Սեուլի ոստիկանությունը հաստատել է, որ քաղաքապետ Պակ Վոնը մահացած է գտնվել այն բանից հետո, երբ նրա դուստրը հայտնել է նրա անհետացման մասին՝ ասելով, որ կտակի նման հաղորդագրություն է թողել:
Քաղաքապետի մարմինը կեսգիշերին մոտ հայտնաբերվել է Սեուլի հյուսիսում գտնվող Բուգակ լեռան վրա՝ ոչ հեռու այն վայրից, որտեղ վերջին անգամ գրանցվել է նրա բջջային հեռախոսի ազդանշանը: Մահվան պատճառը ոստիկանությունում չեն նշել, հայտնում է Reuters-ը:
Վոնի դստեր խոսքերով՝ նա անհետացել է երեկոյան 17:17-ի սահմաններում: Հեռախոսն անջատված է եղել, եւ նա թողել է կտակի նման հաղորդագրություն»,- հայտնում է Yonhap լրատվական գործակալությունը: Հարյուրավոր ոստիկաններ են մասնակցել քաղաքապետի որոնումներին:
Լինելով շուրջ 10 միլիոն բնակիչ ունեցող քաղաքի ղեկավար Պակը Հարավային Կորեայի ամենաազդեցիկ քաղաքական գործիչներից մեկն էր եւ կարեւոր դեր է խաղացել կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարում:
Նախկին հայտնի իրավապաշտպան եւ փաստաբան Պակ Վոնը 2011 թվականից Սեուլի քաղաքապետն էր:
Որպես փաստաբան 90-ականներին նա շահել է Հարավային Կորեայում սեռական ոտնձգությունների մասին առաջին գործերից մեկը:
Պակը նաեւ աջակցել է կանանց իրենց քաջության համար այն բանից հետո, երբ մի շարք կանայք ազդեցիկ քաղաքական գործիչներին մեղադրում էին սեռական ոտնձգությունների մեջ 2018-ի #MeToo շարժման ժամանակ:

Полиция Сеула подтвердила, что мэр города Пак Вон найден мертвым, после того, как его дочь сообщила об его исчезновении, сказав, что оставил сообщение похожее на завещание.
Тело мэра было обнаружено на горе Бугак в северной части Сеула около полуночи, недалеко от того места, где последний раз был зафиксирован сигнал его мобильного телефона. Причину смерти в полиции не указали, передает Reuters.
По словам его дочери, он исчез около 17:17 вечера. Телефон был выключен, и он оставил сообщение, похожее на завещание», сообщило информационное агентство Yonhap. Сотни полицейских приняли участие в поиске мэра.
Будучи мэром города с населением около 10 миллионов человек, Пак был одним из самых влиятельных политиков Южной Кореи и сыграл заметную роль в борьбе с пандемией коронавируса.
Бывший видный правозащитник и адвокат, Пак Вон был мэром Сеула с 2011 года.
Будучи адвокатом в 1990-х годах, он выиграл одно из первых в Южной Корее дел о сексуальных домогательствах.
Пак также поддержал женщин за их мужество после того, как ряд женщин обвинил влиятельных политиков в сексуальных проступках во время движения #MeToo в 2018 году.