Միացյալ Նահանգները խստորեն դատապարտում է հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին ուժի կիրառումը, հայտարարել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի խոսնակ Մորգան Օրթագուսը:
«Կոչ ենք անում կողմերին անմիջապես դադարեցնել ուժի կիրառումը, օգտագործել գոյություն ունեցող կապի միջոցները՝ իրավիճակի հետագա սրացումից խուսափելու համար եւ խստորեն պահպանել հրադադարը»,- շեշտել է Պետդեպարտամենտի խոսնակը:
Հաղորդագրության համաձայն՝ ԱՄՆ-ը, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, հավատարիմ է մնում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության երկարատեւ, խաղաղ լուծման հասնելու հարցում կողմերին աջակցելու հանձնառությանը եւ շարունակում է ակտիվորեն ներգրավված լինել այդ նպատակին հասնելուն ուղղված ջանքերում:
«Միացյալ Նահանգները միանում է առարկայական բանակցությունները որքան հնարավոր է շուտ վերսկսելու վերաբերյալ Մինսկի խմբի համանախագահների կոչին եւ շեշտում է ԵԱՀԿ դիտորդների՝ հանգամանքների նպաստավոր լինելուն պես տարածաշրջան վերադարձի կարեւորությունը»,- ընդգծել է Օրթագուսը:

The United States strongly condemns the use of force on the Armenian-Azerbaijani state border, US State Department spokesman Morgan Ortagus said in a statement.
The United States condemns in the strongest terms the violence along the Armenia-Azerbaijan international border. We urge the sides to stop using force immediately, use the existing direct communication links between them to avoid further escalation, and strictly adhere to the ceasefire.
As a Co-Chair of the OSCE Minsk Group, the United States remains strongly committed to helping the sides achieve a lasting, peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
We will remain actively engaged in efforts to accomplish that goal.
The United States joins the Minsk Group Co-Chairs in calling for the sides to resume substantive negotiations as soon as possible and in emphasizing the importance of returning OSCE monitors to the region as soon as circumstances allow.