Կոչ ենք անում «Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրինագիծը հանել շրջանառությունից եւ ուղարկել միջազգային փորձաքննության։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեն, Երեւանի մամուլի ակումբը, Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնը, Լրագրողների «ասպարեզ» ակումբ, Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը, Բազմակողմանի տեղեկատվության ինստիտուտ – հայաստանը, Հանրային լրագրության ակումբը, «Լրագրողներ հանուն ապագայի» հկ-ն, «Լրագրողներ հանուն մարդու իրավունքների» հկ-ն, Գորիսի մամուլի ակումբը։
«Ազգային ժողովի կողմից առաջին ընթերցմամբ ընդունված «Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքի նախագիծը խոր մտահոգության տեղիք է տալիս։ Այն ոչ միայն միտված չէ հեռարձակման ոլորտում բարեփոխումներ իրականացնելուն, այլ նաեւ խիստ թերի է՝ կիրառված սկզբունքների եւ մոտեցումների, դրանց ձեւակերպումների առումով։ Օրինագծում նախատեսվում է հանրային մուլտիպլեքսով վերգետնյա հեռարձակման համար լիցենզավորման անարդյունավետ մրցութային կարգ, չեն ապահովվում մասնավոր մուլտիպլեքսների ձեւավորման իրատեսական մեխանիզմներ, չեն լուծվում մարզերում գործող, բայց թվայնացումից դուրս մնացած մոտ 10 տեղական հեռուստաընկերությունների խնդիրները, չի ստեղծվում հանրային հեռարձակողի բարեփոխումների հնարավորություն եւ այլն։
Թեեւ սույն հայտարարությունը ստորագրած որոշ լրագրողական կազմակերպություններ մի քանի տասնյակ առաջարկություններ են ներկայացրել փաստաթղթի հեղինակներին, եւ դրանց մեծ մասը ընդունվել է, այդուհանդերձ ակնհայտ է, որ նախագիծը չի համապատասխանում ժամանակակից պահանջներին եւ չի լուծում ոլորտի առանցքային խնդիրները։ Հիմնական պատճառն այն է, որ օրինագիծը կառուցված է խնդրահարույց հայեցակարգային հիմքերի վրա, եւ այդ առումով վերանայման կարիք ունի։
Մտահոգության պատճառ է նաեւ այն, որ փաստաթղթի հեղինակները չցանկացան անսալ մեր հորդորներին եւ ուղարկել նախագիծը միջազգային փորձաքննության՝ Եվրոպայի խորհուրդ եւ/կամ ԵԱՀԿ, ինչին պատրաստակամություն ենք հայտնել աջակցելու։ Մենք հասկանում ենք, որ օրինագծի ընդունման հետ կապված շտապողականությունը պայմանավորված է նրանով, որ ըստ «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին» գործող օրենքի՝ այս տարի լրանում են հեռուստաընկերությունների լիցենզիաների ժամկետները, եւ հերթական մրցույթներ պետք է կազմակերպվեն։ Այդուհանդերձ, ելնելով որակյալ նոր օրենք ընդունելու անհրաժեշտությունից, դրանք կարող են հետաձգվել։
Հաշվի առնելով վերոգրյալը՝ մենք կոչ ենք անում․
«Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրինագիծը հանել շրջանառությունից եւ ուղարկել միջազգային փորձաքննության, լիցենզավորման հերթական մրցույթները հետաձգելու նպատակով համապատասխան փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարել «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին» գործող օրենքում, հեռարձակման ոլորտի զարգացման հայեցակարգ եւ դաշտը կարգավորող նոր օրենք մշակելու նպատակով  նախաձեռնել քննարկումներ եւ ձեւավորել աշխատանքային խումբ՝ ԱԺ պատգամավորների, լրագրողական կազմակերպությունների, հեռուստառադիոընկերությունների ներկայացուցիչների, անկախ փորձագետների մասնակցությամբ»։
Ucom-ը շարունակում է սատարել կանաչ էներգետիկայի տարածմանը Հայաստանի համայնքներում
9,9 ԿՎտ դրվածքային հզորությամբ արևային ֆոտովոլտային կայանն ապահովելու է համայնքի ենթակառուցվածքներն էլեկտրաէներգիայով...

Призываем извлечь законопроект «Об аудиовизуальных медиа» из обращения и направить его на международную экспертизу. Об этом говорится в заявлении, распространенном рядом журналистских организаций.
«Законопроект «Об аудиовизуальных медиа», принятый Национальным Собранием в первом чтении, вызывает глубокую обеспокоенность. Он не только не направлен на реализацию реформ в сфере вещания, но также имеет серьезные недостатки с точки зрения предлагаемых  принципов, подходов, их формулировок. Законопроект предусматривает неэффективный конкурсный порядок лицензирования для наземного вещания в общественном мультиплексе, не обеспечиваются реалистичные механизмы формирования частных мультиплексов, не решаются проблемы действующих в областях, но оставшихся вне процесса оцифровки около 10 местных телекомпаний и другие.
Хотя некоторые из журналистских организаций, подписавшихся под этим заявлением, представили десятки предложений авторам документа, и большинство из них были приняты, очевидно, что проект не соответствует современным требованиям и не затрагивает ключевые вопросы в этой области. Основная причина заключается в том, что законопроект построен на спорных концептуальных основах, и в этом смысле его необходимо пересмотреть.
Вызывает обеспокоенность и тот факт, что авторы документа не захотели прислушаться к нашим призывам и отправить проект на международную экспертизу – в Совет Европы и/или ОБСЕ. Мы понимаем, что поспешность, связанная с принятием законопроекта, связана с тем, что, согласно действующему закону «О телевидении и радио», в этом году истекают сроки лицензий телекомпаний, и должны быть организованы очередные конкурсы. Тем не менее, исходя из необходимости принятия нового качественного закона, их можно и отложить.
С учетом вышеизложенного призываем:
извлечь законопроект «Об аудиовизуальных медиа» из обращения и отправить его на международную экспертизу, внести соответствующие изменения и дополнения в действующий закон «О телевидении и радио» с целью перенесения сроков очередных конкурсов по лицензированию, инициировать обсуждения и сформировать рабочую группу с участием депутатов НС, представителей журналистских организаций, телерадиокомпаний, независимых экспертов с целью разработки концепции развития сферы вещания и нового закона, регулирующего данную сферу».