Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը շարունակում է քննադատությունների կենտրոնում մնալ: Այս մասին ֆեյբուքյան գրառում է արել «Մեդիա պաշտպանը» նախաձեռնությունը:
Գրառման մեջ մասնավորապես ասվում է.
«Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը շարունակում է քննադատությունների կենտրոնում մնալ
2020 թվականի հունիսի 21-ից 30-ը «Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը հետևել է առցանց մամուլում Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի անձին ու գործունեությանն առնչվող նյութերին։ Մշտադիտարկվել է ներհայաստանյան 35 առաջատար լրատվական կայք։ Այս մասին տեղեկացնում է «Մեդիա պաշտպանը»:
Նշված ժամանակահատվածում դիտարկվել է 220 հոդված, որոնցից 60-ը եղել է բացասական, 2-ը՝ դրական, 158-ը՝ չեզոք։
Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը շարունակում է քննադատությունների կենտրոնում մնալ:
Երևանի ավագանու «Լույս» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանը ֆեյսբուքյան իր էջում լուսանկար է հրապարակել և գրել. « Հայկ Մարությանի քաղաքապետության արդյունքներից է: Սայաթ-Նովա փողոցի ճակատում տեղակայված շենքի տանիքին երկհարկանի ինքնակամ կառույց են ավելացնում, իսկ քաղաքապետարանն անգործության է մատնված»:
Մամուլի հրապարակումների համաձայն` Երևանի քաղաքապետարանում Քովիդ 19 վարակակիրներն օր օրի ավելանում են։ Լրատվականի հետ զրույցում քաղաքապետարանի աշխատակիցը, որը չի ցանկացել ներկայանալ, ասել է. «Երբ Հայկ Մարությանը խոսում է պարտադիր դիմակ կրելուց, չկրողներին էլ թշնամի է անվանում, ինչու՞ չի ապահովում իր աշխատողներին այնպիսի դիմակներով, որոնք ինքն է օգտագործում, որոնք իրապես պաշտպանում են վիրուսից։ Թե՞ ինքը վերին արտի ցորենն է»։
Շարունակվում է գույքահարկի բարձրացման թեմայով քննարկումը։ Այդ օրենքի նախագիծը դժգոհություն է առաջացրել, իսկ ի պաշտպանություն այդ օրենքի ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում էր կատարել «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վարազդատ Կարապետյանը:
Այդ գրառմանը պատասխանել է լրագրող Սևակ Հակոբյանը. «Պա՛րոն Կարապետյան, Երևանին նախկինում էլ էին գումար հատկացնում, ու մայրաքաղաքը կոկիկ էր, մաքուր, գազոնները ջրած, լիքը ծաղիկներով։ Հիմա ի՞նչ վիճակ է։ Համեմատեք, խնդրեմ, «թալանչի» Տարոն Մարգարյանի և «ազնիվ» Հայկ Մարությանի կառավարման շրջանները։ Էն ժամանակ գույքահարկը բարձր չէր, բայց մայրաքաղաքում նույն էր վիճակը կամ մի քիչ ավելի լավ, քան հիմա։ Դուք մայրաքաղաքում երկու տարում կարողացել եք մեկ գլոբալ խնդիր ստեղծել և «հերոսաբար» հաղթահարել՝ աղբի հարցն է»:
Մամուլն, անդրադառնալով քաղաքապետ Հայկ Մարությանի վարած կադրային քաղաքականությանը և քաղաքապետի կնոջ հնարավոր ազդեցությանն այդ հարցում, գրել է. «Քաղաքապետի կնոջ ընկերուհուն՝ Քրիստինե Վարդանյանին, վերջապես տեղավորեցին աշխատանքի․ նա նշանակվել է «Կանաչապատում եւ շրջակա միջավայրի պահպանություն» ՀՈԱԿ-ի տնօրենի տեղակալ։ Ի դեպ, նա նաեւ ԲՀԿ-ի ավագանու ցուցակում է ընդգրկված եղել։
Նա եւ Հայկ Մարությանի կինը՝ չեխուհի Իվան, Բժշկական համալսարանում միասին նույն ամբիոնում են աշխատում։ Նշենք, որ Վարդանյանը շատ էր ուզում նշանակվել այս պաշտոնում, սակայն «Կանաչապատում» ՀՈԱԿ-ի նախկին տնօրեն Արմեն Բեգոյանը, ում զոռով հանեցին գործից, չէր ընդունել Քրիստինեին որպես իր տեղակալ»:

Media Advocate has posted the following on its Facebook page:
om 21 to 30 June, 2020, the “Media Advocate” initiative followed online media reports on the mayor of Yerevan, Hayk Marutyan’s personality and activities.
35 leading Armenian news agencies have been monitored.
In the specified period, 220 articles were declared, 60 of which were negative, 2 were positive and 158 were neutral.
Yerevan Mayor Hayk Marutyan remains in the center of criticism.
Davit Khazhakyan, the head of the Luys fraction of the Yerevan Council of Elders, posted a photo on his Facebook page and wrote: “Here it is one of the results of Hayk Marutyan’s tenure. A two-story unauthorized structure is being added to the roof of the building located on the front of Sayat-Nova Street, and the municipality is doing nothing.”
According to media reports, the number of people infected with Covid 19 in Yerevan Municipality is increasing day by day. In a conversation with the media outlet, the municipality employee, who did not want to reveal his name, noted: “When Hayk Marutyan talks about the fact that wearing a mask is mandatory and calls those who do not wear it an enemy, why does he not provide his employees with masks that he uses to protect himself against the virus? Or is he that one and only first-rate?
The discussion on raising the property tax continues. The draft law caused dissatisfaction, and in support of it, Varazdat Karapetyan, a member of the NA My Step fraction, posted an update on his Facebook page to which Sevak Hakobyan responded: “Mr. Karapetyan, Yerevan used to get financial allowance in the past as well, due to which it was clean, greenswards were watered, full of flowers. What situation do we have now? Please compare the tenure of “robber” Taron Margaryan and “honest” Hayk Marutyan. At that time the property tax was not high, but the situation in the capital was the same or a little better than now. In two years, you have been able to create only one global problem in the capital, and to “heroically” overcome it, it is the garbage disposal problem”.
Referring to the staff policy pursued by Mayor Hayk Marutyan, and the possible influence of the mayor’s wife on the issue, the press wrote: “Kristine Vardanyan, the friend of Marutyan’s wife, has finally been appointed to a position; she is now the Deputy Director of the Greening and Environmental Protection NPO.
By the way, she has also been included in the list of the PAP Council of Elders. She and Hayk Marutyan’s wife, Czech Iva, used to work together at the same chair at the Yerevan State Medical University. It should be noted that Vardanyan wanted to be appointed to this position earlier, but Armen Begoyan, the former director of the NPO, who was forcibly dismissed from the job, refused to admit Kristine as his deputy.”"