Պետք է արձանագրենք, որ մենք ՀԱՊԿ-ին օգնության համար չենք դիմել: Այս մասին այսօր՝ հուլիսի 17-ին, Միսկում հայ լրագրողների հետ զրույցում նշեց Հայաստանի ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք պաշտոնական Երեւանը հիասթափված չէ՞ ՀԱՊԿ-ի հայտարարությունից, որն, ըստ էության, հավասարության նշան դրեց իր անդամ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ:
«ՀԱՊԿ-ի կանոնադրության մեջ կա համապատասխան հոդված, որ երբ լինում է հարձակում, դու պետք է դիմես օգնության, մենք չենք դիմել: Մեր նպատակը լրիվ այլ էր՝ տեղեկացնել մեր գործընկերներին, թե ինչ իրավիճակ է: Ակնհայտ է, որ եթե ՀՀ սահմաններին եղել է սադրանք՝, նրանք պետք է տեղեկանան: Դրա համար ինձ համար անսպասելի է, որ մարդիկ ինչ-որ սպասելիքներ ունեն»,-ասաց նա:
Դիտարկմանը, որ խոսքը հայտարարության բովանդակության մասին է, փոխնախարարն ասաց. «Տվյալ պարագայում ՀԱՊԿ-ը ընդամենը արձանագրել է, որ իր ինքը կոչ է անում, որ դա կանգնեցվի, որովհետեւ հակառակ դեպքում, եթե մենք դիմենք, ինքը ստիպված է լինելու ներքաշվել»:

We need to record the fact that Armenia hasn’t addressed the Collective Security Treaty Organization (CSTO) for assistance. This is what Deputy Minister of Foreign Affairs of Armenia Shavarsh Kocharyan told reporters in Minsk today, touching upon the question whether the official Yerevan isn’t disappointed with the statement of the CSTO which, in essence, compared its member state Armenia with Azerbaijan.
“In the Charter of the CSTO, there is an article stating that when there is an attack, the member state has to address the CSTO for assistance, but Armenia hasn’t addressed the CSTO for assistance. Armenia’s goal was to inform its colleagues about the situation. It is clear that if there has been a provocation on the borders of Armenia, the member states need to be informed. This is why I am surprised that there are people in Armenia who have certain expectations from the CSTO,” he said.
When told that this concerns the content of the statement, the deputy minister said the following: “In this case, the CSTO only stated that it is calling on ceasefire because if Armenia addresses the CSTO for assistance, the latter will have to become entangled in the issue.”