Ադրբեջանցիներն հայերի անձնագրերի մեծ քանակի լուսանկարներ են հրապարակել, որը ենթադրվում է, որ վարկային կազմակերպության են ուղարկել։ Այս մասին այսօր՝ հուլիսի 8-ին, NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց մեդիափորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը։
«Ադրբեջանական մի հաքերային էջ, որը վաղուց է մեզ ծանոթ, վերջին մեկ ամսում ակտիվացել է։ Կորոնավիրուսային հիվանդների տվյալներ էին հրապարակել: Այդ թիմը հիմա անձնագրերի մեծ քանակի լուսանկարներ է հրապարակել, որը, ենթադրում եմ, ինչ-որ վարկային կազմակերպության են ուղարկել: Հետո սկսեցին բանակից փաստաթղթեր  նկարել ուղարկել, որտեղ երեւում  է, որ ձեռքով պահած նկարած է»,-- ասաց  Սամվել Մարտիրոսյանը։
Մեդիափորձագետը նշեց, որ ամենայն հավանականությամբ, բոլոր արտահոսքները անձնական էլեկտրոնային հասցեներից է ուղարկված. «Այսինքն մարդիկ ուղղակի պատշաճ ձեւով  ինֆորմացիան չեն պահում, մեկը մյուսին են ուղարկում: Սա նշանակում է որ ինֆորմացիայի անկազմակերպ փոխանակում է լինում»։
Հարցին՝ ի՞նչ պետք է անեն հայերը, որպեսզի նման արտահոսքեր չլինեն, Մարտիրոսյանն ասաց, որ պետք է  հստակ կանոնակարգ լինի, թե ինչպես է պետք ինֆորմացիա տարածել.
«Շատ հստակ  ու լուրջ պատիժներ  պետք է լինեն, քանի որ մարդկանց սրանով լուրջ վնասներ են պատճառվում: Կանոնակարգից հետո էլ պետք է  կրթել  մարդկանց, որոնք տեղեկատվության կրող են: Այսինքն՝ եթե համակարգված սա չարվի, այս արտահոսքերն անընդհատ լինելու են։ Այս հարցն ունի կանոնակարգված ընդհանուր լուծում: Ինֆորմացիայի տարբերությունը խոսում է այն մասին, որ  ում, ինչ, երբ, ինչպես  հարմար է  հասցնում ուղարկում են»:
Մարտիրոսյանը շեշտեց, որ արտահոսքերի նման վիճակը եղել է տարիներով. «Խնդիրն այն է, որ նրանք էլ են ակտիվացել: Եթե առաջ ուղղակի կոտրում էին էլեկտրոնային հասցեները, ցանկը տեղադրում էին համացանցում՝ թիթիզանալու համար, հիմա սկսել են այդ տեղեկությունները կարդալ, ուրախացել են, թե ինչ գանձեր կան մարդկանց  մեյլերում»։

Азербайджанцы опубликовали большое количество фотографий армянских паспортов, которые предположительно были отправлены в какую-то кредитную организацию. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am медиаэксперт Самвел Мартиросян.
«Одна азербайджанская хакерская страница, которую мы давно знаем, за последний месяц сильно активизировалась. Они обнародовали данные по зараженным коронавирусом. А сейчас эта команда опубликовала снимки большого количества паспортов. Потом начали снимать, отправлять документы из армии», - сказал Мартиросян.
Медиаэксперт отметил, что, по всей вероятности, все утечки были отправлены с личных электронных адресов. «То есть люди не держат информацию в надлежащем виде, отправляют ее друг другу. Это означает, что происходит неорганизованный обмен информацией», - отметил он.
На вопрос, а что нужно предпринять армянам, чтоб избежать подобной утечки, эксперт ответил, что должен быть четкий регламент относительно того, как нужно распространять информацию. «Должны быть очень четкие и серьезные наказания, потому что это наносит серьезный ущерб людям. А после этого последних нужно просто обучать, они ведь являются носителями информации. То есть если все это не будет систематизировано, то утечки будут постоянными. Этот вопрос имеет регулируемое общее решение», - заверил Мартиросян
По его словам, такая ситуация с утечкой была годами. «Проблема в том, что они активизировались. И если раньше они просто взламывали адреса, размещали список в интернете для кокетства, то сейчас данные сведения начали читать, радоваться тому, какие сокровища есть в мейлах людей», - заключил эксперт.