թե համավարակի իրավիճակը վերցվել է հստկողության տակ, գալիս են լուրեր, որ նոր ալիք է սկսվում:
Շաբաթ օրը շրջանց եմ կատարել Ավանում, դիմակներ եմ բաժանել, եւ հիմնական խնդիրը, որ տեսնում եմ, այն է, որ բնակիչները չեն հավատում իրենց անհատական վարքագծի ազդեցությանը կոնկրետ իրավիճակի վրա: Ինձ համար անակնկալ էր, որ բազմաթիվ քաղաքացիներ նշում էին, որ իրենց շրջապատում կորոնավիրուսի ոչ մի դեպք չէր արձանագրվել: Այսինքն դեռ կան մարդիկ, որոնք անձնապես չեն առնչվել խնդրին:
Այս ողջ պատմության մեջ մենք ունենք ռազմավարական կարմիր գիծ, այն պահից, երբ տեսնենք, որ մեր առողջապահական համակարգն այելեւս չի կարողանում սպասարկել քաղաքացիներին, մենք այլ ելք չենք ունենա, քան վերադառնալ սահմանափակումների ռեժիմին՝ լավ իմանալով, որ դա մ,եծ հարված է լինելու տնտեսությանը»,-ասաց նա:
Հայաստանում առաջին անգամ հայտնաբերվել է Օմիկրոնի նոր տարբերակը
Թեստավորման դրական արդյունքների մասնաբաժինը վերջին 7 օրվա ընթացքում կազմել է 10.7%, այնինչ նախորդ շաբաթ՝ 15.6%...
ԱՄՆ առաջին տիկնոջ մոտ կորոնավիրուսի թեստը դրական է եղել
Այս գիշեր առաջին տիկնոջ թեստը դրական է եղել COVID-19-ի համար։ Ներկայումս նա ունի միայն մեղմ արտահյտված...

Ситуация с коронавирусом в Армении остается сложной. В субботу и воскресенье у нас было зафиксировано около 1000 новых случаев заражения COVID-19. Об этом после заседания комендатуры заявил 6 июля журналистам премьер-министр Армении Никол Пашинян.
По его словам, система здравоохранения Армении продолжает работать в загруженном режиме.
«Мы получаем такие плохие новости не только из Армении, но и со всего мира, потому что во многих странах, где ситуация с эпидемией считалась контролируемой, ходят слухи, что начинается новая волна», - заявил Пашинян.
Премьер напомнил, что в субботу он прогуливался по административному району Аван, где раздавал гражданам медицинские маски.
«И главная проблема, которую я вижу, заключается в том, что граждане не верят в воздействие своего индивидуального поведения на конкретную ситуацию. К моему удивлению, многие граждане заявляли о том, что среди их окружения не было зарегистрировано ни одного случая заражения коронавирусом. То есть еще есть люди, которые лично не соприкоснулись с данной проблемой», - заметил Пашинян.