ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները (Իգոր Պոպով՝ Ռուսաստանի Դաշնություն, Ստեֆան Վիսկոնտի՝ Ֆրանսիա եւ Էնդրյու Չոֆեր՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ) կոչ են անում Հայաստանին եւ Ադրբեջանին ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները`հետագա ցանկացած էսկալացիա կանխելու համար:
«Ըստ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունների հաղորդագրությունների, ինչպես նաեւ այլ աղբյուրների, հուլիսի 12-13-ը տեղի է ունեցել հրադադարի լուրջ խախտում, որը հանգեցրել է զոհերի: Հաղորդվում է, որ երկու ուժերի կողմից օգտագործվել է տարբեր տրամաչափի հրետանի:
Համանախագահները եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի (PRCIO) անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկը ցավում են զոհերի համար եւ ցավակցություն հայտնում զոհվածների եւ վիրավորների ընտանիքներին: Համանախագահները եւ PRCiO-ն միջադեպը սկսվելու պահից անմիջական կապի մեջ են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի պաշտոնատար անձանց հետ:
Կողմերը միմյանց մեղադրել են ռազմական գործողությունների սկզբում: Մինսկի խմբի համանախագահները դատապարտում են վերջերս հրադադարի ռեժիմի խախտումները եւ կողմերին կոչ են անում ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները հետագա էսկալացիան կանխելու համար, այդ թվում՝ նրանց միջեւ գոյություն ունեցող ուղղակի կապի միջոցով:
Մինսկի խմբի համանախագահները նաեւ կողմերին կոչ են անում հնարավորինս արագ վերսկսել առարկայական բանակցությունները եւ ընդգծում են տարածաշրջան ԵԱՀԿ դիտորդների վերադարձի անհրաժեշտությունը՝ հենց որ հանգամանքները թույլ տան»,- ասվում է համանախագահների հայտարարության մեջ:

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ (Игорь Попов, Российская Федерация, Стефан Висконти, Франция, и Эндрю Шофер, Соединенные Штаты Америки) призывают Армению и Азербайджан принять все необходимые меры для предотвращения любой дальнейшей эскалации.
«По сообщениям министерств обороны Армении и Азербайджана, а также из других источников, 12-13 июля произошло серьезное нарушение режима прекращения огня на армяно-азербайджанской границе, что привело к жертвам. Как сообщается, артиллерия различных калибров использовалась обеими силами.
Сопредседатели и личный представитель действующего председателя ОБСЕ (PRCIO) Анджей Каспршик сожалеют о гибели людей и выражают соболезнования семьям погибших и раненых. Сопредседатели и PRCiO были в прямом контакте с официальными лицами Армении и Азербайджана с самого начала инцидента.
Стороны обвинили друг друга в начале боевых действий. Сопредседатели Минской группы осуждают недавние нарушения режима прекращения огня и призывают стороны принять все необходимые меры для предотвращения любой дальнейшей эскалации, в том числе путем использования существующих прямых каналов связи между ними.
Сопредседатели Минской группы также призывают стороны возобновить предметные переговоры как можно скорее и подчеркивают важность возвращения наблюдателей ОБСЕ в регион, как только позволят обстоятельства», - говорится в заявлении сопредседателей.