Հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի հյուսիսարևելյան հատվածում հուլիսի 12-ից ադրբեջանական կողմի ձեռնարկած ագրեսիայով պայմանավորված` արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում, հուլիսի 12-ից 18-ն ընկած ժամանակահատվածում նկատվել է հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտումների աճ: Այս մասին հայտնում են Արցախի պաշտպանության բանակից:
Նշված ժամանակահատվածում հակառակորդը խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը ավելի քան 500 անգամ` հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակելով շուրջ 6000 կրակոց:
Բացի վերոնշյալ խախտումներից, հուլիսի 18-ին` ժամը 06:38-ի սահմաններում, ՊԲ ՀՕՊ ստորաբաժանումները հյուսիս-արևելյան ուղղությամբ խոցել են հետախուզական թռիչք իրականացնող հակառակորդի «ORBITER-3» տիպի անօդաչու թռչող սարք:
ՊԲ-ի առաջապահ ստորաբաժանումները շարունակում են լիակատար վերահսկողության տակ պահել իրադրությունն առաջնագծում և վստահորեն իրականացնում հանրապետության օդային և ցամաքային սահմանների պաշտպանություն։

В связи с агрессией, предпринятой с 12 июля азербайджанской стороной на армяно-азербайджанской государственной границе, на линии соприкосновения арцахско-азербайджанских войск противник нарушил режим перемирия в период с 12 по 18 июля был зафиксирован рост нарушений режима перемирия противником. Об этом сообщает Армия обороны Арцаха.
В отмеченный период противник противник нарушил режим перемирия более 500 раз, в ходе чего из оружия разного калибра в направлении армянских позиций выпустил около 6 000 выстрелов.
Кроме отмеченных выше нарушений, 18 июля, в районе 06:38, подразделения ПВО Армии на северо-восточном направлении сбили беспилотный летательный аппарат «ORBITER-3» противника, осуществлявший разведывательный полет.
Передовые подразделения Армии обороны продолжают полноценно контролировать ситуцацию на передовой и уверенно осуществляют воздушную и сухопутную защиту республики.