Ամերիկյան անօդաչու թռչող սարքերի գրոհը, որի հետեւանքով սպանվել է իրանցի գեներալ Ղասեմ Սուլեյմանին, «ապօրինի» էր: Այսպիսի եզրակացության է հանգել արտադատական, ամփոփ կամ կամայական մահապատժի ենթարկելու հարցով ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցող Ագնես Կալամարը, հայտնում է AFP-ը:
Նա նշել է, որ դա «կամայական սպանություն» է, որը խախտում է ՄԱԿ կանոնադրությունը: Նրա խոսքերով՝ ԱՄՆ-ը որեւէ ապացույց չի ներկայացրել այն մասին, որ նախատեսվել է մոտալուտ հարձակում ԱՄՆ-ի շահերի դեմ:
Զինված անօդաչու թռչող սարքերի օգնությամբ նպատակային սպանությունների վերաբերյալ նրա զեկույցը, որի կեսը վերաբերում է Սուլեյմանիի գործին, կներկայացվի հինգշաբթի Ժնեւում ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների խորհրդում:
Միացյալ Նահանգները խորհուրդից դուրս են եկել 2018թ.
«ԱՄՆ-ի կողմից մինչ օրս տրամադրված ապացույցների լույսի ներքո՝ գեներալ Սուլեյմանիի վրա հարձակումը եւ նրա ուղեկիցների մահը կամայական սպանություն է, որի համար, IHRL-ի (մարդու իրավունքների միջազգային իրավունք) համաձայն, պատասխանատու է ԱՄՆ-ը»,- ասվում է զեկույցում:

The US strike in Iraq that killed Iranian general Qassem Soleimani represented a violation of international law, Reuters reported referring to UN expert.
The attack violated the UN Charter, said Agnes Callamard, UN special rapporteur on extrajudicial, summary or arbitrary executions.
“The world is at a critical time, and possible tipping point, when it comes to the use of drones. ... The Security Council is missing in action; the international community, willingly or not, stands largely silent,” Callamard, an independent investigator, told Reuters.
“Major General Soleimani was in charge of Iran military strategy, and actions, in Syria and Iraq. But absent an actual imminent threat to life, the course of action taken by the U.S. was unlawful,” Callamard wrote in the report.