Թուրքիան այս մոտեցումներով հանդիսանում է Հայաստանի եւ մեր տարածաշրջանի անվտանգության սպառնալիքը, որի դիմակայումը պահանջում է լայն տարածաշրջանային եւ միջազգային համագործակցություն: Այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՀ ԱԳՆ-ն։
«Հուլիսի 12-ին Հայաստանի Հանրապետության Տավուշ մարզի ուղղությամբ ադրբեջանական զինված ուժերի ձեռնարկած հարձակումից հետո Թուրքիայի ղեկավարությունը՝ այդ թվում նախագահը, արտաքին գործերի եւ պաշտպանության նախարարները, հանդես են եկել մի շարք պաշտոնական հայտարարություններով:
Այդ հայտարարություններում առկա են ոչ միայն Ադրբեջանին անվերապահ աջակցության հանձնառություն, այլեւ Հարավային Կովկասի հանդեպ անթաքույց տարածաշրջանային հավակնություններ, որոնք Թուրքիայի նախագահը եւ նրան ձայնակցող պաշտոնյաները փորձում են հիմնավորել մեր տարածաշրջանում Թուրքիայի ‹‹պատմական առաքելության›› վկայակոչմամբ:
Պատմական առաքելության եւ էթնիկ կամ կրոնական ընդհանրությունների վկայակոչմամբ Թուրքիան արդեն իսկ ապակայունացրել է իրավիճակը  հարեւան մի շարք տարածաշրջաններում՝ Մերձավոր Արեւելքում, Արեւելյան Միջերկրականում եւ Հյուսիսային Աֆրիկայում՝ անասելի տառապանքներ պատճառելով այդ տարածաշրջանների ժողովուրդներին:
Պետք է արձանագրել, որ 21-րդ դարում Թուրքիան մեր տարածաշրջանի հանդեպ քաղաքականությունը կառուցում է ցեղային ընդհանրությունների եւ Հայոց ցեղասպանության արդարացման եւ այդ հանցանքի անպատժելիության ավանդույթների վրա:
Թուրքիայի կողմնակալ եւ սադրիչ կեցվածքը լուրջ վնաս է հասցնում ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը եւ փաստում է, որ Թուրքիան միջազգային՝ նախեւառաջ ԵԱՀԿ, շրջանակներում չի կարող որեւէ ներգրավում ունենալ հակամարտության առնչվող գործընթացներում:
Թուրքիան այս մոտեցումներով հանդիսանում է Հայաստանի եւ մեր տարածաշրջանի անվտանգության սպառնալիքը, որի դիմակայումը պահանջում է լայն տարածաշրջանային եւ միջազգային համագործակցություն»։

МИД Армении выступил с комментарием в связи последними заявлениями руководства Турции, в том числе президента, министров иностранных дел и обороны в связи с агрессией ВС Азербайджана в направлении Тавушской области РА.
«После предпринятой 12 июля азербайджанскими ВС агрессии в направлении Тавушской области Армении руководство Турции, в том числе президент, министры иностранных дел и обороны выступили с рядом официальных заявлений.
В этих заявлениях не только содержится готовность к безоговорочной помощи Азербайджану, но и неприкрытые региональные претензии на Южный Кавказ, которые президент Турции и вторящие ему чиновники пытаются обосновать со ссылкой на «историческую миссию» Турции в нашем регионе.
Ссылаясь на историческую миссию и этнические или религиозные общности, Турция уже дестабилизировала ситуацию в ряде соседних регионов - на Ближнем Востоке, Восточном Средиземноморье и Северной Африке, причинив невыразимые страдания народам этих регионов.
Нужно констатировать, что в 21-м веке Турция строит политику в отношении нашего региона на племенных общностях и на традициях оправдания Геноцида армян и безнаказанности этого преступления.
Пристрастное и провокационное поведение Турции наносит серьезный урон мирному урегулированию карабахского конфликта и подтверждает, что Турция не может участвовать в международных процессах, прежде всего в рамках ОБСЕ.
Турция с подобными подходами представляет угрозу безопасности Армении и нашего региона, противостояние которой требует широкого регионального и международного сотрудничества», - говорится в заявлении МИД Армении.